Wiele osób zastanawia się, ile czasu rosną zęby mądrości. Wiele zależy tutaj od konkretnego człowieka. Warto jednak wiedzieć, że ósemki mogą powodować dolegliwości bólowe. Zęby mądrości inaczej nazywane są ósemkami. Są to trzecie zęby trzonowe. Wyrzynają się dość późno. Przeważnie mowa tutaj o wieku od 15 do 25 pięciu lat. Co więcej, ósemki nie pojawiają się u każdego człowieka. W niektórych przypadkach dochodzi tylko do rozwoju na przykład dwóch ósemek. Trzeba też wiedzieć o tym, że zęby mądrości klasyfikowane są jako uzębienie szczątkowe. Przez to, iż zajmują ostatnie miejsce w łuku szczęki, nierzadko na ich wzrost brakuje niestety miejsca. Warto jednak wiedzieć, że w większości przypadków wyrzynanie się ósemek powoduje pewne komplikacje, a one same zagrażają sąsiadującym z nimi zębom. Ponadto zatrzymane ósemki powodują wiele dolegliwości bólowych. Nierzadko są przyczyną rozwoju infekcji, dlatego trzeba je usuwać. Warto dowiedzieć się, ile czasu rosną zęby mądrości.
Po czym poznać, że rośnie ósemka?
Wiele osób zastanawia się, ile czasu rosną zęby mądrości. Sporo zależy od konkretnego człowieka i jego uwarunkowań genetycznych. Warto jednak wiedzieć, że rosnące zęby powodują silny ból, a ponadto szereg innych dolegliwości. Sporo osób nie wie, dlaczego się tak dzieje. Jest to spowodowane przede wszystkim ich wyrastaniem po zakończonym etapie formowania się szczęki. Co więcej, boląca ósemka napiera na tylną część żuchwy. Przez to często powoduje rozległy dyskomfort, który czasem przeistacza się w okropny ból. W takim przypadku niezwłocznie trzeba udać się do dentysty. Najlepszym wyborem będzie renomowana klinika stomatologiczna.
W przypadku pojawienia się bólu ósemki często zalecana jest ekstrakcja. Warto dodać, że ósemki rosną etapami, z tego powodu dolegliwości bólowe nierzadko nawracają, a kolejno utrzymują się od paru do nawet parunastu dni. Trzeba też wiedzieć o tym, że w początkowym etapie uczucia rwania ogranicza się tylko do miejsca wyrastania zęba. Ponadto dziąsło staje się mocno zaczerwienione oraz wrażliwe na dotyk. W pewnych przypadkach pojawia się miejscowa opuchlizna. Co więcej, narastające dolegliwości powodują też ból ucha, trudności z żuciem, a także połykaniem jedzenia. Natomiast normalnym objawem jest brak możliwości swobodnego otwierania ust, co jest bardzo problematyczne. W takim przypadku najczęściej zalecana jest ekstrakcja zębów mądrości.
Taki zabieg wykonywany jest w praktycznie każdym gabinecie stomatologicznym zlokalizowanym na terenie naszego kraju. Można go wykonać w przystępnych cenach. Należy nadmienić, że w przypadku wrzynania się ósemek może pojawić się ból gardła. Jednakże jest on dość rzadki i nierzadko błędne wskazuje na infekcję górnych dróg oddechowych. Co istotne, silne dolegliwości bólowe ósemki mogą wskazywać również na stany zapalne dziąsła bądź rozwijającą się w korzeniu próchnicę, która może być bardzo groźna. Warto wiedzieć o tym, że w ostrych stanach zapalnych na dziąśle nierzadko wyrasta ropień. Trzeba dodać, że początkowe stany zapalne ósemki w niektórych przypadkach są mylone ze wczesnym stadium anginy bądź zapaleniem ślinianek, co jest bardzo uciążliwe. Warto wiedzieć, ile czasu rosną zęby mądrości.
W jakim wieku rośnie ósemka?
Sporo osób zastanawia się, ile czasu rosną zęby mądrości oraz w jakim wieku. Wiele tutaj zależy od uwarunkowań genetycznych konkretnego człowieka. Wiadome jest to, że zęby mądrości wyrastają jako trzecie zęby trzonowe. W przypadku zaobserwowania takich zębów warto udać się do stomatologa. Bardzo pilna jest obserwacja ósemek, bowiem nierzadko źle rosną, co może powodować wiele problemów. Zęby mądrości zawsze powinny być kontrolowane przez stomatologa. Nierzadko jest tak, że powodują wiele dolegliwości bólowych. Mogą również niekorzystnie wpływać na zgryz człowieka. Dlatego zalecane są regularne wizyty kontrolne w renomowanych klinikach stomatologicznych, co powinno być podstawą.
Kiedy usuwać zęby mądrości?
Bardzo dużo osób zastanawia się, kiedy usuwać zęby mądrości. Warto zauważyć, że jest to bardzo indywidualna kwestia, bowiem ósemki powinny pojawić się między 17. a 25. rokiem życia, lecz u pewnych osób kształtują się nawet do około 40. roku życia. Co więcej, nie jest zalecana ich ekstrakcja w przypadku, kiedy prawidłowo wyrosły i nie powodują żadnego dyskomfortu. Należy jednak wiedzieć, że zabieg usuwania zębów mądrości najlepiej przeprowadzić w młodszym wieku. W takim przypadku kość jest bardziej elastyczna, a wszystkie zabiegi chirurgiczne niosą za sobą o wiele mniejsze ryzyko powikłań. Ponadto z czasem usuwanie zawiązków zębów u ludzi młodych jest bardziej skomplikowane niż już całkowicie ukształtowanych zębów starszych pacjentów. Z tego powodu bardzo istotna jest konsultacja u chirurga oraz wykonanie zdjęcie rentgenowskiego bądź panoramicznego. Do tego celu najlepiej wybrać renomowaną klinikę stomatologiczną, gdyż jakość zawsze powinna być kwestią priorytetową. W Polsce jest wiele sprawdzonych gabinetów dentystycznych. Warto postawić na ich usługi.