Fluoryzacja zębów stanowi bardzo popularny zabieg wykonywany powszechnie w gabinetach stomatologicznych. Fluor zawarty w stosowanych preparatach korzystnie wypływa na stan uzębienia, co oznacza bardziej skuteczną ochronę przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych, zarówno o charakterze chemicznym, fizycznym, jak i biologicznym. Zabieg fluoryzacji może być z powodzeniem wykonywany zarówno w przypadku dzieci jak i dorosłych, jednak z uwagi na możliwość szkodliwego działania fluoru, musi być zawsze traktowany z należytą ostrożnością i uwagą. W kontekście fluoryzacji pojawia się pytanie: czy fluor wybiela zęby?
Jak działa fluor?
Fluor jest pierwiastkiem wykorzystywanym podczas zabiegów profilaktycznych, mających na celu zapobieganie rozwoju próchnicy zarówno tych wykonywanych w profesjonalnych gabinetach stomatologicznych podczas fluoryzacji oraz jako składnik past do zębów polecanych podczas codziennej higieny jamy ustnej. Dostarczany do organizmu egzogennie fluor wpływa na prawidłową budowę kości i zębów. Pomaga zapobiegać próchnicy na dwa różne sposoby. Po pierwsze gromadzi się w rosnących kościach i dopiero rozwijających się młodych zębach, przez co wspomaga twardnienie szkliwa jeszcze na długo przed ich wyrżnięciem. Z drugiej strony fluor odgrywa istotną rolę w utwardzaniu zębów obecnych już w jamie ustnej. Ponadto pierwiastek bierze udział w naturalnie zachodzących w jamie ustnej procesach demineralizacji i remineralizacji. Należy bowiem wiedzieć, że po spożyciu pokarmów wydzielana ślina bogata jest w kwasy wpływające na demineralizację szkliwa zębów, czyli rozpuszczanie wapnia i fosforu, natomiast w momencie w którym nie ma ona odczynu tak kwaśnego remineralizuje, czyli uzupełnia wapń i fosfor w strukturze zębów. Obecność fluoru sprzyja zwiększeniu twardości tych pierwiastków, skutkującego wzmocnieniem zębów. Ponadto, za sprawą fluoru dochodzi do ograniczenia porowatości powierzchni zębów oraz znacznego spłycenia ubytków i uszkodzeń. Fluor ogranicza również ilość bakterii próchniczych w jamie ustnej, zaburzając ich metabolizm.
Wybielanie zębów fluorem
Fluoryzacja zębów jest dość powszechnie stosowanym zabiegiem wykorzystywanym przede wszystkim w profilaktyce próchnicy, której objawem mogą być pojawiające się białe plamy na zębach. Czy fluor wybiela zęby? Otóż fluoryzacja nie jest to typowym zabiegiem wybielającym mającym na celu znaczną zmianę barwy zębów. W tym celu stosowane jest między innymi paskowanie czy metody z wykorzystaniem lamp lub nakładek.
Fluor – przeciwwskazania
Z uwagi na to, że fluor wykazuje dużą reaktywność może on wywoływać działanie szkodliwe, toksycznie i zagrażające życiu. Skutki w tym przypadku zalezą od przyjętej ilości pierwiastka. W związku z powyższym niezwykle ważne jest nie tylko odpowiednie dawkowanie domowych preparatów zawierających w swoim składzie fluor, ale również bardzo staranne płukanie jamy ustnej. Z uwagi na to, że pierwiastek na możliwość kumulowania się w organizmie w przypadku jego nagminnego spożywania może dochodzić do przewlekłego zatrucia objawiającego się między innymi pojawieniem się ciemnych plam na zębach. W przypadku przyjęcia zbyt dużej dawki w krótkim czasie wystąpić może zatrucie ostre objawiające się bólami głowy i przewodu pokarmowego, nudnościami, łzawieniem oczu, nadmierną potliwością i wymagające pilnej interwencji lekarskiej. Może ono bowiem skutkować uszkodzeniem układu nerwowego, odpornościowego oraz nerek, wątroby i tarczycy.