Charakterystyka_zabiegu_podniesienia_dna_zatoki_szczekowej

Charakterystyka zabiegu podniesienia dna zatoki szczękowej

Utrata zębów po pewnym czasie wiąże się również z zanikiem kości. Im dłużej dany pacjent borykał się z problemem częściowego lub całkowitego bezzębia, tym bardziej postępujący jest zanik. Występowanie takiej sytuacji spowoduje, że leczenie implantologiczne może okazać się niemożliwe – zbyt mała grubość kości uniemożliwi wkręcenie implantu.

Pacjenci, którym mimo wszystko zależy na przeprowadzeniu leczenia implantologicznego, mogą zdecydować się na podniesienie dna zatoki szczękowej. Dowiedz się, czym jest podniesienie dna zatoki szczękowej i kiedy wskazane jest wykonanie tego zabiegu.

Wskazania do zabiegu

Podniesienie dna zatoki szczękowej służy zastąpieniu kości materiałem kościozastępczym. Oznacza to, że podniesienie dna zatoki szczękowej jest rekomendowane przede wszystkim pacjentom, u których wymagana jest rekonstrukcja tkanki kostnej w szczęce. Dotyczy to pacjentów, którzy decydują się na odbudowę implantoprotetyczną zębów. Pacjent, który boryka się z problemem zaniku kości, może wykonać podniesienie dna zatoki szczękowej – wówczas istnieje szansa, że zabieg wszczepienia implantów będzie możliwy.

Metody podniesienia dna zatoki szczękowej

Podniesienie dna zatoki szczękowej wykonuje się na dwa sposoby. Pierwszą metodą jest metoda otwarta, stosowana w przypadku dużych zaników kości. Podniesienie dna zatoki tą metodą stworzeniu dostępu do zatoki z zastosowaniem przedsionka jamy ustnej, a następnie oddzieleniu błony śluzowej od kości. W ten sposób stomatolog uzyskuje przestrzeń do wprowadzenia wypełnienia, które zastąpi tkankę kostną. Istnieją przypadki, w których podniesienie dna zatoki szczękowej może zostać wykonane podczas tego samego zabiegu, co wszczepienie implantu. Konieczna jest jednak konsultacja ze stomatologiem.

Podniesienie dna zatoki metodą zamkniętą wykonuje się w przypadku niewielkich zaników w kości. Jej przebieg jest bardzo podobny do metody otwartej, jednak dostęp do zatoki tworzony jest od strony wyrostka zębodołowego, a nie od strony przedsionka jamy ustnej – tak, jak ma to miejsce w przypadku metody otwartej.

Przeciwwskazania do zabiegu

Podniesienie dna zatoki szczękowej wykonuje się wtedy, gdy pacjent decyduje się na leczenie implantologiczne, ale jakość jego kości jest zbyt niska. Podniesienie dna zatoki posiada podobne przeciwwskazania, jak inne zabiegi chirurgiczne Jeśli pacjent nie może skorzystać z dobrodziejstw leczenia implantologicznego, podniesienie dna zatoki szczękowej również nie jest zalecane.

Podniesienie dna zatoki szczękowej – zalecenia po zabiegu

Podniesienie dna zatoki może spowodować opuchliznę, którą można redukować z zastosowaniem zimnych okładów. Konieczne jest dbanie o odpowiednią higienę jamy ustnej, celem wyeliminowania ryzyka powstania zakażeń wokół rany. Warto jednak obchodzić się ostrożnie z raną i jej okolicznymi miejscami, aby proces gojenia mógł przebiegać prawidłowo.

Zaleca się również odbywanie regularnych wizyt kontrolnych u stomatologa.