Wypadanie mleczaków u dziecka

Wypadanie mleczaków u dziecka

Każdy rodzic doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak trudnym okresem w życiu dziecka jest wyrastanie pierwszych ząbków. Wyrzynanie mleczaków zaczyna się często już w pierwszych miesiącach życia dziecka i wywołuje to naprawdę nieprzyjemne dolegliwości bólowe. Co jednak ważne, nie jest to ostatnie wielkie wydarzenie w życiu dziecka związane z zębami. Kolejnym z nich jest utrata pierwszych ząbków. Kiedy następuje wypadanie mleczaków u dziecka, jak przebiega ten proces, a także jak się można do niego przygotować?

Co trzeba wiedzieć o wypadaniu mleczaków?

Jeśli chce się zrozumieć, jak wygląda proces wypadania zębów mlecznych i jak się do niego przygotować, w pierwszej kolejności trzeba się nieco więcej na temat tych zębów dowiedzieć. Ile ich jest, dlaczego wypadają, a także jaka jest kolejność ich wypadania?

Wypadanie mleczaków u dziecka nie jest procesem łatwym i przyjemnym. Podobnie jak wyżynanie się pierwszych ząbków może być źródłem wielu lęków, niepewności i płaczu dziecka. Jest to jednak proces, który przeszedł każdy człowiek. Pomimo tego że mleczaki dość szybko tracimy, odgrywają ogromną rolę w życiu każdego człowieka. Przede wszystkim wykonują one otwory w dziąśle pod zęby stałe, uczą żucia pokarmów, uśmiechania się czy też nawet mówienia. Mają więc kolosalne znaczenie dla poprawnego rozwoju danego człowieka.

Ile zębów mlecznych ma każde dziecko? Każdy wie, że dojrzały człowiek posiada 32 zęby. Małe dzieci z uwagi na mniejszą szczękę i żuchwę nie mogą mieć ich tak dużo. Z powodu mniejszego rozmiaru jamy ustnej dzieci mają tylko 20 mleczaków. Są to 4 kły, 8 siekaczy i 8 trzonowców.
Na sam koniec dowiedzieć się jeszcze trzeba, kiedy można spodziewać się rozpoczęcia ząbkowania przez małe dziecko. Rzecz jasna jest to kwestia uwarunkowana genetycznie i u każdego będzie to nieco inny termin, lecz przyjmuje się, że najczęściej pierwsze ząbki zaczynają wyrastać między 6 a 12 miesiącem życia. Gdy tylko pojawi się pierwszy ząbek, bardzo szybko po nim wyrastają już pozostałe.

Kalendarz wypadania mleczaków

Jak już wcześniej zostało to wspomniane wyrastanie mleczaków to pierwszy etap w życiu człowieka, który związany jest z zębami. Kolejnym jest ich wypadanie. Dlaczego tak się dzieje i kiedy to następuje?
Wypadanie mleczaków u dziecka jest konieczne, aby zrobić w jamie ustnej miejsce na zęby stałe. Są one mocniejsze, większe i co najważniejsze pozostają już z człowiekiem do końca życia. Zęby mleczne są zbyt słabe, aby można je było tak długo wykorzystywać.

Kiedy zatem następuje wypadanie mleczaków u dziecka? Podobnie jak w przypadku terminu ich wzrostu, jest to kwestia osobista i zależna po prostu od genów. Jak jednak wynika z obserwacji, pierwsze mleczaki zaczynają wypadać z jamy ustnej już w wieku 5-6 lat. Co ciekawe, wyraźnie widać, że u dziewczynek proces ten jest szybszy i może zacząć się nieco wcześniej.

Jak długo mleczaki wypadają? Wielu rodziców spodziewa się, że proces ten będzie równie szybki co wzrost tych zębów, czyli dosłownie kilka miesięcy. Jest jednak zupełnie inaczej i czas od pierwszego wypadniętego mleczaka do ostatniego może zająć nawet kilka lat. Przyjmuje się, że ostatnie mleczaki mogą wypaść dziecku nawet w wieku 12-13 lat.

Ostatnią kwestią, o której trzeba wiedzieć w tym zakresie to, w jakiej kolejności następuje wypadanie mleczaków u dziecka. Jak można się łatwo domyślić, wypadają one dokładnie tak, jak rosły. Pierwsze u dziecka pojawiają się zawsze jedynki i to właśnie one na samym początku wypadają. Wszystko to oznacza, że w pewnym wieku dziecka jego ząbki są ze sobą pomieszane. Malec posiada jednocześnie mleczaki i zęby stałe.

Jak można się przygotować do wypadania mleczaków u dziecka?

Choć wypadanie mleczaków to proces naturalny, którego nie da się uniknąć, to dla wielu dzieci, a tym bardziej dla ich rodziców, wiąże się ze sporymi problemami. Warto więc dowiedzieć się, czy wypadanie zębów mlecznych jest bolesne, a także jak się można do tego procesu przygotować. Czy są jakieś metody, aby nieco osłodzić dziecku ten okres?

Przede wszystkim wiedzieć trzeba to, że wypadanie zębów mlecznych jest procesem zupełnie bezbolesnym. Ząbek stopniowo zaczyna się chwiać i wysuwać z dziąsła, aż pewnego dnia po prostu z niego wypada. Często dzieje się to w tak delikatny i niespodziewany sposób, że dziecko nawet tego nie zauważa.

Coraz więcej rodziców zastanawia się, jak można ten etap w życiu dziecka nieco ułatwić. Czy są jakieś metody na to, aby np. przyspieszyć usuwanie zębów mlecznych? Wielu rodziców w sytuacji, gdy ich malec ma już dość rozchwiany ząbek, stara się im go samodzielnie usunąć. Jest to dobre rozwiązanie, lecz należy być niezwykle ostrożnym, ponieważ wszelkie błędy mogą spowodować powstanie u dziecka traumy. Dobrze jest więc zamienić to w zabawę i np. obwiązać ząbek sznureczkiem i razem z dzieckiem pociągnąć.

Co ciekawe inną niezwykle ciekawą metodą jest zachęcanie dziecka do spożywania twardszych produktów np. orzechów. Spowoduje to, że ząbek jeszcze bardziej się rozchwieje i prawdopodobnie podczas jedzenia sam wypadnie.