Protezy zębowe mają na celu uzupełnienie braku w uzębieniu. Może to dotyczyć zarówno wypełnienia zębodołu po całkowitej ekstrakcji zęba, jak również częściowego jego braku. Wskazać można na szereg rodzajów protez, dostosowanych do potrzeb w różnych przypadkach.
Typy protez – jakie są?
Podstawowym podziałem w tym zakresie jest wyróżnienie protez stałych oraz ruchomych. Te pierwsze są przytwierdzane albo do sąsiadujących zębów, albo mocowane w zębodole – w zależności od sytuacji. Ich cechą charakterystyczną jest to, że raz zamocowane – mogą być zdjęte tylko i wyłącznie przez specjalistę: pacjent nie ma możliwości swobodnego ich nakładania i zdejmowania.
Jeśli zaś chodzi o protezy ruchome, dają one możliwość nakładania oraz zdejmowania ich przez pacjenta. Ich niewątpliwą zaletą jest duża elastyczność tego rozwiązania, jednak z drugiej strony – wymaga ono zachowania bardzo dużej higieny w związku z ewentualnością przedostania się drobinek pokarmu pod spód.
Rodzaje protez ruchomych
Wśród tych protez, które pacjent może samodzielnie nakładać i zdejmować, warto wymienić: protezy szkieletowe, protezy akrylowe (częściowe bądź całkowite), protezy na bazie elastycznych tworzyw oraz protezy podtrzymywane przez pozostałe zęby lub tak zwane wszczepy.
Pierwszy ze wspomnianych wyżej typów, protezy szkieletowe, są wykonane ze stopów metali, które dobrze odnajdują się w jamie ustnej (czyli wykazują tak zwaną biokompatybilność). Są świetnym wyborem dla osób, u których występują pojedyncze ubytki zębowe, a nawet szczękowe. Z uwagi na stosunkowo nieduże rozmiary, są dość dobrze akceptowane przez pacjentów, a ich niewątpliwą zaletą jest również fakt, że (częściowo) przejmują na siebie żucie pokarmów, zamiast przenosić je na dziąsła.
Protezy akrylowe wykonane są z tworzywa akrylowego i znajdują zastosowanie zarówno w przypadku całkowitego braku zębów (modele całkowite), jak i ubytku niektórych zębów (proteza częściowa). Ten rodzaj protez cieszy się ogromną popularnością w dużej mierze przez wzgląd na ich łatwą dostępność. Jednocześnie, należą one do typu protez, które wymuszają przeniesienie siły żucia na żuchwę oraz dziąsła – co sprawia, że pacjent musi dłużej i dokładniej przeżuwać pożywienie przed połknięciem go.
Protezy z tworzyw elastycznych
Choć cieszą się one rosnącą popularnością wśród pacjentów, niestety nie zawsze mogą być stosowane. Przede wszystkim – są odpowiednie tylko w częściowym bezzębiu, a i to nie zawsze. Próby stosowania tego typu protez w przypadku całkowitego braku własnych zębów może oznaczać spore kłopoty w obrębie żuchwy. Jako że konstrukcja ta jest dość lekka i delikatna, nacisk związany z żuciem pokarmu jest przenoszony właśnie na dziąsła i żuchwę – a to może okazać się zgubne w skutkach.
Protezy podtrzymywane – overdenture
Podczas ich tworzenia wykorzystuje się naturalne zęby pacjenta lub specjalne wszczepy. Z jednej strony, proteza overdenture bardzo dobrze trzyma się pozostałych zębów, jednak z drugiej – czas oczekiwania na jej tworzenie jest dłuższy, a całość wymaga również przeprowadzenia kilku zabiegów dentystycznych.