W powszechnej opinii wizyta w gabinecie stomatologicznym nieodzownie kojarzy się pacjentom z bardzo dużym stresem, dyskomfortem oraz występowaniem dolegliwości bólowych. W przypadku niektórych pacjentów negatywne emocje przyjmują nawet postać jednostki chorobowej, czyli tak zwanej dentofobii. Na szczęście pacjenci mają możliwość skorzystania z nowoczesnych technologii leczenia oraz innowacyjnych metod ograniczających ich dyskomfort oraz dolegliwości bólowe. Wśród tego typu procedur wymienić można między innymi znieczulenie komputerowe. Wielu pacjentów zastawania się jednak nad tym, czym dokładnie jest i ile kosztuje znieczulenie komputerowe.
Znieczulenie komputerowe – na czym polega?
Jak wspomniano powyżej, w gabinetach stomatologicznych dość często padają pytania dotyczące tego, ile kosztuje znieczulenie komputerowe i na czym ono dokładnie polega. Otóż, znieczulenie komputerowe to bardzo nowoczesna metoda stosowana w coraz większej ilości gabinetów stomatologicznych. Na ona na celu ograniczenie dolegliwości bólowych, które pojawiać się mogą podczas wykonywania zarówno typowych, jak i mniej popularnych zabiegów dentystycznych. Dzięki znieczuleniu zmniejszony może być nie tylko ból, ale również dyskomfort i stres pacjenta. Tego typu znieczulenie ma charakter miejscowy i wykonywane jest za pomocą specjalistycznego urządzenia, które sterowane jest za pomocą komputera. Co ważne, oprogramowanie komputera może nie tylko dostosowywać ilość, ale również szybkość podawanego środka przeciwbólowego do potrzeb danego pacjenta. Nie ma w tym wypadku konieczności stosowania typowej igły i strzykawki. Tego rodzaju tradycyjne wkłucia były bowiem w wielu wypadkach powodem obaw i nadmiernego stresu pacjentów.
Znieczulenie komputerowe jest proste i szybkie do przeprowadzenia. W jego przypadku ograniczone są również dolegliwości bólowe, ponieważ środek znieczulający podawany jest za pomocą urządzenia, które zakończone jest niewielką igłą. Co ważne, jej wkłucie nie jest przez pacjenta wyczuwalne, ponieważ już w jego trakcie podawany jest środek przeciwbólowy. Poza tym, przykre dolegliwości pacjentów ogranicza powolne podawanie środka przeciwbólowego. Jest on wtłaczany w tkanki pacjenta z niskim ciśnieniem, co nie powoduje wrażenia rozpierania typowego dla tradycyjnych metod znieczulania. Poza tym, dawka podawanej substancji jest na bieżąco kontrolowania przez lekarza. W stosowanych dotychczas technikach znieczulania nie było takiej możliwości, przez co ilość podanego środka mogła okazać się zbyt mała. Wówczas pojawiały się dolegliwości bólowe podczas zabiegu, którym towarzyszyło również nieprzyjemne odrętwienie szczęki.
Znieczulenie komputerowe – dla kogo?
Wielu pacjentów zastanawia się nad tym, ile kosztuje znieczulenie komputerowe oraz kto może z niego skorzystać. Otóż, znieczulenie to należy do bardzo bezpiecznych procedur, a z jego dobrodziejstw mogą korzystać pacjenci w różnym wieku i o rożnej płci. Co ważne, tego typu procedura może być z powodzeniem wykorzystywana zarówno w przypadku rutynowo wykonywanych zabiegów dentystycznych, jak i długotrwałego i bardziej skomplikowanego leczenia. Oczywiście, podobnie jak w przypadku innych procedur medycznych, przed rozpoczęciem zabiegu konieczne jest poinformowanie stomatologa o stanie zdrowia, przyjmowanych lekach oraz uczuleniach na określone substancje lecznicze. Dentysta powinien być również informowany o stwierdzonej ciąży oraz karmieniu dziecka piersią. Informacje te są konieczne dla dobrania odpowiednich parametrów zabiegów, które skutecznie złagodzą dolegliwości bólowe, a jednocześnie zapewnią wysokie bezpieczeństwo dla pacjenta. Znieczulenie komputerowe ma zatem bardzo nieliczne przeciwwskazania i może być stosowane z powodzeniem u bardzo licznej grupy pacjentów.
Znieczulenie komputerowe – zalety i wady
Znieczulenie komputerowe jest bezpieczną i stosunkowo prostą do przeprowadzenia procedurą. Jej zaletą jest duża skuteczność i bezpieczeństwo stosowania. Podczas wykonywania zabiegu ilość podawanej substancji znieczulającej może być precyzyjnie odmierzana i dostosowywana do bardzo indywidualnych potrzeb pacjentów. Poza tym, w przypadku tego zabiegu nie dochodzi do występowania nieprzyjemnego odrętwienia szczęki. Znieczulenie może być stosowane zarówno w przypadku kobiet w ciąży, jaki i u dzieci. Z uwagi na to, że nie odczuwają one dolegliwości bólowych, zabiegi dentystyczne mogą być wykonywane bardzo dokładnie i starannie, co przekłada się na ich większą skuteczność. Dzieci nie są narażane na stres oraz chętniej współpracują z dentystą.
Ilość podawanego środka znieczulającego może być precyzyjnie dobierana w zależności od masy ciała. W tym przypadku już nawet jego minimalna ilość skutecznie niweluje dolegliwości bólowe. Znieczuleniu nie towarzyszy również bolesna iniekcja czy opuchlizna. Poza tym, znieczulenie to może być wykorzystywane w przypadku konieczności wykonania tak zwanego znieczulenia przewodowego lub w obrębie podniebienia. Wymienione obszary cechuje duża bolesność w odniesieniu do tradycyjnych iniekcji oraz dyskomfort pacjentów. Podawanie środka znieczulającego w powolny sposób wpływa na jego lepsze wchłanianie. Dzięki temu może być on stosowany w mniejszej ilości.
Kolejną zaletą znieczulenia komputerowego jest jego cena. To, ile kosztuje znieczulenie komputerowe zależy od kilku czynników. Wśród nich wymienić należy między innymi wielkość danego ośrodka oraz popyt i podaż na tego typu usługi. Przyjmuje się jednak, że średnia cena znieczulenia komputerowego wynosi około kilkudziesięciu złotych. Wiedząc, ile kosztuje znieczulenie komputerowe, warto zastanowić się nad tym, czy procedura ta ma jakieś wady. Otóż, wadą znieczulenia komputerowego może być w zasadzie jedynie utrudniony do niego dostęp. Nie wszystkie bowiem gabinety dentystyczne dysponują sprzętem umożliwiającym jego wykonanie. Szkoda, ponieważ tego typu znieczulenie może być z powodzeniem wykorzystywane w przypadku leczenia zębów trzonowych, jak również w razie konieczności wykonywania wielogodzinnych zabiegów, które wymagają podania środka znieczulającego śródwięzadłowo lub domiazgowo.