Czy-po-leczeniu-kanalowym-mozna-pic-alkohol

Czy po leczeniu kanałowym można pić alkohol?

Jak wiadomo, leczenie kanałowe wiąże się z przeprowadzaniem mało komfortowego zabiegu, który polega na tym, że z zęba usuwana jest chora miazga. Wielu pacjentów zastanawia się nad tym, czy po leczeniu kanałowym można pić alkohol.

Kiedy zrobić leczenie kanałowe?

Wielu pacjentom wskazuje się, aby zostali poddani zabiegowi leczenia kanałowego. Jak wiadomo, najczęściej do takiego zabiegu kwalifikują się osoby, które mają bardzo zaawansowane zapalenie miazgi, którego nie da się już zatrzymać. Najczęściej miazga ulega zniszczeniu wskutek nieleczonej próchnicy, która atakuje ząb, a na miejscu uszkodzenia pojawiają się również bakterie.

Taki ząb jest bardzo narażony na zmiany temperatur oraz nacisk, przez co często bardzo boli. Część pacjentów może cierpieć na przewlekłe zapalenie miazgi, w czasie którego nie odczuwa się żadnego bólu. Z tego też powodu warto pamiętać o tym, że do dentysty trzeba chodzić na wizyty kontrolne, które powinny odbywać się co najmniej dwa razy w roku.

W ten sam sposób leczone są również osoby, których miazga jest martwa i pojawiły się wokół niej zmiany okołowierzchołkowe. Lekarz wykonać musi leczenie kanałowe również, wtedy gdy w czasie poprzedniego nie do końca dopełniono korzenie. Warto też wiedzieć, czy po leczeniu kanałowym można pić alkohol.

Leczenie kanałowe – przeciwwskazania

Warto nadmienić, że nie każdy kwalifikuje się do przeprowadzenia zabiegu leczenia kanałowego. Może to wynikać np. z obecności jakiejś choroby. Mimo przeciwwskazań dzisiejsza stomatologia sugeruje, że tego typu leczenie może być przeprowadzone u każdego bez względu na wieku i przyjmuje się, że choroby ogólnoustrojowe nie stanowią przeciwskazania do leczenia kanałowego.

Jeśli jednak cierpi się na którąś z chorób, to może dojść do zaostrzenia jej objawów. Najczęściej mówi się o chorobach serca, stawów i nerek oraz ogólnie pojętym obniżeniu odporności. Osoby, które mają te schorzenia, muszą skonsultować ze swoim lekarzem, możliwość przeprowadzenia leczenia kanałowego.

Często konieczne okazać się może leczenie antybiotykowe. Warto mieć na uwadze fakt, że leczenie kanałowe może przyczynić się do rozsiewu drobnoustrojów występujących w jamie ustnej do krwi.

Picie alkoholu po leczeniu kanałowym

Wielu dorosłych pacjentów, często pyta swoich dentystów o to, czy po leczeniu kanałowym można pić alkohol. Jeśli jest się amatorem wyskokowych napojów, to warto wiedzieć, jakie są przeciwskazania oraz czym może grozić picie napojów procentowych po leczeniu kanałowym.

Jak wiadomo, wielu substancji stosowanych w medycynie pod żądnym pozorem nie można łączyć z alkoholem, który może wzmocnić działanie substancji lub też osłabić. Alkohol to substancja, która rozrzedza krew, więc też nie jest wskazana w wielu sytuacjach. Jeśli chodzi o picie alkoholu po leczeniu kanałowym, to nie zaleca się spożywania dużych jego ilości nawet kilka dni od zakończenia leczenia.

Nie można również sięgać po alkohol, wtedy gdy lekarz w czasie leczenia zalecił stosowanie antybiotyków, których pod żadnym pozorem nie można łączyć z napojami procentowymi.