Czemu boli ząb po leczeniu kanałowym?
Z pewnością niemal każdy z nas słyszał o leczeniu kanałowym. Jednak w tym momencie pojawia się pytanie, na czym ten proces polega i jak to wszystko wygląda. Otóż leczenie endodontyczne to metoda leczenia nieodwracalnych zapaleń miazgi zęba. Na samym początku podaje się znieczulenie, a następnie pozbywa się chorobowo zmienionej miazgi z komory oraz kanałów zęba. Później należy zdezynfekować chore miejsce i wypełnić je gutaperką.
Przyczyny bólu po leczeniu endodontycznym
Leczenie kanałowe jest zabiegiem, dzięki któremu nie musimy usuwać zęba. Jednak nie każdy decyduje się na to rozwiązanie, ponieważ znacznej części ludzi taki zabieg kojarzy się z dużym bólem w czasie oczyszczania kanałów, a nawet gdy leczenie zostanie skończone. Zaraz po zabiegu, kiedy znieczulenie już nie działa, pacjenci mogą czuć ból. W zdecydowanej większości przypadków taki stan nie trwa więcej niż kilka dni. Jednak dyskomfort może trwać nawet około 20 dni.
Wszystkie dolegliwości bólowe mogą być związane z nadwrażliwością tkanek albo stanem zapalnym przyzębia. Jednak, gdy silny ból trwa więcej niż kilka dni, wtedy warto sięgnąć po radę specjalisty. Może okazać się, że kanały zostały niedokładnie oczyszczone bądź wypełnione i doszło do infekcji.
Z dużą dozą prawdopodobieństwa wiele osób zastanawia, jakie są przyczyny bólu po leczeniu kanałowym. Ból spowodowany jest przede wszystkim ingerencją w strukturę zęba, co prowadzi do podrażnienia tkanek otaczającym korzeń. Taki stan rzeczy może mieć miejsce w sytuacji, gdy użyte zostało duże ciśnienie w czasie wtłaczania wypełnienia. Jednak dyskomfort może wynikać z urazu stawu skroniowo-żuchwowego.
Jeżeli boli nas ząb podczas naciskania i nadgryzania, wtedy wynika to z wysokiego wypełnienia bądź źle wybranego materiału, który wypełnia wnętrze zęba. Natomiast w przypadki mocnego bólu może oznaczać zapalenie przyzębia lub po prostu stan zapalny nie został wyleczony.
Leczenie kanałowe – jak radzić sobie z bólem?
Jednym z najpopularniejszych sposobów na walkę z bólem zęba jest okład z lodu. Należy zawinąć kostki lodu w ręcznik i przyłożyć w miejsce, gdzie boli nas ząb. Ten sposób pomaga jedynie tymczasowo.
Kolejnym dobrym rozwiązaniem może okazać się aspiryna, która działa przeciwzapalnie oraz przeciwbólowo. Można połknąć tabletkę lub rozpuścić w wodzie, a następnie wypłukać zęby.
Olejek goździkowy zmniejsza ból, ale również paraliżuje nerwy. Można go dostać w prawie każdej aptece.
Dosyć świetnym domowym sposobem jest rozpuszczenie łyżki soli w kubku ze wrzątkiem. Gdy mieszanka ostygnie, można przejść do płukania zębów. Można dodać kilka kropel jodyny.
Ile kosztuje leczenie kanałowe?
Cena leczenia kanałowego może się różnić. Wszystko zależy od miasta i gabinetu, metody wypełnienia, czasu leczenia czy wykorzystania procedur dodatkowych. Usunięcie miazgi kosztuje zazwyczaj w okolicach 100 złotych. Całkowite opracowanie, a następnie wypełnienie kanału to koszt 200 – 300 zł. Natomiast całkowity koszt leczenia będzie wynosił od 400 do 600 złotych.