Ile powinno trwać mycie zębów? Jak długo szczotkować zęby?

Odpowiednia profilaktyka zębów jest bardzo ważna. Zastosowanie się do wskazówek stomatologa dotyczących dbania o zęby jest istotne, by mieć zawsze piękne i zdrowe zęby. Wobec tego warto jest wiedzieć, na czym polega prawidłowe mycie zębów, gdyż tak naprawdę stanowi to jeden z fundamentów odpowiedniej profilaktyki. Kwestia tego, czy mycie zębów szczoteczką elektryczną ma sens, jest również ważna, gdyż cena szczoteczki elektrycznej a zwykłej znacząco się różni. Czy może być to opłacalną inwestycją?

 

Do tego doliczmy taką kwestię jak mycie zębów przed śniadaniem. Pytanie – czy ma to sens? Są ludzie, którzy faktycznie to robią, ale nie do końca wiadomo, po co. W związku z tym warto jest odpowiedzieć sobie na te pytania, by w końcu rozwiać wszelkie wątpliwości związane z prawidłowym szczotkowaniem zębów. Dowiedz się, ile powinno trwać mycie zębów, aby mieć absolutnie całkowitą pewność po każdym myciu, że będziesz zadowolony ze swojego szczotkowania, bo podczas niego usuniesz większość bakterii.

 

Prawidłowe mycie zębów – czyli jakie?

 

W tym artykule skupimy się na tym, ile powinno trwać mycie zębów i jakich przyrządów warto jest do tego używać. Przede wszystkim, w kwestii tego, ile powinno trwać mycie zębów, odpowiadamy, że około 2-3 minuty. To optymalny czas, podczas którego jesteśmy w stanie precyzyjnie usunąć większość resztek i bakterii z zębów, co będzie szczególnie skuteczne przy wykorzystaniu szczoteczki elektrycznej.

 

Do szczotkowania rekomendujemy stosowanie szczoteczek elektrycznych – szczególnie sonicznych – gdyż wykonują one większą ilość ruchów, niż bylibyśmy w stanie wykonać szczoteczką manualną. W związku z tym, takie czyszczenie będzie dokładniejsze.

 

Prócz tego, rozważ stosowanie takich przyrządów jak irygator czy też nić dentystyczna, dzięki którym będziesz mógł jeszcze dokładniej umyć zęby. Na koniec zastosuj płyn do płukania, którym usuniesz to, co nie zostało usunięte podczas poprzednich faz czyszczenia, czyli na przykład bakterie czy resztki jedzenia zalegające w miejscach, do których nie dosięgnęła szczoteczka czy nić dentystyczna.

 

Mycie zębów przed śniadaniem czy po?

 

Wiesz już, na czym polega prawidłowe mycie zębów i przede wszystkim ile powinno trwać mycie zębów. Wiesz także, że mycie zębów szczoteczką elektryczną ma sens – zwłaszcza, gdy mówimy o szczoteczce sonicznej. Pozostaje jeszcze kwestia tego, jak to jest z myciem zębów w okolicach śniadania? Czy należy robić to przed, czy raczej po śniadaniu? A może tak i tak?

 

Okazuje się, że idealnym rozwiązaniem jest czyszczenie zębów przed i po śniadaniu. Poranne szczotkowanie przed śniadaniem pozwoli ci usunąć nagromadzone bakterie, zamiast dostarczać im pożywienia i ryzykować, że próchnica rozwinie się. Niemniej jednak, jeśli nie masz za bardzo czasu na czynności profilaktyczne w godzinach porannych, to skup się na oczyszczeniu zębów po śniadaniu. Niemniej jednak, bez wątpienia warto jest usuwać bakterie nagromadzone przez noc, oczywiście o ile czas ci na to pozwoli.