Jak pozbyć się osadu nazębnego?

Jednym z największych i najczęstszych problemów wynikających z braku higieny jamy ustnej, jest nic innego jak płytka nazębna, bądź też potocznie nazywany — osad nazębny. Rzadko zdajemy sobie sprawę z tego, że ten niepozorny nalot, może być w przyszłości bardzo niebezpieczny dla zdrowia jamy ustnej — jeżeli nie usuniemy go odpowiednio szybko, doprowadzi do zwiększenia obecności bakterii. Właśnie dlatego, tak ważne jest usuwanie nie tylko samej płytki, ale też wszelkich osadów i drobnych przebarwień z powierzchni szkliwa. Jak to zrobić?

Czym jest osad nazębny?

 

Na samym początku warto jednak zadać sobie pytanie na temat tego — czym jest osad nazębny, który ratuje piaskowanie zębów? Otóż jest to osad nazębny o barwie lekko brązowej, który zalega na naszych zębach. W jego skład wchodzą obumarłe komórki błony śluzowej jamy ustnej, resztki spożywanego pokarmu oraz wszelkie drobnoustroje obecne w ślinie. Ich nadmiar prowadzi do bardzo poważnych konsekwencji, takich jak stany zapalne, czy nawet uwapnienie płytki, tworząc bardzo niebezpieczny dla zdrowia kamień nazębny. Jak on jednak powstaje?

 

Jak powstaje płytka nazębna?

 

Powstawanie płytki nazębnej jest stosunkowo proste. Jeżeli nie będziemy myć naszych zębów też nie zdecydujemy się na piaskowanie zębów odpowiednio szybko, osad ten będzie zalegać, a co gorsza — z czasem zmieni się on w kamień nazębny. To bardzo niebezpieczne, zwłaszcza gdy mowa o przestrzeniach międzyzębowych, które są podatne na rozwój wszelkich zmian próchniczych. Jeżeli więc na waszych zębach dojdzie do nagromadzenia się wspomnianego osadu — być może warto przemyśleć wybranie się na piaskowanie zębów? Na czym ono jednak polega?

 

Piaskowanie zębów, czyli usuwanie osadu nazębnego

 

Najskuteczniejszym sposobem na usunięcie osadu nazębnego jest piaskowanie zębów. To niezwykle skuteczny i zarazem prosty zabieg, który sprawia, że osad znika ze szkliwa. Wszystko dzięki skierowaniu na zęby specjalnego piasku stomatologicznego, który dostaje się nawet do najbardziej niedostępnych przestrzeni, umożliwiając jego pozbycie się. Co ciekawe, piaskowanie zębów umożliwia także oczyszczenie nawet najdrobniejszych bruzd czy zagłębień! Nic więc dziwnego, że jest ono tak skuteczne. Uprzedzając wszelkie pytania — piaskowanie jest całkowicie bezbolesne i tak naprawdę jedyny, bardzo delikatnym dyskomfortem jest delikatnie słony posmak po jego zakończeniu. Pamiętajcie jednak o tym, że piaskowanie zębów to bardzo prosty i szybki zabieg, stąd też warto poddawać się jemu przynajmniej raz na pół roku!