Na czym polega szynowanie zębów?

Współczesna stomatologia ma rozwiązania na wiele różnych problemów, dlatego warto regularnie kontaktować się ze swoim dentystą i rozmawiać o tym, co martwi i przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu. Niektórzy pacjenci mają problemy z rozchwianymi zębami. Do rozchwiania zębów może dojść na przykład w związku z paradontozą, która sprawia, że zęby tracą swoją stabilność. Zaczynają mocno się ruszać, dlatego też pacjenci obawiają się gryzienia pokarmów, które są twardsze. Niestety bywa nawet tak, że zdrowe zęby mogą w ten sposób ulec złamaniu. Dlatego tak ważne jest to, aby odpowiednio je ustabilizować, dzięki czemu zęby zwyczajnie mogą spełniać swoją funkcję. Problem związany z małą stabilnością zębów pojawia się czasami również po urazach mechanicznych. Wtedy można poddać się zabiegowi, który nazywany jest szynowaniem zębów. Na czym polega szynowanie zębów? W jakich sytuacjach można skorzystać z tej metody? Poniżej garść podpowiedzi i wskazówek dla osób zainteresowanych tematem.

Kiedy wykonywane jest szynowanie zębów?

Wielu pacjentów zastanawia się, na czym polega szynowanie zębów, jak przebiega, czy jest bolesne. Warto rozwiać wszystkie swoje wątpliwości, aby po prostu skorzystać z tej metody, która daje bardzo dobre efekty. Poza tym warto wiedzieć, że szynowanie zębów to procedura stomatologiczna, która może zostać wdrożona tylko tymczasowo, na przykład po urazie mechanicznym zębów, jak też na stałe. W tym drugim przypadku zabieg stosuje się głównie u osób, które mają poważne zmiany związane z chorobami przyzębia. Jeżeli paradontoza dała się mocno we znaki, a zęby potrzebują większego wsparcia, aby były stabilne i silne, szynowanie zębów będzie dobrym wyborem. Podsumowując, to lekarz stomatolog podejmuje decyzję, kiedy można zrobić szynowanie zębów, na jak długo zęby zostaną wzmocnione za pomocą specjalnej szyny wykonanej z materiałów stomatologicznych. Najczęściej stosuje się w tym celu włókno szklane lub kompozyt. Jeśli pacjenci zastanawiają się, na czym polega szynowanie zębów, lekarz dokładnie wyjaśnia im to, jak przebiega cała procedura. Dzięki temu mogą poczuć się pewniej i bezpieczniej. Dla pacjentów istotne jest zrozumienie, z jakiej usługi stomatologicznej będą korzystać. Warto umawiać się do lekarza, który udziela wyczerpujących wyjaśnień i mówi, dlaczego dany sposób postępowania jest w przypadku konkretnego pacjenta zalecany. W końcu pacjenci za szynowanie zębów muszą też sporo zapłacić. Jest to usługa, która kosztuje najczęściej ponad 1000 zł. Jednym słowem warto mieć pełną wiedzę na temat tego, czy szynowanie się sprawdzi i przyniesie realne korzyści.

Jak przebiega szynowanie zębów?

Pacjenci chcą wiedzieć dokładnie, na czym polega szynowanie zębów oraz jak przebiega. Warto pamiętać o tym, że sam zabieg nie trwa zbyt długo, dlatego też wystarczy umówić się na jedną wizytę do stomatologa. Oczywiście wcześniej lekarz będzie musiał przeprowadzić postępowanie diagnostyczne, a zatem ocenić, czy w przypadku konkretnego pacjenta konieczne jest szynowanie. Poza tym zęby muszą być też wyleczone ze wszelkich ubytków, a następnie również oczyszczone z kamienia nazębnego oraz osadu. Trzeba zatem umówić się na tak zwaną higienizację zębów. To zabieg, który można wykonać również w ramach ubezpieczenia w NFZ. Niestety, jeżeli chodzi o szynowanie zębów, jest to procedura stomatologiczna, która tak naprawdę musi być opłacona z własnej kieszeni. Podczas szynowania zębów lekarz stomatolog aplikuje, czyli po prostu zakłada specjalny system zespalający, dzięki któremu zęby rozchwiane będą miały ustabilizowaną pozycję. System zespalający jest wykonany z kompozytu lub włókna szklanego. Włókno szklane w ostatnim czasie jest bardzo często wykorzystywane w stomatologii, jest to materiał bardzo trwały, odporny na uszkodzenia, który daje również bardzo dobre efekty wizualne. W końcu chodzi przecież o to, aby szyna stosowana do szynowania była jak najmniej widoczna. System zespalający jest umieszczony w taki sposób, że nie jest widoczny. Zakłada się go na podniebiennej lub językowej części zębów, a zatem potocznie mówiąc z ich tyłu. Dzięki temu nie rzuca się tak bardzo w oczy podczas na przykład mówienia, czy uśmiechania się. Warto o tym pamiętać i nie bać się szynowania, ponieważ to naprawdę skuteczna metoda pozwalająca stabilizować zęby. Można powiedzieć, że to jest jeden ze sposobów ratowania rozchwianych zębów.

Sposoby szynowania rozchwianych zębów

Gdy wiadomo już, na czym polega szynowanie zębów, czas przedstawić metody. Tak jak wspominano już wcześniej, podczas szynowania zębów stosuje się szyny, które mogą być wykonane na przykład z materiałów kompozytowych lub z włókien szklanych. Szynowanie zębów włóknem szklanym polega na tym, że stosuje się specjalną taśmę, która wykonana jest z tego materiału. Jest ona przytwierdzona do zębów przy użyciu materiałów kompozytowych, a zatem dokładnie tych samych, które stosuje się podczas uzupełniania ubytków w zębach. Jeżeli chodzi o szynowanie włóknem szklanym to jest to droższa usługa, ponieważ materiał jest też droższy i bardziej nowoczesny. Drugi sposób to szynowanie zębów kompozytem, czyli materiałem służącym do tworzenia plomb. Warto wiedzieć, że sam zabieg nie jest bolesny, jest też stosunkowo małoinwazyjny. Po zakończeniu zabiegu pacjent może swobodnie powrócić do swojego codziennego życia, obowiązków, nie potrzebuje zwolnienia lekarskiego. Nie odczuwa też większego bólu czy dyskomfortu w czasie samego zabiegu, natomiast znacznie poprawia się komfort jego życia, co związane jest po prostu z ustabilizowaniem rozchwianych zębów. Wreszcie można zjadać większość posiłków, które wcześniej były niedostępne ze względu na ich twardość. Zęby funkcjonują jak dawniej. To szczególnie ważne dla osób, które wcześniej cierpiały z powodu paradontozy. Niestety jest to choroba, która w bardzo dużym stopniu zmienia życie pacjentów. Szynowanie może dać szansę na to, że powróci się do normalności. Podsumowując, szynowanie zębów jest godnym uwagi zabiegiem stomatologicznym, o którym warto dowiedzieć się więcej od swojego lekarza.