szczęka

Jak odróżnić ból zęba od bólu dziąseł?

Dolegliwość, jaką jest ból dziąsła, może mieć różne nasilenie i dotykać osób w każdym wieku. Nie dotyczy on jedynie tych, którzy noszących protezy, aparaty ortodontyczne oraz maluszków, którym dopiero wyrzynają się pierwsze mleczaki.

Dziąsła są tkanką osłaniająca zęby i ściśle przylegającą do zębiny, która wypełnia przestrzeń pomiędzy zębami. Z tego właśnie powody ból dziąsła może pojawić się zarówno między zębami, jak i na zębie, a nawet nad nim. Dziąsła są bardzo ukrwione, dlatego miejsce problematyczne może stać się tkliwe, obrzęknięte i krwawić. Zapalenie dziąseł charakteryzuje się zmianą ich koloru na czerwony, obrzmiałością i ich rozpulchnieniem.

Co oznacza ból dziąseł?

Ból dziąseł może oznaczać ich zapalenie. Bardzo ważne jest, aby zauważyć pierwsze jego oznaki, które pozwolą nam podjąć działania w celu zatrzymania rozwoju choroby. Zignorowane, może doprowadzić do zapalenia przyzębia, które jest ciężką i nieodwracalną chorobą, przyczyniającą się do utraty zębów. Odpowiednia higiena jamy ustnej może pomóc w pozbyciu się zapalenia dziąseł i doprowadzenia ich do dobrej kondycji. Pierwszymi oznakami zapalenia dziąseł są:

– krwawienie dziąseł — jest to jeden z pierwszych objawów. Dlatego, jeśli podczas mycia zębów zauważymy pojawiającą się krew, należy udać się do lekarza.

– nieświeży oddech — może być spowodowany spożytymi potrawami, nieodpowiednią higieną jamy ustnej, ale również zapaleniem dziąseł. Bakterie, które powiązane są z chorobą dziąseł, wydzielają nieprzyjemny zapach w wyniku rozkładu cząsteczek jedzenia w jamie ustnej.

– obrzęk dziąseł — zdrowe dziąsła powinny być różowe, jeśli więc zauważymy, że nasze dziąsła są zaczerwienione oraz obrzmiałe może to być sygnałem o rozpoczynającym się zapaleniu dziąseł.

– recesja dziąseł — polega ona na odsuwaniu się dziąsła od zębów, odsłaniając tym samym ich korzenie. Może ona również powodować nadwrażliwość. Zauważenie jej wymaga podjęcia leczenia.

Ból dziąseł może być również spowodowany nieodpowiednią techniką mycia zębów lub ropniem zęba. W każdym przypadku bólu dziąseł należy skonsultować problem z dentystą, który z pewnością zdiagnozuje jego przyczynę.

Jak uśmierzyć ból dziąseł?

Jeżeli w naszym przypadku ból dziąseł pojawia się jedynie od czasu do czasu, możemy spróbować uśmierzyć go za pomocą domowych sposób, które są dość łatwo dostępne. Pomogą nam w tym odpowiednie płukanki na bazie popularnych ziół takich jak szałwia i rumianek. Mają one właściwości przeciwzapalne oraz ściągające. Dzięki czemu pomagają łagodzić ból. Takie płukanie jamy ustnej można wykonywać nawet 2-3 razy dziennie, jednak pamiętając, aby napar był w temperaturze pokojowej. Innym rozwiązaniem może być roztwór wody utlenionej. Aby go uzyskać, należy wymieszać dwie łyżki wody utlenionej w szklance wody i używać na zasadzie podobnej jak płyny do płukania jamy ustnej. Jeśli ból powstał w konsekwencji urazu mechanicznego, można wspomóc się zimnym okładem, szczególnie jeśli wystąpił obrzęk. Lód należy zawinąć w ręcznik i przyłożyć do miejsca, które boli.