Zgryz otwarty od smoczka

Zgryz otwarty u dzieci występuje bardzo często, a spowodowany jest brakiem kontaktu pomiędzy zębami górnymi i dolnymi. Do powstania tej wady zgryzu u najmłodszych przyczynia się uporczywe ssanie palca lub smoczka, a także obgryzanie paznokci. Zgryz otwarty może występować w dwóch postaciach, jako częściowy lub całkowity.

Jak wyleczyć zgryz otwarty?

Zgryz otwarty od smoczka, od ssania i nagryzania policzków i języka, od oddychania przez usta, obgryzania paznokci itd. należy zacząć leczyć jak najwcześniej, najlepiej przed pojawieniem się zębów stałych. Potrzebna może być także pomoc doświadczonego logopedy i wykonywanie odpowiednich ćwiczeń, które mają pomóc dziecku nauczyć się prawidłowo oddychać przez nos, właściwie wymawiać głoski. Jest to bardzo ważne, ponieważ wczesna diagnoza i leczenie u maluszka, który ma jeszcze zęby mleczne, prowadzić może do samoistnego zaniku wady.
Jeśli zgryz otwarty ma charakter szkieletowy należy próbować wpływać na sposób wzrostu kości, a także zastosować leczenie kompensacyjne lub operację ortognatyczną. Przed operacją i zaraz po niej należy zastosować leczenie ortodontyczne.

Czy smoczek powoduje wady zgryzu

Zgryz otwarty od smoczka to wada, która często dotyka najmłodszych, podobnie jak seplenienie międzyzębowe, a także obniżenie mięśnia okrężnego ust, który odpowiedzialny jest za prawidłową wymowę głosek.

Smoczek jest urządzeniem bardzo kontrowersyjnym, ma tyle samo przeciwników, co i zwolenników. Ponieważ ssanie jest jednym z najważniejszych odruchów, który kojarzy się z bezpieczeństwem i bliskością, smoczek odgrywa ważną rolę w życiu maluszka. Odruch ssania zaczyna zanikać w miarę jak dziecko dorasta, zmienia się także sposób, w jaki połyka, pojawiają się również pierwsze zęby mleczne. Smoczek i jego ssanie staje się wówczas nawykiem, który w przyszłości może nieść za sobą poważne konsekwencje zdrowotne, takie jak np. wady zgryzu.

Czy zgryz otwarty może się cofnąć?

Wady, takie jak zgryz otwarty od smoczka, to schorzenia, których leczenie należy rozpocząć jak najszybciej. Po zauważeniu jakichkolwiek nieprawidłowości należy udać się z dzieckiem jak najszybciej do ortodonty i rozpocząć eliminowanie nieprawidłowych nawyków. Lekarz zaleci szereg ćwiczeń, których celem jest nauczenie maluszka prawidłowego połykania lub właściwej pozycji języka w jamie ustnej. Są one niezbędne i przynieść mogą zaskakujące rezultaty, zwłaszcza u najmłodszych dzieci, które znajdują się w okresie rozwoju. Dzięki tym czynnościom może nastąpić samoistna poprawa zgryzu, a zęby wrócić mogą na właściwe miejsce, natomiast twarzoczaszka rosnąć będzie właściwie.

Natomiast w przypadku starszych dzieci, nastolatków, a także osób dorosłych leczenie zgryzu otwartego odbywa się głównie przy pomocy aparatu stałego, a w niektórych przypadkach niezbędna jest ekstrakcja bądź intruzja zęba, operacyjnie lub przy pomocy mini implantu. Operacja ortognatyczne jest jedyną możliwością leczenia, kiedy ma się do czynienia z wadą zgryzu otwartą szkieletową.