Powiększone dziąsło przy zębie

Powiększone dziąsło przy zębie

Każdy, kto doświadczył obrzęku dziąsła wokół zęba, wie, jak irytujący, ale też niepokojący jest ten objaw. Zwłaszcza że bardzo często nie kończy się na samym obrzęku, bo temu często dodatkowo towarzyszy ból i zmiana koloru. Co może powodować takie objawy?

Możliwe przyczyny obrzęku wokół zęba i na dziąśle

Przyczyn może być co najmniej kilka. Powiększone dziąsło przy zębie może być powodowane zaniedbaniami w higienie jamy ustnej i powstawaniem kamienia nazębnego lub kontaktem z bakteriami, np. z niedokładnie umytych owoców. Taka opuchlizna powinna stosunkowo szybko zniknąć. Niestety istnieją też poważniejsze powody występowania obrzęku dziąseł w pobliżu zęba: może wiązać się to z wyrastaniem zębów mądrości, nazywanych często „ósemkami” lub z występowaniem próchnicy. Także parodontoza i schorzenia pojedynczych zębów (ropień lub zgorzel) będą powodowały niechciane zmiany na dziąsłach. Stan zapalny dziąsła może być też powikłaniem po nieprawidłowo przeprowadzonym zabiegu stomatologicznym.

Opuchlizna od zęba, jak się jej pozbyć?

Pierwszym krokiem po tym, jak zauważymy powiększone dziąsło przy zębie, powinno być dokładnie oczyszczenie okolicy. Należy się za to zabrać w odpowiedni sposób: zrezygnować z szorowania najbliższej okolicy podrażnionego dziąsła szczoteczką do zębów, za to skorzystać z płynu do płukania jamy ustnej. W tym wypadku należy postawić na jak najmniej chemiczne produkty, a zdecydować się na naturalne płukanki z ziół, które nie podrażnią dodatkowo chorej okolicy w jamie ustnej, a przyniosą odczuwalną ulgę choremu. Drugim prostym sposobem radzenia sobie z opuchlizną dziąsła jest chłodny kompres. Nie trzeba tego robić bezpośrednio na dziąsło – byłoby to niewygodne i narażałoby na wprowadzenie do ust kolejnych bakterii. Do opuchniętego dziąsła można przystawić zimny okład od zewnątrz – przez policzek. Spośród domowych sposobów można także spróbować żelu ze składnikami, które złagodzą odczuwane objawy i zadziałają antyseptycznie. Należy jednak liczyć się z tym, że jeśli obrzęk jest powodowany chorobą zęba, są to tylko doraźne metody, które nie będą w stanie wyleczyć stanu zapalnego.

Opuchlizna od zęba – leczenie

Wyleczenie obrzęku dziąsła od zęba w większości wypadków będzie wymagało interwencji stomatologa. Fachowo sprawdzi on stan jamy ustnej i zdiagnozuje dokładnie problem oraz, co najważniejsze, zapisze odpowiednie leki lub terapię. Najpoważniejszym działaniem dentystycznym w takiej sytuacji będzie całkowita ekstrakcja zęba, ale takie postępowanie dotyczyło będzie tylko najpoważniejszych schorzeń. Najbardziej prawdopodobną opcją będzie leczenie zapisanymi lekami lub leczenie kanałowe, które wyleczy ząb, w efekcie czego powiększone dziąsło przy zębie również przestanie być problemem. Z udaniem się do lekarza stomatologa nie warto zwlekać. Im szybsza reakcja, tym łatwiejsze i mniej inwazyjne będzie leczenie, a przy dostępnych dziś metodach anestezjologicznych cały proces nie przysporzy więcej bólu, niż długotrwałe ignorowanie tych objawów.