Leczenie zębów u dzieci gazem rozweselającym jest coraz częściej stosowane. Okazuje się, że pierwsze spotkanie malucha ze stomatologiem może w znaczący sposób wpłynąć na jego przyszłe nastawienie do kwestii leczenia stomatologicznego. Dlatego idealną opcją jest stopniowe wdrażanie pociechy w realia gabinetu dentystycznego dzięki wizytom adaptacyjnym. Jednakże są takie sytuacje, w których do dentysty trafia po raz pierwszy dziecko z zębami już wymagającymi leczenia. W takim przypadku pojawia się strach i towarzyszący stres. Dlatego leczenie zębów u dzieci gazem rozweselającym jest coraz powszechniejsze. Jak się okazuje, bardzo duży poziom stresu u dziecka często uniemożliwia podjęcie skutecznego leczenia dentystycznego. Tego typu sytuacja jest ciężka nie tylko dla rodzica, ale również dla pociechy. Dlatego zalecane jest stosowane gazu rozweselającego. Dzięki niemu pociecha będzie rozluźniona.
Co to jest gaz rozweselający?
Okazuje się, że sedacja wziewna jest często stosowana w obecnych czasach. Mowa tutaj oczywiście o gazie rozweselającym. Jest to świetna opcja nie tylko dla dzieci, ale również dla dorosłych. Sedacja wziewna jest bardzo ceniona przez pacjentów w każdym wieku. Dzięki niej można poczuć się rozluźnionym w czasie zabiegu dentystycznego, co powinno być podstawą. Warto zaznaczyć, że gaz rozweselającym ma na celu zmniejszyć ból. Dzięki niemu pacjenci chętnie wracają do kliniki dentystycznej. Należy wiedzieć o tym, że sedacja wziewna przeprowadzana jest przy zastosowaniu podtlenku azotu oraz tlenu. Podawana jest przez specjalną maskę, która dostosowana jest do wieku oraz twarzy pacjenta. Zakładana jest przez nos. Trzeba wiedzieć o tym, że gaz rozweselający działa prawie od razu. Z płuc przenika do krwiobiegu, a kolejno w piętnaście sekund dociera do mózgu pacjenta. Obecnie leczenie zębów u dzieci gazem rozweselającym stało się bardzo powszechnie. W Zachodniej Europie jest to standard.
Leczenie zębów z gazem rozweselającym
Trzeba na początku stwierdzić, że stosowanie sedacji wziewnej w czasie wizyty u dentysty wymaga zachowania pewnych środków ostrożności. Należy pamiętać o tym, iż przed podaniem gazu rozweselającego specjaliści odradzają spożywanie posiłków przez około 2-3 godziny. Leczenie zębów u dzieci gazem rozweselającym jest wskazane przez specjalistów. Jeśli mowa właśnie o pociechach, trzeba obserwować je przez całą dobę po zabiegu dentystycznym. Natomiast osoby dorosłe nie wymagają szczególnych środków ostrożności, co jest bardzo cenione. Warto jednak wiedzieć, że przed i po przyjęciu gazu rozweselającego nie wolno spożywać alkoholu. Natomiast już godzinę po zabiegu można prowadzić pojazdy mechaniczne. Co istotne, dość powszechne jest również stosowanie gazu rozweselającego w czasie porodu, jednak w naszym kraju jest to rzadko spotykane. Natomiast jest to standard na zachodzie Europy. Z takiej opcji korzystają głównie kobiety poszukujące jak najbardziej naturalnych rozwiązań, gdyż gaz rozweselający to metoda o wiele bardziej bezpieczna aniżeli powszechnie dostępne środki znieczulające. Najistotniejsze jest jednak to, że sedacja wziewna to świetne rozwiązanie dla mamy, a jednocześnie całkowicie bezpieczne dla malucha. Warto dodać, że poród z gazem rozweselającym jest o tyle wygodny, iż sama ciężarna decyduje o tym, jak często chce stosować sedację wziewną. Należy nadmienić, że leczenie zębów u dzieci gazem rozweselającym to coraz częściej stosowana praktyka medyczna.
Skutki uboczne stosowania gazu rozweselającego
Bardzo dużo osób zastanawia się, jakie są skutki uboczne stosowania sedacji wziewnej. Okazuje się, że jak każdy środek, również gaz rozweselający czasem powoduje pewne skutki uboczne. Trzeba jednak przyznać, iż pojawiają się one rzadko. Warto wiedzieć, że po zastosowaniu gazu rozweselającego możliwe jest wystąpienie zawrotów głowy, mdłości, mrowienia, a także senności. Należy dodać, że w niektórych przypadkach pojawia się utrata przytomności, jednak jest to bardzo rzadkie zjawisko. Natomiast u dzieci stosowanie sedacji wziewnej może powodować wymioty oraz nudności. Bardzo istotne jest to, jakie leki przyjmują dzieci, bowiem gaz może wchodzić w interakcje z pewnymi substancjami farmakologicznymi. Jak się okazuje, gaz rozweselający to dość bezpieczny środek, jednakże istnieją pewne przeciwwskazania do jego stosowania. Do najistotniejszych należy przede wszystkim stwardnienie rozsiane, choroby psychiczne, rozedma płuc, a ponadto alkoholizm. Do tego trzeba również doliczyć porfirie, przeziębienie, niedrożność górnych dróg oddechowych, obturacyjne choroby płuc, a dodatkowo przerost migdałków. Specjaliści odradzają stosowanie gazu rozweselającego przez kobiety w ciąży. Mowa tutaj zwłaszcza o ciężarnych w pierwszym trymestrze ciąży. Jednakże w innych przypadkach stomatolodzy zalecają skorzystanie z gazu rozweselającego. Jest to świetna forma znieczulenia zwłaszcza dla dzieci. Dzięki niej można bardzo skutecznie rozluźnić organizm. Dzięki temu dzieci nie będą kojarzyły gabinetu dentystycznego z czymś nieprzyjemnym.