Diagnozowanie paradontozy

Słysząc słowo paradontoza, możemy odczuwać delikatny dyskomfort, który wynika… z niewiedzy! Co jednak ciekawe, często stykamy się z tą chorobą, a zwłaszcza z jej potencjalnymi objawami. Aby jednak rozwiać wszelkie wątpliwości, odpowiemy na szereg pytań związanych z paradontozą. Czym jest ta choroba? Jakie czynniki mogą mówić nam o jej obecności? Jak sprawić, że poprzez odpowiednią profilaktykę brak obecności paradontozy?

 

Czym jest paradontoza?

 

Pod tajemniczą nazwą paradontoza kryje się zespół chorób przyzębia, które dotykają coraz większą część społeczeństwa! Dlaczego to takie dziwne? Otóż jeszcze niedawno choroby przyzębia, czyli tkanek odpowiedzialnych za utrzymanie zębów w konkretnej pozycji było kojarzone z dolegliwościami ludzi starszych. Jak się jednak okazuje — badania młodszych grup pacjentów wskazują na to, że nawet osoby w wieku przekraczającym 20 lat już zmagają się ze stanami zapalnymi! Paradontoza niemalże łączy się z obecnością kamienia nazębnego, który rozwija się poprzez niewłaściwą higienę jamy ustnej!

 

Jak objawia się paradontoza?

 

Paradontoza to bardzo ciekawa choroba, która w swoim początkowym stadium nie daje prawie żadnych objawów. Jeżeli się one pojawiają, to ich natura utrudnia połączenie objawów z chorobą. Możliwe wystąpienie dolegliwości, takich jak drobne krwawienia, zaczerwienienia dziąseł, czy też stale utrzymujący się nieprzyjemny zapach z jamy ustnej, nawet po dokładny umyciu zębów. Nic więc dziwnego, że łatwo zignorować rozwój paradontozy! Zaufajcie nam — aby pozbyć się chorób przyzębia, należy je wykryć maksymalnie szybko. Choroby dziąsła bywają bardzo trudnym i długotrwałym problemem do wyleczenia, stąd też bardzo ważne jest to, aby szybko zdiagnozować i w dalszym kroku — wyleczyć potencjalnie rozwijające się dolegliwości. Miejcie czujne oko, zwracajcie uwagę na potencjalne zmiany, a mamy nadzieję — zareagujecie tak szybko, jak to możliwe, i paradontoza nie zamęczy waszego zdrowia!

 

Profilaktyka chorób dziąseł

 

Jak jednak mówi klasyk: lepiej zapobiegać, niż leczyć — stąd też kluczowa staje się właściwa profilaktyka chorób dziąseł. Jeżeli więc zauważymy bądź też doprowadzimy do powstania nagromadzonych złogów kamienia nazębnego — warto zdecydować się na jeden z zabiegów higienicznych, dostępnych w każdym gabinecie stomatologicznym. Dzięki oczyszczeniu zębów z kamienia, możliwe stanie się zapewnienie maksymalnego zdrowia jamy ustnej! Jeżeli jednak przyzębie zostanie poważnie zaatakowane, możliwe będzie wykorzystanie innych, znacznie bardziej inwazyjnych rozwiązań!