Moment, w którym w u naszych dzieci zauważymy nadliczbową ilość zębów, możecie na pewno zacząć się obawiać. Przecież to nienaturalne, czyś nie? Na pewno zaczniecie wtedy poszukiwać odpowiedzi na pytanie takie jak co wtedy robić, głównie przez wpisywanie hasła „hiperdoncja zęby mleczne” czy „hiperdoncja zęby na podniebieniu”. Być może traficie właśnie na nasz artykuł? Hiperdoncja u dzieci to nic innego jak zbyt duża ilość zębów w jamie ustnej naszych dzieci. Zaburzenie tego typu wcale nie jest tak rzadkie jak mogłoby się wydawać. Nie martwcie się, pokażemy wam co zrobić w takiej sytuacji!
Mamy nadzieję, że znajdziecie dziś to, czego poszukujecie w walce z hiperdoncją.
Hiperdoncja zębów mlecznych — co kiedy zęby rosną na podniebieniu?
Co jednak sprawia, że hiperdoncja u dzieci jest faktycznie możliwa? Otóż sama hiperdoncja jak już wiemy to sytuacja, w której występuje zbyt duża ilość zębów w jamie ustnej. Nadliczbowość zębów jest często związana z chorobami na tle genetycznym, takich jak dysplazja obojczykowo-czaszkowa, zespół Downa, zespół Crouzaona, zespół Ehlersa-Danlosa czy zespół Leoparda. Jednakże bezpośrednim powodem występowania hiperdoncji jest zwiększona dyscyplina i aktywność listewki zębowej. Wspomniana listewka to nic innego jak twór, z którego powstają zęby. Co ciekawe hiperdoncja zębów dotyczy zwykle zębów stałych, a znacznie rzadziej zębów mlecznych. Wyróżniamy aż trzy typy hiperdoncji:
Hiperdoncja prawdziwa — jest to sytuacja, w której występuje zbyt duża ilość zawiązków zębowych niż powinno, przez co liczba naszych zębów jest nienaturalnie zawyżona.
Hiperdoncja rzekoma — nazywana także pozorną, polega na pozornym występowaniu zębów dodatkowych, powstałych w wyniku przetrwałego zęba mlecznego. Oznacza to nic innego, jak to, że ząb mleczny pozostaje w jamie ustnej, gdyż w jego miejsce nie pojawia się ząb stały.
Trzecie ząbkowanie — jest to niezwykle rzadka anomalia podczas której nawet po usunięciu zębów stałych, paradoksalnie pojawiają się kolejne zęby. Jest to jednak niezwykle rzadka sytuacja.
Hiperdoncja — jak leczyć?
Jeżeli wiecie już w przypadku choroby, jaką jest hiperdoncja, zęby na podniebieniu są czymś nienaturalnym, warto zastanowić się nad pytaniem: hiperdoncja — jak leczyć tą dolegliwość? Sytuacja jest prosta — hiperdoncja wymaga ekstrakcji nadliczbowych zębów, a sama procedura nie odbiega praktycznie wcale od tradycyjnego usuwania zębów stałych. Należy jednak wziąć pod uwagę to, że z uwagi na często niestandardowe położenie zębów dodatkowych, możemy zmagać się z sytuacją, w której ekstrakcja ta będzie nieco trudniejsza w wykonaniu i zajmie więcej czasu chirurgowi. Należy także rozważyć udanie się na konsultację ortodontyczną, czy przypadkiem nie zaburzy to naszego zgryzu.
Widzicie już, że hiperdoncja u dzieci, jak i dorosłych wcale nie jest czymś co pozostawia bez żadnego wyboru. Możemy wyleczyć tą dolegliwości, a jedyne czego potrzeba to udanie się do gabinetu i podjęcie leczenia stomatologicznego! Nie trzeba już zawsze żyć z dodatkowymi, niepotrzebnymi zębami!