Diastema jak usunąć?

Diastema jak usunąć?

Często uważa się, że jedynym problemem z zębami, z którym można się zmagać, jest próchnica. Wiedzieć jednak trzeba, że nie tylko zmiany próchnicze mogą spędzać nam sen z powiek. Przykładowo bardzo dużo osób szuka informacji na temat diastemy i tego, jak się jej pozbyć. Warto więc dowiedzieć się o tej przypadłości nieco więcej. Diastema jak usunąć i czym jest?

Diastema – co to jest i jak wygląda?

Diastema jak usunąć? Wiele osób zastanawia się nad tym tematem i każdego dnia szuka informacji, co można z tym problemem zrobić. Żeby jednak poszukiwania mogły być owocne, koniecznie trzeba dowiedzieć się, czym diastema tak w ogóle jest.

Wiedzieć musimy, że jest to po prostu fachowa nazwa na przerwę między przednimi zębami w górnej linii zębowej. Co jednak bardzo ważne, nie każda szczelina uważana jest za diastemę. Jeśli nie przekracza ona 2 mm, wtedy uznawana jest za zwykły defekt natury. Jeśli jednak jest większa, wtedy już mowa o wadzie zgryzu.

Skąd się bierze przerwa między zębami?

Kolejnym bardzo zasadnym pytaniem jest to o pochodzenie diastemy. Czym jest ona spowodowana i czy można jej w jakiś sposób uniknąć? Są to bardzo potrzebne pytania, na które trzeba sobie odpowiedzieć.
Główną przyczyną powstawania diastemy jest oczywiście genetyka. W większości przypadków przerwa między zębami została odziedziczona po którymś z rodziców. W takim wypadku nie ma najmniejszej szansy na to, aby jej uniknąć.

Co jednak bardzo ważne, przypadłość ta może być również wynikiem chorób. Przykładowo w sytuacji, gdy w linii zębowej zabraknie bocznych siekaczy, może dojść do rozsunięcia się zębów, a w efekcie tego do powstania szpary między jedynkami.
Na koniec wspomnieć jeszcze trzeba, że zdarzyć się może, że diastema pojawi się w okresie wymiany zębów mlecznych na stałe. Jest to tzw. diastema fizjologiczna, która jednak w wielu przypadkach zanika wraz ze wzrostem zębów stałych i ich stabilizacją w jamie ustnej.

Leczenie diastemy – czy można ją usunąć

Diastema jest bardzo kontrowersyjną wadą zgryzu. Część osób nienawidzi jej u siebie i za wszelką cenę chce ją usunąć, ale są i takie osoby, którym się ona podoba. Powszechnie bowiem zdarza się, że u kobiet szpara między zębami uznawana jest za ładną i uroczą, więc jest pozostawiana.
Bez względu jednak na to, jaki mamy stosunek do diastemy, powinniśmy mieć wiedzę, jak się jej można pozbyć. Diastema jak usunąć i ile kosztuje leczenie?

Jeśli szpara kwalifikuje się do usunięcia, mamy możliwość wykorzystania naprawdę wielu ciekawych technik leczniczych. Zdecydowanie najlepszym, lecz jednocześnie najdroższym rozwiązaniem jest noszenie aparatu nazębnego, który wyrówna cały zgryz. Jeśli taka metoda będzie dla nas za droga, można posiłkować się także wyraźnie tańszymi nakładkami na zęby, które także będą w stanie poprawić pozycję zębów.

Na sam koniec wspomnieć jeszcze trzeba o licówkach, które zakładane są na zęby. Jest to z całą pewnością najszybsza forma leczenia, a także zaliczana do stosunkowo tanich, co uznawane jest za dużą zaletę.