Invisalign

Invisalign – czy warto? Poznaj odpowiedź na pytanie.

Wśród tak często spotykanych problemów natury stomatologicznej jak próchnica, czy ubytki w uzębieniu równie powszechne wydają się być wady zgryzu. Problem ten dotyka bardzo wielu pacjentów gabinetów stomatologicznych, a choć jego ignorowanie może mieć poważne konsekwencje to wiele osób nie decyduje się na rozpoczęcie leczenia. Dlaczego? Najczęstszym powodem jest negatywne nastawienie do klasycznego aparatu na zęby, który mimo wszystko ma kilka wad.

Przez wzgląd na ten problem polskie kliniki dentystyczne coraz częściej oferują pacjentom leczenie z użyciem aparatu typu invisalign. Czym jest to narzędzie korekcyjne? Czy warto się ku niemu zwrócić?

Invisalign – co to jest?

Invisalign najlepiej jest opisać jako ulepszony aparat na zęby. Projektując go starano się zlikwidować wszystkie wady jakimi cechuje się klasyczny aparat, jednocześnie zwiększając atrakcyjność jego zalet. W ten sposób powstało termoplastyczne narzędzie korekcyjne, spełniające zarówno estetyczne, jak i praktyczne potrzeby najbardziej wymagających użytkowników. Invisalign jest przezroczysty, dzięki czemu trudno go zauważyć nawet we własnym odbiciu, a co dopiero z perspektywy osoby trzeciej.

Ponadto jego obecność na uzębieniu jest praktycznie niewyczuwalna, a sam aparat daje się ściągnąć w każdym momencie. Mimo to przynosi on zaskakujące efekty, potrafiąc wyleczyć nawet najbardziej krzywy zgryz w zaledwie kilka miesięcy od pierwszego założenia. Dzięki temu wkładki ortodontyczne typu invisalign zadowalają każdego, bez względu na to jak wysokie są jego wymagania.

Zasada działania Invisalign

Mimo tego jak spektakularne efekty przynosi noszenie aparatu invisalign to jego zasada działania jest bardzo prosta. Nakładki termoplastyczne naciskają na zęby użytkownika, z każdym tygodniem przesuwając je o kilka milimetrów. To tyle, proste, mechaniczne prostowanie zgryzu. Zatem skąd biorą się fenomenalne efekty noszenia aparatu invisalign? Klucz tkwi w precyzji z jaką wkładki dentystyczne dopasowują się do uzębienia i dostosowują do niego siłę nacisku korekcyjnego. Idealnie odtworzony kształt zgryzu pozwala na dobór najefektywniejszej siły prostowania bez ryzyka uszkodzenia żadnego z zębów.

Mimo to całe leczenie przebiega bezboleśnie, a użytkownicy aparatów invisalign czasami mogą nawet zapominać o ich istnieniu. Aparat jednak trzeba mieć na zębach co najmniej przez 22 godziny dziennie, ponieważ inaczej krzywego zgryzu z jego użyciem będzie zwyczajnie nieskuteczne. Co zrobić z pozostałymi dwiema godzinami wolności od aparatu? Pacjenci gabinetów stomatologicznych zwykle przeznaczają je na spożywanie posiłków oraz dbanie o higienę swoich zębów.

Invisalign – koszt aparatu

Invisalign jest narzędziem stomatologicznym, które jest w bardzo dużym stopniu personalizowane. Przekłada się to na zróżnicowanie kosztów i czasu produkcji, przez co trudno podać jedną cenę takiego aparatu. Stomatolodzy szacują jednak, że kosztuje on od dziesięciu do dwudziestu tysięcy złotych, a jego cena zależy głównie od tego jak zaawansowana jest wada zgryzu i ile zębów wymaga korekcji.