Piękny uśmiech dodaje uroku oraz wpływa na poczucie własnej wartości. Zdrowe zęby wymagają jednak codziennej i dokładnej pielęgnacji wykonywanej w warunkach domowych oraz wizyt kontrolnych w profesjonalnych gabinetach stomatologicznych. Dość powszechną przypadłością pacjentów jest występowanie nieatrakcyjnych osadów i nadmiernej płytki nazębnej. Stąd wśród pacjentów pojawia się dość częste pytanie: jak rozpuścić kamień nazębny?
Co to jest kamień nazębny?
Kamień nazębny tworzony jest przez zbierającą się płytkę nazębną podlegającą stopniowej mineralizacji. Początkowo jest on dość miękka lecz z czasem twardnieje tworząc zbitą, trudną do usunięcia strukturę. W jej skład wchodzą również: białka, komórki nabłonka, wapń i fosfor oraz bakterie próchnicowe.
Kamień nazębny – objawy
Objawami gromadzącego się kamienia nazębnego są cienie na powierzchni zębów pojawiające się w pierwszej kolejności w okolicach dziąseł. Następnie obejmują one obszary pod dziąsłami, co prowadzić może do rozwoju stanu zapalnego, pojawiania się krwi podczas szczotkowania zębów, tworzenia się przykrego zapachu z ust oraz paradontozy.
Usuwanie kamienia nazębnego
Wśród pacjentów często pojawia się pytanie: jak rozpuścić kamień nazębny? Otóż wśród metod usuwania kamienia nazębnego można wyróżnić sposoby domowe oraz zabiegi profesjonalne wykonywane w gabinecie stomatologicznym. Do tych pierwszych należy stosowanie: octu jabłkowego, sody oczyszczonej i oleju kokosowego, drożdży piwnych, węgla aktywnego i naparu z szałwii. Ocet jabłkowy cechuje się działaniem odkażającym oraz ograniczającym rozwój próchnicy. Na szczoteczkę należy nanieść kilka kropli octu oraz wyszczotkować nią zęby oraz powierzchnię dziąseł. Zabieg należy powtarzać raz w tygodniu. Domowy preparat sporządzony z sody oczyszczonej i oleju kokosowego wykazuje skuteczne działanie antybakteryjne. Dodatkowo, usuwa przebarwienia oraz delikatnie rozjaśnia szkliwo. W celu uzyskania widocznych efektów mikstura powinna być stosowana codziennie przez okres co najmniej tygodnia. Drożdże piwne tworzą w jamie ustnej bardzo niekorzystne warunki dla rozwoju bakterii próchnicowych. Preparat przygotowany z drożdży, soli oraz odrobiny wody należy używać codziennie zamiennie z tradycyjną pastą do zębów. Domowe pasty zawierające węgiel aktywny wykazują działanie antyseptycznie oraz są jedną z najbardziej skutecznych domowych form walki ze zbierającym się z kamieniem nazębnym. Pasta ma właściwości wybielające oraz delikatnie złuszczające dlatego powinna być stosowana z umiarem. Alternatywą dla past domowych są gotowe produkty apteczne i drogeryjne. Wreszcie ostatnim z domowych sposobów mających na celu ograniczenie ilości zbierających się osadów i kamienia nazębnego jest stosowanie płukanek przygotowanych ze świeżej lub suszonej szałwii. Domowe sposoby cechuje dość niska cena oraz niestety mała skuteczność. W sytuacji, w której dochodzi do znacznego nagromadzenia się kamienia oraz możliwości rozwoju stanu zapalnego konieczna jest profesjonalna interwencja stomatologiczna w postaci wykonywania zabiegu skalingu, piaskowania lub metod mniej popularnych, w tym: tradycyjnej, dźwiękowej, laserowej czy chemicznej.