co-powoduje-afty-w-jamie-ustnej

Co powoduje afty w jamie ustnej?

Afty to jedne z powszechnych przypadłości, które potrafią dać się nieźle we znaki. To bolące ranki w jamie ustnej, które uniemożliwiają normalne funkcjonowanie, spożywanie posiłków, picie czy po prostu mówienie. Co powoduje afty w jamie ustnej i jak sobie z nimi poradzić? Poniżej garść podpowiedzi i wskazówek.

Czym jest afta?

Bolące nadżerki i owrzodzenia na dziąsłach, podniebieniu lub policzkach wewnątrz jamy ustnej to problem zdrowotny, z którym zmaga się wiele osób. Przyczyny powstawania aft są różnorakie. Specjaliści wśród najważniejszych wymieniają między innymi zaniedbywanie higieny jamy ustnej, obgryzanie paznokci czy obgryzanie końcówek długopisów lub ołówków, jedzenie za pomocą brudnych sztućców, jedzenie owoców i warzyw, które nie były umyte. Jednym słowem musi pojawić się tutaj element związany z wprowadzeniem do jamy ustnej drobnoustrojów.

Afta – opis choroby

Jak prezentują się afty i po czym poznać, że to właśnie one? Rozpoznanie aft nie jest zbyt trudne i tak naprawdę każdy, kto się z nimi zmaga, wie, że właśnie o nie chodzi. Afta to ranka, nadżerka, owrzodzenie, niezwykle bolące miejsce wewnątrz jamy ustnej. Są to ubytki błony śluzowej w jamie ustnej, najczęściej otoczone białym nalotem, wokół których pojawia się żywoczerwone obrzeże. Afty mogą być pojedyncze lub też zlokalizowane w grupach. Pojawiające się na podniebieniu, policzkach, dziąsłach, a nawet na języku. Ich wielkość najczęściej wynosi około 5 mm, chociaż mogą być też większe i sięgać nawet do 3 cm.

Objawy afty

Afty bardzo łatwo rozpoznać. Nawet jeśli ma się ją po raz pierwszy w życiu, naprawdę prosto domyśleć się, że to afta. Ze względu na to, że afta to po prostu uszkodzenie błony śluzowej, pojawia się dosyć intensywny ból, który uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Najwięcej trudności mają pacjenci, którzy cierpią na rozległe afty w jamie ustnej. Może to uniemożliwiać nie tylko jedzenie, ale nawet mówienie. Afty bardzo często nawracają, pojawiając się w jamie ustnej i regularnie co jakiś czas.

Zapobieganie powstawaniu afty

Wielu pacjentów zastanawia się nad tym, co powoduje afty w jamie ustnej? Przyczyny są zróżnicowane, dlatego też w zależności od konkretnego pacjenta, różne może być podłoże pojawienia się aft. To nie zawsze wymieniane już wcześniej problemy z higienę jamy ustnej spożywanie brudnego jedzenia czy posługiwanie się trudnymi sztućcami. Afty mogą być związane z obniżoną odpornością, na przykład po przebytych chorobach. Mogą też pojawiać się u osób, które mają bardzo zaniedbane zęby, na przykład nieleczoną próchnicę lub kamień nazębny. Bywają problemem u osób noszących aparaty ortodontyczne, szczególnie wtedy, gdy są one źle dobrane.

Jak zatem przeciwdziałać pojawieniu się afty? Wzmóc higienę jamy ustnej stosować nie tylko pastę do zębów, ale również płyn do higieny jamy ustnej oraz nić dentystyczna. Regularnie wybierać się na kontrolę do stomatologa. Czasami potrzebna jest też wzmożona diagnostyka, na przykład w kierunku chorób autoimmunologicznych związanych z przeżywanym stresem.