W obecnych czasach coraz częściej stosowana jest ekstyrpacja w stomatologii. Warto zaznaczyć, że jest to metoda leczenie kanałowego w przypadku nieodwracalnych zapaleń miazgi zęba. W przebiegu ekstyrpacji usuwa się nie tylko kanałową miazgę zęba, ale także komorową. Tego typu zabieg jest coraz częściej przeprowadzany w Polsce. Ekstyrpacja w stomatologii jest stosunkowo nowa.
Co to jest ekstyrpacja zęba?
Warto wiedzieć o tym, że ekstyrpacja polega przede wszystkim na całkowitym wyłuszczeniu miazgi z komory oraz kanałów, na przykład po jej wcześniejszym uśmierceniu. Kolejno ma miejsce wypełnienie całej komory zęba. Obecnie wyróżniane są dwie podstawowe metody. Mowa tutaj o ekstyrpacji niezwłocznej oraz ekstyrpacji mumifikacyjnej. Są to powszechnie stosowane zabiegi stomatologiczne w Zachodniej Europie. Warto dodać, że ekstyrpacja zwana także jest metodą przeżyciową, kiedy zawiera pewne elementy leczenie biologicznego. Mowa tutaj o sytuacji, kiedy pozostawia się część miazgi, choć częściej stosowane jest w takim przypadku określeni amputacji. W obecnych czasach można zauważyć to, że coraz powszechniej przeprowadzana jest ekstyrpacja w stomatologii. Nic w tym dziwnego, ponieważ medycyna stale się rozwija. Należy wiedzieć o tym, że o ekstyrpacji mortalnej mówi się wtedy, kiedy wcześniej przeprowadzane jest uśmiercenie miazgi. Jest to dość skomplikowany zabieg dentystyczny, dlatego powinien być robiony przez doświadczonego stomatologa. Okazuje się, że w przypadku ekstyrpacji w znieczuleniu nie dochodzi do chemicznego uszkodzenia ozębnej w okolicy otworu wierzchołkowego, a zwłaszcza pomiędzy otworem fizjologicznym a anatomicznym. Co istotne, ma to bardzo korzystne konsekwencje. Ekstyrpacja w stomatologii od lat jest powszechnie stosowana. Dzięki niej możliwe jest powiększenie kanału. Mowa tutaj o otworze fizjologicznym, który leży w odległości 1-2 mm od otworu anatomicznego. Przestrzeń wypełniona jest tkanką miazgowo-ozębnową i wykazuje znacznie zdolności nieplastyczne.
Jak długo trwa zatrucie zęba?
Trzeba wiedzieć o tym, że zatrucie zęba należy do starszych metod stosowanych w leczeniu kanałowym. Ekstyrpacja w stomatologii jest o wiele częściej stosowana. Należy zdawać sobie sprawę z faktu, że zabieg polega na nałożeniu pasty bądź innego środka dewitalizacyjnego na stan zapalny, który rozwija się w miazdze zęba. Okazuje się, że toksyczne substancje wnikają głęboko w ząb, powoli przyczyniając się do obumarcia tkanki. Tego typu proces nierzadko trwa nawet 2-3 tygodnie. Z tego powodu pacjentowi należy założyć specjalny opatrunek, który zasłania rozwiercony ząb. Po takowym czasie stomatolog może przejść do leczenia kanałowego, nawet bez zastosowania znieczulenia. Wiele osób zastanawia się, czy zatrucie zęba jest bezpieczne. Jak się okazuje, zatruwając ząb, używana jest pasta z paraformaldehydem, który jest cytotoksyczny, a ponadto mutagenny, bowiem może prowadzić do powstawania komórek rakowych. Oprócz tego taka substancja jest groźna dla sąsiednich tkanek. Nierzadko doprowadza do ich martwicy. Trzeba też wiedzieć o tym, że zatrucie zęba jest jednaką metodą o wiele szybszą, a dodatkowo skuteczniejszą w przypadku osób, które mają bardzo zaawansowany stan zapalny wywołujący silny ból. Co istotne, toksyczne substancje wnikają głęboko w ząb, powoli powodując obumieranie tkanki. Tego typu proces nierzadko trwa nawet 2 bądź 3 tygodnie. Obecnie coraz częściej oferowana jest ekstyrpacja zęba, która jest nowoczesną metodą w celu wyleczenia kanału zębowego.
Ekstyrpacja czy dewitalizacja miazgi – czym różnią się te metody leczenia endodontycznego?
Ekstyrpacja to najnowocześniejsza metoda leczenie endodontycznego. Zalecana jest w zdecydowanej większości przypadków. Warto wiedzieć, że możliwość przeprowadzenia leczenia przy zastosowaniu takiej metody daje wiedza oraz doświadczenie dentysty. Do tego trzeba doliczyć właściwe wyposażenie gabinetu stomatologicznego. Mowa tutaj między innymi o endometrze oraz precyzyjnym mikroskopie. Do tego trzeba doliczyć urządzenie do diagnostyki radiologicznej. Okazuje się, że ekstyrpacja to metoda, która pozwala na przeprowadzenie leczenia z maksymalną dokładnością. Skutecznie minimalizowane jest ryzyko niepełnego usunięcia zakażonej miazgi zęba, które jest częstym powikłaniem w przypadku leczenie przy zastosowaniu metody dewitalizacji. Oprócz tego w przypadku ekstyrpacji nie używa się toksycznych preparatów do uśmiercania miazgi. Skutecznie likwiduje się przez to ryzyko potencjalnych skutków ubocznych dla jamy ustnej, a ponadto całego organizmu pacjenta. Wiele osób zastanawia się, gdzie najlepiej przeprowadzić zabieg ekstyrpacji zęba bądź dewitalizacji miazgi. Okazuje się, że leczenie endodontyczne najlepiej powierzyć doświadczonemu oraz renomowanemu dentyście. W Polsce znajduje się wiele sprawdzonych klinik stomatologicznych. Ceny często są przystępne. Zdecydowanie warto zapisać się na wizytę w takich miejscach. Warto dodać, że starsza metoda leczenie kanałowego przeprowadzana jest w praktycznie każdym gabinecie dentystycznym.