Aparat stały z zamkami metalowymi

Aparat stały z zamkami metalowymi

Nie ulega wątpliwości, że bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się aparat stały z zamkami metalowymi. Aparat umożliwia likwidację wad zgryzu, a do tego mogą nosić go pacjenci w każdym wieku.

Stałe aparaty metalowe – w jaki sposób działają?

Wśród pacjentów odwiedzających gabinet stomatologiczny znajdują się osoby, które nie wiedzą, ile trwa zakładanie aparatu ortodontycznego. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że aparat stały z zamkami metalowymi wywiera nacisk na określone zęby. To powoduje ich powolne przemieszczanie w obrębie kości. Chodzi przede wszystkim o to, żeby przywrócić naturalny uśmiech i ustawić zęby prawidłowo w łuku zębowym. Aparat stały złożony jest z pierścieni oraz zamków, które specjalnym klejem są przyklejone do szkliwa. Do pierścieni mocowany jest sprężysty drut, który wywiera określoną i stałą siłę na zęby.

Dzięki temu można je nie tylko obracać wokół własnej osi, ale również przesuwać w dowolnym kierunku w obrębie wyrostków zębodołowych żuchwy i szczęki. Niezaprzeczalną zaletą aparatów stałych jest fakt, że działają 24 godziny na dobę. Aparat stały z zamkami metalowymi daje możliwość precyzyjnego przemieszczania zębów. Można śmiało powiedzieć, że aparaty zdejmowane nie pozwalają na to z taką dokładnością. Ze zmianami w kości zębodołu wiąże się mechanizm działania aparatów ortodontycznych stałych. Do stopniowego zaniku tkanki kostnej dochodzi w miejscu, na które ząb jest przemieszczany. Z kolei kość szczęki ulega powolnemu nawarstwieniu w miejscu, z którego ząb był przesunięty.

Wskazania do noszenia aparatu stałego metalowego

Leczenie ortodontyczne jest bardzo czasochłonne, ponieważ oba procesy nie przebiegają w tym samym tempie. Warto wspomnieć, że kość szybciej zanika niż się odbudowuje. Wymagana jest też stała kontrola ze strony lekarza. Przeważnie około dwóch lat trwa leczenie za pomocą aparatu ortodontycznego. Jednak okres ten może ulec znacznemu wydłużeniu w trudnych przypadkach. Przywrócenie właściwego ustawienia zębów to nie jest jedynie zabieg kosmetyczny. Nie ulega wątpliwości, że nieleczone wady zgryzu są podstawowym wskazaniem do założenia aparatu ortodontycznego.

TO właśnie one powodują problemy z higieną jamy ustnej. Skutkują zwiększoną ilością płytki nazębnej na powierzchni zębów. Trafnie wskazuje się, że stany zapalne dziąseł i przyzębia są konsekwencją zaburzeń higienicznych. Na powierzchni szkliwa mogą pojawić się rysy oraz pęknięcia. Prowadzi to przede wszystkim do starcia patologicznego szkliwa i mikrozłamań. Jest to dobry wstęp do zmian zwyrodnieniowych miazgi i jej zapalenia.

Szybko wdrożone leczenie pozwala zmniejszyć dysfunkcje stawu skroniowo-żuchwowego i napięcie mięśniowe. Do leczenia ortodontycznego trzeba zęby przygotować i ustalić ewentualne wskazania. Na samym początku trzeba wyleczyć próchnicę i wstawić brakujące zęby. Niektórzy pacjenci muszą iść na fizjoterapię, ponieważ mają bardzo spięte mięśnie i muszą je jakoś rozluźnić. Warto zaznaczyć, że w wieku młodzieńczym można rozpocząć leczenie aparatem stałym. Czasami zakłada się aparat w okresie mieszanego uzębienia. Wtedy zęby stałe i mleczne znajdują się obok siebie.

Aparaty metalowe: zalety i wady

Aparat stały z zamkami metalowymi pozwala korygować wady znacznie poważniejsze niż ruchomy aparat. Głównie od wady uzależniony jest czas noszenia takiego aparatu. Możemy wyróżnić aparaty metalowe oraz aparaty estetyczne. Lęk w obawie przed brakiem akceptacji w swoim otoczeniu należy do ujemnych psychicznych skutków noszenia aparatu przez pacjenta. Osoby dorosłe mają do wyboru aparat stały w kosmetycznej wersji z syntetycznego szafiru lub białej porcelany. Nie u wszystkich pacjentów można od razu założyć aparat stały z zamkami metalowymi.

U niektórych osób wykonanie tak zwanej separacji może być konieczne przed założeniem aparatu. Lekarz dentysta umieszcza specjalne elementy elastyczne między trzonowymi zębami. Na następnej wizycie ortodonta musi usunąć elementy elastyczne i nałożyć specjalne pierścienie na zęby trzonowe. Na tym etapie możliwe jest już założenie aparatu. Później zamki metalowe lub przezroczyste przykleja się do zębów, a do nich przy użyciu ligatur sprężysty drut. Będzie on uciskał zęby z ustaloną przez lekarza siłą. To sprawia, że korekcji ulegają również ich korzenie. Chodzi przede wszystkim o to, żeby zęby znalazły się w ładnym łuku. Zamki metalowe wskazane są przy dużych wadach zgryzu, które wymagają znacznej korekty. Wizyta kontrolna u ortodonty konieczna jest co 3-4 tygodnie. Ortodonta sprawdza ustawienie zębów i modyfikuje ustawienie aparatu. Przed założeniem aparatu wszystkie zęby muszą być wyleczone, a higiena jamy ustnej doskonała.

Z reguły od dwóch do trzech tygodni od chwili wycisków czeka się na aparat ortodontyczny stały. Czas oczekiwania na aparat może być dłuższy, jeśli pacjent nie przygotował się do leczenia. Aparaty stałe ortodontyczne zbudowane są z metalowych zamków i pierścieni oraz z metalowego łuku. Wprowadzono rozwiązania estetyczne, ponieważ nie wszystkich satysfakcjonuje estetyka aparatu metalowego. W jamie ustnej bardzo dobrze potrafią się maskować zamki przezroczyste lub zbliżone do koloru zęba.