Radektomia zęba, na czym polega?

Radektomia zęba, na czym polega?

W bardzo wielu przypadkach możemy spotkać silny stan zapalny zęba, który jest nie tylko bolesny, ale także bardzo niebezpieczny dla zdrowia. Zazwyczaj stan zapalny jest usuwany z wykorzystaniem antybiotyków, a także leczony poprzez leczenie kanałowe. Musimy jednak mieć świadomość, że nie zawsze niestety leczenie kanałowe jest możliwe do przeprowadzenia, a także w wielu przypadkach nie przynosi pożądanych efektów. Możemy skorzystać z radektomii zęba, jednak leczenie można wykonać wyłącznie wtedy, kiedy zostaniemy zakwalifikowani do zabiegu, a także znajdziemy specjalistę w dziedzinie chirurgii szczękowej, który będzie dysponował sprzętem do wykonania radektomii. Tylko dzięki temu zabieg zostanie przeprowadzony w pełni bezpiecznie i skutecznie. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób decyduje się na taki zabieg, jak radektomia zęba, która pozwala na uratowanie objętego stanem zapalnym trzonowca.

Co to jest radektomia zęba?

Radektomia zęba jest zabiegiem, który uznawany jest za dosyć skomplikowany. Musi więc zostać wykonany bezwzględnie wtedy, kiedy znajdziemy specjalistę dysponującego wiedzą, ale także sprzętem, który umożliwi wykonanie wszelkich niezbędnych czynności w sposób skuteczny i bezpieczny dla nas. Radektomia jest możliwa tylko wtedy, kiedy mamy do czynienia ze stanem zapalnym zęba trzonowego, który ma wiele korzeni, jednak tylko, jeśli jeden korzeń uległ uszkodzeniu. W sytuacji, kiedy stan zapalny niestety przeniósł się na resztę korzeni, niestety wykonanie radektomii nie będzie możliwe, bo wiąże się to ze zbyt dużym ryzykiem dla pacjenta.

W tym przypadku najczęściej lekarz stomatolog lub chirurg szczękowy, decyduje się na usunięcie całego zęba, którego już w żaden sposób nie da się uratować. Bardzo ważnym czynnikiem jest więc znalezienie specjalisty, który będzie w stanie przede wszystkim sprawdzić, czy stan zapalny objął jeden korzeń, czy też mamy do czynienia ze stanem zapalnym, który niestety już objął dwa, lub więcej korzeni. Nie warto więc czekać z wizytą u stomatologa, bo być może właśnie poprzez zwlekanie odbierzemy sobie szansę na wykonanie radektomii, która mogłaby uratować, nawet z pozoru bardzo zniszczonego zęba.

RADEKTOMIA ZĘBA – OPIS ZABIEGU

Bardzo wielu pacjentów zastanawia się, czy radektomia zęba jest bolesna, jednak musimy wiedzieć, że jest wykonywana ze znieczuleniem miejscowym, dzięki czemu dyskomfort jest zdecydowanie mniejszy. Chirurg szczękowy, który stwierdził, że tylko jeden korzeń jest objęty stanem zapalnym, rozcina tkanki, aby w późniejszym etapie usunąć go i zapełnić miejsce materiałem kościotwórczym. W końcowym etapie zakładane są szwy i należy poczekać na zagojenie rany.

Musimy jednak mieć świadomość, że wyłącznie specjalista nie tylko będzie w stanie usunąć chory korzeń, ale także zakwalifikować pacjenta do zabiegu radektomii w sposób prawidłowy. Należy mieć bowiem pewność, że wyłącznie jeden korzeń należy usunąć, bo reszta jest w pełni zdrowa i wartościowa dla pacjenta. Kiedy bowiem stan zapalny objął już więcej korzeni i tkanek, to należy usunąć cały ząb, bo nie będzie on w żaden sposób możliwy do odratowania. Radektomia jest jednak bardzo często jedyną metodą, która pozwoli uratować chorego zęba przed usunięciem. Na zabieg usunięcia jednego korzenia decydują się pacjenci, który przede wszystkim korzystali wcześniej z leczenia kanałowego nawet dwukrotnie, jednak niestety nie przyniosło oczekiwanych efektów. W przypadku radektomii możemy liczyć na dużą skuteczność i bezpieczeństwo podczas zabiegu. Dzięki znieczuleniu nie będziemy musieli obawiać się także bólu i dyskomfortu, co jest kluczowe dla tak wielu pacjentów.

PRZECIWWSKAZANIA DO RADEKTOMI

Radektomia jest zabiegiem, który może zostać wykonany tylko przez specjalistę dysponującego wiedzą, a także mającego w swoim gabinecie sprzęt, który umożliwi usunięcie jednego korzenia. Kluczowa jest tutaj precyzja specjalisty. Mimo tego, że zabieg jest tak pomocny, wielu pacjentów nie może zdecydować się na wykonanie radektomii przede wszystkim w sytuacji, kiedy mamy do czynienia z mocnym stanem zapalnym, który objął więcej niż jeden korzeń. To jednak niejedyny czynnik, który jest głównym przeciwwskazaniem do zabiegu, musimy liczyć się także z tym, że kiedy cierpimy na inne, uznawane za poważne choroby przyzębia, a także, kiedy nasz ogólny stan zdrowia pozostawia wiele do życzenia, również nie powinniśmy mieć wykonanej radektomii.

Należy wybrać specjalistę, który nie tylko zakwalifikuje pacjenta do zabiegu, ale także zdecyduje się wykonać go w sposób dokładny. Dzięki temu nie będzie konieczności usuwania zęba nawet wtedy, kiedy stan zapalny jest mocny, jednak objęty został nim tylko jeden korzeń. W tym przypadku z powodzeniem możemy uratować ząb poprzez poddanie się usunięcia martwego, często mocno chorego korzenia, aby pozbyć się bólu bez ekstrakcji zęba. Kiedy mamy do czynienia z zębem trzonowym, który ma wiele korzeni i jest objęty stanem zapalnym, to warto pomyśleć o wyleczeniu go właśnie korzystając z zabiegu radektomii pozbywając się chorej części zęba, a nie pozbywając się go w całości.