Licówki to jedne z najpopularniejszych rozwiązań związanych z naprawą wyglądu uzębienia. Są niezwykle niepozorne, lecz bardzo skuteczne płatki przyklejane bezpośrednio do szkliwa, wpływające natychmiastowo na jakość naszego uśmiechu! Na pewno jednak zastanawiacie się jak faktycznie powstają licówki i czy faktycznie prosta ich budowy wpływa na sposób ich wykorzystania jest tak banalny jak ich budowa! Odpowiedzmy dziś na kilka najważniejszych pytań dotyczących licówek! Jak się robi licówki? Jak się robi licówki kompozytowe a jak licówki porcelanowe? Na czym polegają różnice w ich budowie i sposobie tworzenia? Sprawdźmy to na dzisiejszym przykładzie! Mamy nadzieję, że znajdziecie tu coś ciekawego dla siebie!
Jak długo robi się licówki?
Na samym początku zastanowimy się jak się robi licówki, a właściwie jak długo trwa stworzenie samej licówki. Tak naprawdę wszystko zależy od tego, jak wygląda terminarz pracy laboratorium protetycznego. Dla przykładu często możemy spotkać się z tym że nasze licówki, niezależnie czy mówimy o licówkach kompozytowych, czy porcelanowych, będą one gotowe już po kilku dniach. Równie dobrze jednak może zdarzyć się sytuacja, w której na licówki będzie trzeba poczekać aż tydzień, czy nawet dwa tygodnie. Natomiast samo przyklejenie licówki to kwestia kilku chwil!
Jak robi się licówki porcelanowe i kompozytowe?
Odpowiedź na to, jak się robi licówki porcelanowe i kompozytowe wcale nie jest tak prosta, gdyż tak naprawdę każda pojedyncza licówka musi być stworzona na indywidualne potrzeby pacjenta. Wpierw stomatolog dokonuje delikatnego opracowania, czyli oszlifowania przedniej powierzchni zęba, dokładnie w tym miejscu, w którym zostanie przyklejona licówka. Stomatolog wymaga jedynie tego, aby szkliwo zostało oszlifowane o jakieś pół milimetra, czyli grubość porównywalną z… skorupką jajka! To niezwykle mało inwazyjna procedura, która na dodatek na specjalne życzenie pacjenta wykonywana jest pod wpływem znieczulenia ogólnego.
W następnym etapie stomatolog zajmuje się tym, aby pobrać specjalne wyciski na podstawie przygotowanego uzębienia pacjenta. Wycisk stanowi podstawę do wykonania konkretnych licówek o właściwym kształcie, długość i szerokości. Należy także uwzględnić indywidualne warunki zgryzowe, bez których niemożliwe jest odpowiedzenie na pytanie jak się robi licówki. Przygotowany wycisk skierowany jest do pracowni protetycznej, gdzie zostanie przygotowania ostateczna wersja licówki. Na ten czas często stomatolodzy korzystają z licówek tymczasowych, które pozostają na zębach do czasu pełnego wyleczenia zębów. Po tym, jak licówki zostaną przygotowane, pacjent musi je zaakceptować (zarówno kształt, jak i kolor), po czym stomatolog przykleja je na stałe do oszlifowanych zębów, nadając im całkowicie nowy wygląd. To niezwykle ważne, zwłaszcza jeżeli zależy nam na osiągnięciu tak pięknego uśmiechu!
Mamy więc nadzieję, że wiecie już jak się robi licówki kompozytowe i porcelanowe. To wcale nie tak trudna operacja! Zaufajcie nam!