Wędzidełko języka, nazywane także wędzidełkiem podjęzykowym to niezwykle niepozorny jest bardzo ważny elementem budowy jamy ustnej. Jest to bardzo ważny twór o niewielkich rozmiarach, stworzony z włókien, umieszczony tuż pod językiem. Jego zadaniem jest umożliwienie swobodnych ruchów języka. Jak się jednak się okazuje, gdy problemem okazuje się krótkie wędzidełko, sytuacja staje się nieco bardziej skomplikowana. Być może zdziwicie się, lecz zbyt krótkie wędzidełko to wada anatomiczna występująca raz na… dwa tysiące urodzeń. Czy podcięcie wędzidełka języka boli? Dlaczego jego podcięcie jest tak ważne – zwłaszcza, gdy dochodzi do sytuacji, w której jest ono zbyt krótkie? Odpowiemy na to pytanie w dzisiejszym artykule i mamy nadzieję, że wszystko stanie się niezwykle proste do zrozumienia!
Krótkie wędzidełko — dlaczego może być problemem?
Krótkie wędzidełko podjęzykowe to bardzo poważna kwestia, ograniczająca naszą mobilność języka i co najważniejsze, gdy jest ono zbyt krótkie lub też niewykształcone w odpowiedni sposób, możemy napotkać bardzo duża ilość problemów. Przede wszystkim mobilność naszego języka jest ograniczona. Poza tym pojawią się wyczuwalne problemy z wysuwaniem języka do przodu, a język będzie miał wtedy bardzo charakterystyczne wcięcie, będące wprost idealnym, podręcznikowym powodem do wykonania zabiegu podcinania wędzidełka. Poza tym, problemem związanym z niewłaściwym wędzidełkiem jest to, że nie potrafimy wymawiać wtedy wielu głosek wymagających podniesienia języka do góry. Poza tym należy także wspomnieć o tym, że wędzidełko w nieprawidłowym stanie powoduje także sporo nieprawidłowych nawyków, nabytych już w czasie dziecięcym. Dzieci ze zbyt krótki wędzidełkiem mogą mieć wykształcone nieprawidłowe nawyki ssania, żucia i połykania. Co więcej, obecny jest także ślinotok, który wiąże się, z tym że nie potrafimy wtedy właściwie połykać i odprowadzać ślinę. To jednak nie wszystko! W niektórych przypadkach stomatolodzy także zauważają to, że pacjenci zmagają się ze szczękościskiem, związanym z niemożliwością używania jamy ustnej w prawidłowy sposób.
Czy zabieg jest bolesny?
Zanim odpowiemy na to czy podcięcie wędzidełka języka boli, warto odpowiedzieć na pytanie, jak przebiega ten zabić. Otóż najczęściej wykonywany jest on przy pomocy wizyty u laryngologa. Jak jednak wygląda sam zabieg? To bardzo proste — specjalista przecina błonę pod językiem, przywracając pełną ruchliwość języka. To jednak nie wszystko! By jednak zapobiec niewłaściwemu zrośnięciu tkanek tuż po podcięciu wędzidełka, kluczowe jest ćwiczenie naszego języka, polegające na niejako wyuczeniu poprawnych ruchów języka, nieograniczonego już przez jakiekolwiek niewłaściwe zrosty. Nie ignorujcie jednak tych ćwiczeń i zajmijcie się tą kwestią, gdyż tak naprawdę bez niej procedura nie przyniesie pożądanych efektów
Czy podcięcie wędzidełka języka boli? Otóż nie, gdyż cały zabieg nie tylko trwa chwilę, lecz także nie narusza dużej ilości tkanki. W trakcie jego trwania dochodzi do przecięcia tkanki, są też możliwe jest delikatne krwawienie, jednak przechodzi ono po chwili.