pasta_do_zebow

Wybielanie zębów różnymi metodami

Zabiegi medycyny estetycznej zyskują coraz większa grupę zwolenników. Jednym z popularnych zabiegów jest wybielanie zębów. Zabieg ten można wykonać zarówno w domu, jak i w gabinecie dentystycznym. Zabieg wykonany przez stomatologa będzie skutkował lepszym efektem, a jego wykonanie jest zdecydowanie bezpieczniejsze.

Od czego zależy kolor zębów?

Kolor zębów może bardzo różnić się między poszczególnymi osobami. Częstym przypadkiem jest, że nawet zęby jednej osoby posiadają inny odcień. Zęby mogą mieć barwę od białej, poprzez delikatnie żółtawą kość słoniową do szaroniebieskich czy żółtobrunatnych. Żadna z tych barw nie jest wadą, a wpływ na kolor zębów ma wiele czynników. Do najważniejszych należy zaliczyć:
– uwarunkowania genetyczne (mineralizacja tkanek, skład chemiczny, kolor szkliwa),
– wiek – szkliwo ściera się z czasem, co powoduje prześwitywanie zębiny która jest ciemniejsza,
– dieta – ilość spożywanej kawy, herbaty, wina, czy owoców z wysoką ilością barwników,
– palenie papierosów,
– przyjmowane leki,
– sposób codziennego dbania o higienę jamy ustnej.

Etapy postępowania przy wybielaniu

Bez względu na wybraną metodę wybielania, warto w pierwszej kolejności udać się do stomatologa w celu usunięcia kamienia nazębnego. Dentysta podczas zabiegu skalingu pozbędzie się osadzonego kamienia, dzięki czemu proces wybielania będzie prostszy i przyniesie lepsze efekty. Dodatkowo warto poprosić o przegląd plomb, ponieważ z biegiem lat mogą one zmieniać kolor i wpływać na kolor szkliwa. Po tych czynnościach można przystąpić do procesu wybielania jedną z opisanych poniżej metod.

Wybielanie przy pomocy past

Jest to najprostsza i jednocześnie najtańsza opcja wybielania zębów. Pozwala na usunięcie niewielkich przebarwień i rozjaśnienie zębów o 1-2 tony. Warto zastosować ten zabieg jeśli nie chcemy wydawać dużych kwot na wybielanie zębów, lub gdy wykonaliśmy go wcześniej w gabinecie stomatologicznym i chcemy podtrzymać efekt.

Paski, żele i lakiery wybielające

Efekt wybielenia można również uzyskać w domu przy użyciu różnego typu żelów, lakierów czy pasków wybielających. Oparte one są najczęściej o nadtlenek wodoru i powalają rozjaśnić zęby o 2-4 tony. Specjalne paski przykleja się do zębów dwukrotnie w ciągu dnia na około 20 minut. Żele lub lakiery należy nanieść na zęby specjalnym pędzelkiem. Ich wadą jest brak docierania do przestrzeni pomiędzy zębami. Problem ten można jednak częściowo rozwiązać poprzez zastosowanie plastycznych nakładek na zęby.

Nakładki wykonane przez dentystę

Nakładki do wybielania mogą być również wykonane przez dentystę. Będą one wtedy idealnie dopasowane do zębów pacjenta. Dentysta dobiera wtedy również żel, którym należy wypełnić nakładkę i zakładać na zęby (najczęściej 2 razy po 1-2 godziny lub na noc).

Wybielanie zębów lampą

Najskuteczniejszą metodą wybielania zębów jest naświetlanie wykonane w gabinecie stomatologicznym. Dzięki niemu możemy rozjaśnić zęby nawet o 5 tonów podczas jednego zabiegu. Na zęby nakładany jest specjalny preparat, o wyższym stężeniu niż ten który można samodzielnie nałożyć w domu, następnie nakłada się wybielacz i naświetla zęby lampą tak żeby przyspieszyć działanie preparatu.