Czy dentysta leczy ubytki zębów?

Czy dentysta leczy ubytki zębów?

Jedną z podstawowych czynności, jakie wykonuje stomatolog w gabinecie stomatologicznym jest wypełnianie ubytków. Wiele osób zastanawia się, czy dentysta leczy ubytki zębów.

Co robi dentysta z dziurą w zębie?

Warto podkreślić, że ubytki to podstawowa konsekwencja nieleczonej próchnicy. Należy pamiętać, że próchnica rozprzestrzenia się bardzo szybko i może spowodować bolesne oraz widoczne dziury w zębach. W tym artykule wyjaśnimy, czy dentysta leczy ubytki zębów, a także podpowiemy, ile to dokładnie kosztuje. Codzienna higiena jamy ustnej jest głównym warunkiem utrzymania zębów w świetnej formie. Bardzo ważną rolę odgrywają regularne wizyty u stomatologa.

Najlepiej raz na pół roku udać się do dentysty, żeby sprawdził nasze zęby. Chodzi przede wszystkim o to, żeby w porę wykryć zmiany w zębach i skutecznie zwalczyć próchnicę. Dla strachliwych pacjentów jest to bardzo ważne, ponieważ im większy ubytek, tym bardziej boli, a do tego więcej kosztuje jego wypełnienie. Wiele materiałów do wypełnień oferuje współczesna stomatologia. Uzupełnienie zniszczonych tkanek zęba jest ich zadaniem. Przez długie lata może służyć dobrze zabezpieczony ząb. Dlatego nie ma sensu czekać, lepiej szybko zgłosić się do stomatologa.

Ile kosztuje wypełnienie ubytku w zębie?

W każdym mieście działa przynajmniej kilkanaście gabinetów stomatologicznych, dlatego każdy może umówić się na wizytę. Warto wiedzieć, że można uniknąć borowania zęba na wczesnym etapie próchnicy. Czasami wystarczy fotoablacja laserowa lub remineralizacja szkliwa, czyli nałożenie preparatu z fluorem. Próchnica posunie się w głąb zęba, jeśli nie zareagujesz w porę. Bakterie zaatakują zębinę, która stanie się odwapniona oraz miękka. To wszystko doprowadzi do powstania ubytku.

W takiej sytuacji stomatolog musi usunąć chorą tkankę, a następnie oczyścić dziurę. Na sam koniec trzeba odpowiednim materiałem wypełnić ząb. W internecie można szybko sprawdzić, czy dentysta leczy ubytki zębów. Trafnie wskazuje się, że od grubości tkanek zęba zależy rodzaj wypełnienia. Wypełnienie musi być dopasowane do siły, jaka działa na ząb w trakcie gryzienia. Jeśli plomba będzie niewłaściwie dobrana to może wypaść. Inne wypełnienia stosuje się do zębów tylnych, a inne do przednich. To zawsze stomatolog decyduje o wyborze plomby. Od 15 minut do godziny trwa przeważnie zaplombowanie zęba. Stomatolog musi zadbać, żeby wypełnienie było całkowicie szczelne. Nie może być szczeliny, ponieważ bakterie mogą dostać się przez nią do środka i wywołać wtórną próchnicę. Warto podkreślić, że wypełnienie ubytków pozwala przywrócić właściwy kształt zęba i jego czynność. Za wizytę u dentysty i leczenie jednego zęba trzeba zapłacić od 150 zł do 250 zł. Stomatolog najpierw musi usunąć zmieniony materiał zęba i dopiero później przystąpić do wypełnienia dziury. Dawniej wykorzystywano cement o szarawej lub żółtej barwie.

W ubiegłym wieku została odkryta technika wytrawiania szkliwa zębowego kwasem. Dzięki temu możliwe jest osiągnięcie pełnego przylegania zębiny do siebie, wypełnienia, a także szkliwa. Wśród materiałów stosowanych do wypełnień można wyróżnić amalgamat, żywicę kompozytową, porcelanową oraz złoto.

Ile trwa leczenie ubytku?

Zmiany spowodowane przez próchnicę są podstawowym wskazaniem do wypełnienia ubytku. Najpierw dentysta powinien sprawdzić stan zdrowia zęba. Musi ocenić, jak duży jest ubytek, żeby wiedzieć jakie leczenie wdrożyć. Większość osób decyduje się na znieczulenie miejscowe. Niestety znieczulenie jest dodatkowo płatne w przypadku usług refundowanych. Należy dodać, że kilkanaście sekund po iniekcji zastrzyk znieczulający zacznie działać. Pacjent odczuwa drętwienie języka oraz dziąseł.

Następnym etapem jest właściwe leczenie chorego zęba. Dentysta przy pomocy specjalnie przystosowanego wiertła usuwa próchnicę. Nie da się ukryć, że dla większości pacjentów borowanie to nieprzyjemny element leczenia. Odpowiedź na pytanie, czy dentysta leczy ubytki zębów jest jak najbardziej pozytywna. Kluczowym elementem całego leczenia jest oczywiście prawidłowo wykonane borowanie. Wypełnienie ubytku polega na założeniu plomby i jej utwardzeniu oraz oszlifowaniu. Ciężko określić najlepszy typ wypełnienia dla uszkodzonych zębów. Ma na to wpływ nie tylko zakres naprawy zęba, ale również koszty leczenia oraz miejsce w jamie ustnej.

Leczenie ubytku może trwać nawet kilka miesięcy, jeżeli próchnica zajęła wiele zębów. Właśnie dlatego warto regularnie odwiedzać swojego dentystę. Złote wypełnienia są wykonywane w laboratorium i za pomocą cementu montowane w zębie. Warto wspomnieć, że są naprawdę bardzo dobrze przyswajane przez tkanki dziąseł. Niektórzy nie wiedzą, czy dentysta leczy ubytki zębów. Każdy stomatolog może leczyć ubytki zębów, jeśli posiada odpowiedni sprzęt.

Trzeba dodać, że cena jest wadą wypełnień złotych. Przez wiele lat najpopularniejszą metodą zakrywania dziur w zębach było wypełnianie ubytków amalgamatami. Amalgamaty zawierają jednak rtęć, dlatego nie mogą być stosowane u dzieci i u kobiet w ciąży. Ciemna barwa jest jedną z najczęściej wymienianych wad amalgamatów. Zaletą jest fakt, że amalgamaty są całkowicie refundowane.