Co-jest-przyczyna-prochnicy-zebow

Co jest przyczyną próchnicy zębów?

Jedną z najbardziej znanych, a jednocześnie najczęściej występujących chorób stomatologicznych jest próchnica zębów. Praktycznie każdy choć raz w życiu zmagał się z próchnicą i wie do jakiego stanu potrafi ona doprowadzić uzębienie. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego co jest przyczyną próchnicy zębów ani jak powinno leczyć się taką chorobę. Dlatego też w tym artykule postanowiliśmy nieco przybliżyć temat próchnicy zębów naszym czytelnikom i opisać zarówno samą chorobę, jak i to co jest przyczyną próchnicy zębów.

Próchnica zębów – opis choroby

Mimo swojej ogromnej powszechności próchnica jest groźną chorobą zakaźną, która może doprowadzić do poważnych schorzeń jamy ustnej i trwałego uszczerbku na zdrowiu. Próchnica wraz z postępowaniem objawów choroby coraz bardziej odwapnia i niszczy twarde tkanki zęba, prowadząc do nieodwracalnych ubytków na uzębieniu. Wywoływana jest ona przez liczne bakterie, które przez prawie cały czas są obecne w jamie ustnej człowieka. Jednak aby choroba mogła się poprawnie rozwinąć bakterie muszą mieć dobrą pożywkę w postaci cukru, a także czas na zaatakowanie uzębienia.

Chcąc dokładniej zgłębić co jest przyczyną próchnicy zębów należy przede wszystkim zwrócić uwagę na złe nawyki żywieniowe. Skoro cukier jest tym, czego bakterie potrzebują do rozwinięcia choroby to oczywistym wydaje się być fakt, że osoby spożywające zbyt często słodkie pokarmy są bardziej podatne na występowanie próchnicy. Jednak nawet śladowe ilości cukru mogą być przyczyną rozwoju tej choroby jeżeli zaniedba się higienę swojej jamy ustnej. Warto też wspomnieć, że podatność na próchnicę jest też często dziedziczona genetycznie, dlatego niekiedy nawet wykształconym stomatologom trudno się przed nią uchronić.

Objawy próchnicy

Przez wzgląd na to jak trudno jest uchronić się przed próchnicą zębów zdecydowanie warto zapoznać się z jej objawami, aby móc poprawnie zdiagnozować problem i podjąć decyzję o udaniu się do gabinetu dentystycznego. Choroba zaczyna się niewinnie, na zębach pojawiają się mało widoczne przebarwienia, które stopniowo ciemnieją. Na tym etapie najtrudniej zauważyć problem, ale jednocześnie to właśnie wtedy można uzyskać najbardziej zadowalające efekty po zgłoszeniu się do specjalisty. Z czasem jednak choroba niszczy coraz więcej tkanek wewnętrznych zęba, aż w końcu dochodzi do stanu zapalnego miazgi. Sytuację tę sygnalizuje nieznośnie silny ból, który wymusza już wizytę u dentysty i podjęcie odpowiednich działań.

Jak się leczy próchnicę zębów?

Najczęściej stosowaną przez stomatologów metodą walki z próchnicą jest pozbywanie się zakażonych części uzębienia i sztuczne wypełnianie ubytków. Zwykle używa się do tego srebrnych plomb, jednak niedawno zaczęły one budzić wiele kontrowersji, przez co stopniowo odchodzi się od nich na rzecz innych materiałów wypełniających. Jeżeli jednak odwiedzi się dentystę odpowiednio wcześnie to możliwe jest całkowite odratowanie zęba metodami bezinwazyjnymi. Stosuje się w tym celu specjalne preparaty wspomagające naturalną odbudowę tkanek zębowych, a cały zabieg nazywa się remineralizacją.