Strach przed dentystą co zrobić?

Strach przed dentystą co zrobić?

Dentofobia to paniczny lęk przed dentystą, który jest bardzo powszechnym zjawiskiem. Występuje on zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Bardzo często skutkiem dentofobii jest unikanie leczenia stomatologicznego i nawarstwianie się zmian wymagających ingerencji lekarza. Z tego względu skutki lęku przed dentystą mogą być bardzo poważne. Strach przed dentystą co zrobić? W poniższym tekście znajdziesz odpowiedzi na to pytanie.

Jakie mogą być powody dentofobii?

Na samym początku należy wskazać jakie objawy towarzyszą przy cierpieniu na dentofobię. Lekka obawa przed wizytą u stomatologa i wynikającym z niej dyskomfortem jest całkowicie naturalna u każdego człowieka i znika w momencie trwania wizyty. Niektórzy jednak wyjątkowo źle znoszą wszelkie badania stomatologiczne. Istnieje kilka głównych objawów, które towarzyszą osobom cierpiącym na dentofobię. Są to między innymi:

– niestrawność,
– biegunka,
– zawroty głowy,
– drżenie mięśni.

Kolejnym bardzo charakterystycznym objawem, który pojawia się u osób, które boją się dentysty, jest ogromny lęk na samą myśl o wejściu do gabinetu lekarskiego. Niektóre osoby potrafią nawet zemdleć ze względu na paniczny strach przed wizytą dentystyczną.

Strach przed dentystą co zrobić? Jakie są jego przyczyny? Wizyta w gabinecie stomatologicznym nie należy do najprzyjemniejszych doświadczeń. Podczas wizyty przekraczana jest nasza pewna intymna granica, ponieważ podczas badań naruszana jest jama ustna, co budzi u człowieka poczucie zagrożenia. Dodatkowo podczas badań dentystycznych narażeni jesteśmy na różnego rodzaju niemiłe doznania oraz nieprzyjemne dźwięki. Dentofobia może pojawić się również u osób, które mają negatywne doświadczenia związane z leczeniem stomatologicznym z okresu dzieciństwa. Formy podania znieczulenia za pomocą igły lub kaniuli mogą być dla niektórych bardzo nieprzyjemnym uczuciem.

Strach przed dentystą co zrobić – jak poradzić sobie z dentofobią?

Dentofobia to przytłaczający strach przed wizytą u stomatologa, który może nieść za sobą poważne konsekwencje. Jeżeli strach ten jest zbyt duży, to nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z nim sami. Kluczową kwestią w tej sytuacji jest podjęcie terapii pod okiem psychologa. Terapia fobii jest krótka i niezwykle skuteczna – warto się jej poddać, by pozbyć się nieuzasadnionego strachu. Do zniewolenia uczucia strachu bardzo ważny jest również wybór odpowiedniego, dobrego i sprawdzonego dentysty. W tym wyborze mogą pomóc najbliższe osoby oraz przyjaciele. Warto również opowiedzieć stomatologowi o swoich obawach i możliwych przeszłych negatywnych przeżyciach związanych z wizytami u dentysty. Lekarz w sposób dokładny omówi zabiegi i metody leczenia, w taki sposób, aby rozwiać wszystkie niepewności.

Bardzo ważne w walce z dentofobią jest również zbudowanie dobrej relacji z lekarzem. Najważniejsza jest tutaj komunikacja z lekarzem, wskazanie to jakie są nasze objawy i co jest ich źródłem. Pomoże to zadbać o komfort pacjenta. Strach przed dentystą co zrobić, aby przestać bać się wizyty? Należy wypracować sobie pewien nawyk, którego celem jest systematyczne odwiedzanie stomatologa. Zalecane jest, aby takie wizyty odbywały się przynajmniej raz w roku. Dodatkowo przed każdą wizytą zalecane jest wyciszenie się, za pomocą ulubionej muzyki lub książki. Specjaliści polecają również wysypianie się dzień przed wizytą, ponieważ rozdrażnienie wynikające z braku snu, może sprawić, że będziemy bardziej nerwowi i skłonni do negatywnych emocji.

Strach przed dentystą co zrobić? – inne metody.

Jak już zostało to wyżej wspomniane, bardzo ważnym elementem z walką z dentofobią jest dobra atmosfera panująca w gabinecie oraz porozumiewanie się z dentystą. Informując lekarza o dentofobii, możemy liczyć na jego zapewnienie o prawidłowej i prawie bezbolesnej aplikacji oraz skuteczności znieczulenia. Nowoczesne metody wprowadzania środków znieczulających, sprawiają, że jest to całkowicie bezbolesne. Dobry dentysta powinien również poinformować o tym, że dzięki środkom anestezjologicznym ból w trakcie zabiegu będzie praktycznie niewyczuwalny. Dodatkowo leki pozwolą na odprężenie się w momencie, gdy lekarz rozpocznie swoją pracę. Strach, który odczuwamy przed wizytą dentystyczną, jest kontrproduktywny i działa przeciwko nam.

Walka z dentofobią u dzieci może okazać się o wiele trudniejsza niż u dorosłych. Dbanie o dobry stan uzębienia u dzieci jest bardzo ważnym elementem również w dorosłym życiu. Wszelkie choroby, które wykluwają się w okresie dorastania, mogą przełożyć się później na cięższe leczenie dentystyczne. Przede wszystkim należy wyjaśnić dziecku, po co idzie do dentysty oraz jak ważne są wizyty w jego gabinecie. Nie należy przedstawiać dziecku złych scenariuszy i zakorzenić w nim przekonanie, że dzięki systematycznym wizytom u dentysty uniknie on nieprzyjemnych dolegliwości i długich godzin spędzonych na fotelu dentystycznym. Warto pamiętać również o szczególnym dbaniu o stan uzębienia, ponieważ im większa próchnica będzie pojawiać się na zębach, tym dłuższa wizyta będzie czekała dziecko u dentysty.