Zastanawiasz się, jak leczyć ubytki w zębach? Stomatologia zachowawcza to szczególnie istotny element stomatologii, gdyż dzięki niej jesteśmy w stanie podjąć działania, mające na celu uratować nasze zęby przed próchnicą. Działania z zakresu stomatologii zachowawczej obejmują głównie tych pacjentów, którzy już cierpią na problemy wywołane przez próchnicę, a także na nią samą. Niemniej jednak, nie warto także umniejszać roli profilaktyki, która dzięki temu, że pozwala uchronić zęby przed rozwojem chorób, jest bardzo ważna.
W kwestii tego, co powoduje ubytki w zębach – temat jest bardzo szeroki. W związku z tym warto wiedzieć, jak uzupełnić ubytki w zębach, aby przeprowadzone leczenie było jak najskuteczniejsze, a uzyskany efekt powinien satysfakcjonować pacjenta. Niemniej jednak, nie warto zapominać o tym, że ubytki są bardzo groźne dla komfortowego funkcjonowania, a także dla naszego zdrowia. W zależności od skali ubytku, może dojść do utrudnienia życia, do zakażenia miazgi, a także do resorpcji kości.
Co powoduje ubytki w zębach?
Zastanawiasz się, co może spowodować, że zaczniesz zmagać się z ubytkami. Tak naprawdę, warto zacząć wyróżnianie od prozaicznych powodów, takich jak zwykłe uderzenie. W zależności od tego, co się stanie, ząb może zostać lekko ukruszony – co może wywołać konieczność jedynie kosmetycznego odbudowania zęba. Może jednak zdarzyć się tak, że ucierpi także miazga zęba – w takiej sytuacji konieczna jest reakcja lekarza, gdyż w przeciwnym razie może dojść nawet do jej zakażenia.
A co, gdy ząb zostanie praktycznie w całości złamany bądź wybity? To również uszkodzenia mechaniczne, na które trzeba zareagować. Prócz tego, popularną przyczyną powstawania ubytków w zębach jest próchnica – która stopniowo degraduje tkankę zęba, jednocześnie sprawiając, że zęba zaczyna ubywać. Próchnica to wbrew pozorom groźna choroba, z którą trzeba walczyć. Prócz tego, warto wspomnieć o paradontozie, która powoduje, że z czasem zęby tracą swoją stabilność – a w takiej sytuacji dochodzi do ich ruchomości i stopniowego wypadania.
Jak uzupełnić ubytki w zębach?
Na pewno chciałbyś wiedzieć, jak leczyć ubytki w zębach. Kwestia tego, jak uzupełnić ubytki w zębach, jest uzależniona od tego, jak bardzo dany ząb ucierpiał. Jeśli sprawa dotyczy zaledwie delikatnego ukruszenia, bardzo możliwe, że część utraconą, o ile pacjent ją posiada, nadal można przykleić. W przypadku, gdy ukruszenie jest większe, można skorzystać z kompozytu. Dalej – jak leczyć ubytki w zębach, gdy ucierpiała miazga? Bardzo prawdopodobne, że będzie trzeba przeprowadzić leczenie kanałowe, a następnie dopiero odbudować ząb. To jest najbardziej spodziewany scenariusz.
W kwestii tego, jak leczyć ubytki w zębach, nie sposób nie wspomnieć o sytuacji, w której ząb zostaje w całości utracony. Taki ubytek jest szczególnie groźny! W takiej sytuacji można odnaleźć się, stosując na przykład implanty stomatologiczne. Jeśli okażą się one zbyt drogie, zastanów się nad innym rozwiązaniem protetycznym.