Jak-usunac-szpare-miedzy-jedynkami

Jak usunąć szparę między jedynkami? Sprawdź metody leczenia.

Piękne, zadbane i zdrowe zęby to bez wątpienia bardzo ważny atut urody, ale też wyznacznik dobrego stanu organizmu. Stałe zęby mają służyć człowiekowi przez całe życie, dlatego właśnie warto troszczyć się o ich wygląd i zdrowie. Jednym z mankamentów, który może drażnić i powodować niezadowolenie, jest szpara pomiędzy jedynkami. Fachowo nazywa się ją diastemą. Jak usunąć szparę między zębami? Poniżej garść podpowiedzi i wskazówek.

Jak usunąć szparę między zębami? Diastema to właśnie jest szpara pomiędzy zębami jedynkami górnymi. Bywa ona nie tylko problem natury estetycznej. Zbyt duża szpara, której szerokość wynosi ponad 2 mm, może powodować między innymi wady zgryzu, trudności z mową, seplenienie, choroby przyzębia. Warto zatem dowiedzieć się więcej na temat leczenia. Z reguły potrzebna jest konsultacja z ortodontą, który jest specjalistą zajmującym się leczeniem wad zgryzu i dobieraniem aparatów ortodontycznych.

Diastema – co to jest?

Wyróżnia się kilka rodzajów szpar między górnymi jedynkami. Nie każda diastema uważana jest za wadę zgryzu. Staje się ją dopiero wtedy, gdy jest zbyt szeroka. Niewielka szpara o szerokości mniejszej niż 2 mm to po prostu normalna cecha fizjologiczna. Diastemy mogą różnie się prezentować. Czasami mówimy o diastemie równoległej. Wtedy zęby są po prostu równoległe od siebie odsunięte na tę samą szerokość na całej ich długości. Poza tym można mówić o diastemie zbieżnej i rozbieżnej, w zależności od tego, czy końcówki zęba skierowane są w swoją stronę, czy też na zewnątrz.

Szpara między zębami – skąd powstaje?

Powodów rozsunięcia górnych jedynek na pewną szerokość jest wiele. W przypadku młodszych dzieci to może być etap fizjologicznie normalny. Gdy pojawią się wszystkie zęby stałe, diastema najprawdopodobniej zniknie, a jedynki zbliżą się do siebie. Inny powód pojawienia się diastemy to problemy z wędzidełkiem górnym, a mianowicie jego przerostem. Poza tym diastema może pojawić się również wtedy, gdy człowiekowi nie wyrosną wszystkie zęby, lub jest ich więcej. Mówi się wtedy o hipodoncji lub hiperdoncji.

Jak się pozbyć diastemy?

Sporo osób zastanawia się nad tym, jak usunąć szparę między zębami? Aby dobrać prawidłowy sposób postępowania w przypadku diastemy, trzeba ustalić, jaki jej rodzaj występuje u konkretnego pacjenta. Jeśli mowa o diastemie fizjologicznej, nie trzeba robić nic poza obserwowaniem zębów dziecka i konsultowaniem się u stomatologa. Najprawdopodobniej gdy pojawią się wszystkie pozostałe, diastema zniknie. Gdy przyczyną diastemy jest brak zębów lub ich nadliczbowa ilość, leczenie polega na usunięciu nadmiarowych zębów lub wszczepieniu implantów.

Często stosuje się też śruby pomiędzy zębami, aby je do siebie zbliżyć. W pozostałych przypadkach diastemę leczy się za pomocą aparatu ortodontycznego. Musi być on prawidłowo dobrany oraz założony przez specjalistę ortodontę. W przypadku ludzi dorosłych najczęściej aparat musi być noszony przez dłuższy czas na stałe, bywa też tak, że aparat jest zdejmowany na przykład nadziei. Wszystkie indywidualne problemy z uzębieniem należy zawsze konsultować z lekarzem, który najlepiej dobierze sposób leczenia.