Czy można leczyć zęby w ciąży?

Czy można leczyć zęby w ciąży?

Zdrowe zęby są przede wszystkim gwarancją pięknego uśmiechu. Wiele osób zastanawia się, czy mozna leczyc zeby w ciazy. Można śmiało powiedzieć, że sanacja jamy ustnej przed zajściem w ciążę byłaby idealna.

Czy można leczyć zęby w ciąży?

Należy pamiętać, że możliwe jest leczenie zębów w ciąży. Jest to nawet wskazane, ponieważ próchnica u kobiety w ciąży ma niekorzystny wpływ na organizm ciężarnej oraz płodu. W tym artykule podpowiemy, jak zaplanować w ciąży leczenie stomatologiczne. Odpowiemy też na pytanie, czy mozna leczyc zeby w ciazy. Warto dodać, że okres przed zajściem w ciążę jest zdecydowanie najlepszym momentem do przeprowadzenia leczenia stomatologicznego. Najlepiej regularnie odwiedzać dentystę. Na wizytę kontrolną trzeba się udać przynajmniej raz na pół roku. O zdrowie jamy ustnej kobieta powinna szczególnie dbać w trakcie oczekiwania na narodziny dziecka. Podstawą są oczywiście regularne wizyty u stomatologa. Najlepiej korzystać z usług sprawdzonych i renomowanych stomatologów, którzy wiedzą, czy mozna leczyc zeby w ciazy. Taka wizyta powinna się odbyć przynajmniej raz na każdy trymestr ciąży. W ten sposób będzie można odpowiednio wcześnie wychwycić wszystkie nieprawidłowości oraz dobrać właściwą terapię. Należy od razu udać się do lekarza, jeśli pojawia się nagły ból zęba. Warto dodać, że terapię stomatologiczną można właściwie zaplanować dopiero po konsultacji. Drugi trymestr jest zdecydowanie najlepszym okresem dla zabiegów stomatologicznych. Niewygodne dla kobiety w trzecim trymestrze może być długotrwałe przebywanie w pozycji leżącej. Trzeba też pamiętać o ryzyku zawrotów głowy oraz omdleń. Ryzyko poronienia jest najwyższe na początku ciąży, czyli przez pierwsze trzy miesiące. Właśnie dlatego niektóre zabiegi stomatologiczne powinno się przełożyć, oczywiście w miarę możliwości. Kobiety bardzo często zastanawiają się, czy mozna leczyc zeby w ciazy. Należy pamiętać, że na każdym etapie rozwoju płodu wskazane jest leczenie próchnicy u przyszłej mamy. Niekorzystny wpływ na zdrowie kobiety oraz dziecka ma utrzymujący się stan zapalny w jamie ustnej.

Znieczulenie w ciąży

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że ryzyko porodu przedwczesnego jest zwiększone kilkukrotnie na skutek nieleczonych ubytków próchniczych. Dlatego kobiety ciężarne muszą szczególnie dbać o higienę jamy ustnej. Leczenie zęba w trakcie trwania ciąży nie powinno być bolesne dla pacjentki. Zalecane jest stosowanie środków, które pozwalają zmniejszyć stres oraz uśmierzyć ból. O swoim stanie pacjentka powinna poinformować stomatologa, żeby ten mógł dobrać właściwe środki minimalizujące dolegliwości. Do miejscowego znieczulenia zęba w ciąży używa się przeważnie preparatów zawierających artykainę. Lepiej unikać preparatów obkurczających naczynia krwionośne. Chodzi przede wszystkim o to, żeby uniknąć ryzyka niedokrwienia mięśnia macicy. W trakcie pierwszego trymestru raczej nie powinno się stosować znieczulenia. W tym okresie ryzyko poronienia jest naprawdę duże, dlatego lepiej nie stosować podtlenku azotu. Czasami konieczne może być przeprowadzenie zabiegu zatrucia zęba. Robi się to wtedy, gdy wymaga tego aktualny stan uzębienia. Umożliwi to oczywiście zmniejszenie ostrego stanu zapalnego. Dzięki temu będzie możliwe przeprowadzenie dalszego leczenia. Należy pamiętać, że całkowicie bezpieczne jest zatrucie zęba u ciężarnej. Czasami jedyną właściwą terapią jest leczenie kanałowe zęba. Dopiero po dokonaniu oceny stanu uzębienia może stomatolog podjąć ostateczną decyzję na temat leczenia. Do pogłębiania się stanu zapalnego może przyczynić się zbyt długie odwlekanie leczenia. Stan zapalny może nawet przenieść się na pozostałe tkanki, a później zająć cały organizm.

Leczenie w ciąży

Warto mieć na uwadze, że przyszła mama może być poddana leczeniu endodontycznemu, jeśli tylko wymaga tego sytuacja. Ale tylko w przypadkach niecierpiących zwłoki można wykonać leczenie kanałowe w pierwszym trymestrze. Czasami terapię można przełożyć na późniejszy etap ciąży. Wykonanie zdjęcia RTG jest niezbędne do prawidłowego opracowania kanałów zęba. Najlepiej wybrać gabinet stomatologiczny wyposażony w elektroniczny endometr lub nowoczesny mikroskop endodontyczny. Dzięki temu będzie można uniknąć negatywnych skutków promieniowania rentgenowskiego. Trzeba zawsze pamiętać, że ból zęba w ciąży należy koniecznie niwelować. Nie ma przy tym znaczenia, czy ból jest lekki, pulsujący, czy też przeszywający. Najlepszym wyborem są oczywiście leki, które zawierają paracetamol. Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że przez cały okres 9 miesięcy można je przyjmować. Preparaty zawierające ketoprofen, naproksen oraz ibuprofen dozwolone są w pierwszym i drugim trymestrze. Czasami niezbędne może być użycie antybiotyku na zęba w ciąży. Leków jednak nie powinno się nadużywać. Lepiej unikać wystawiania się na promienie rentgenowskie. Promieniowanie ma niestety teratogenne działania i może uszkodzić rozwijający się płód. Jeśli już trzeba zrobić zdjęcie RTG to powinno się zachować maksymalne środki ostrożności. Przydatne jest też wykonanie cyfrowej wizualizacji zęba u kobiety w ciąży. Po dokładnym przeczytaniu tego artykułu powinieneś już wiedzieć, czy mozna leczyc zeby w ciazy.