W niektórych dziedzinach raz nabyte umiejętności wystarczają, aby skutecznie wykonywać swoje obowiązki przez długi czas. Murarz, tynkarz, kierowca czy lektor języka angielskiego będzie posiadać zdolności, które wystarczą by wykonywać swoją pracę bardzo dobrze, bez obawy o ewentualną niekompetencję w określonym momencie. Nie we wszystkich zawodach będziemy mieć do czynienia z podobną sytuacją. W wielu przypadkach systematyczne dokształcanie się nie będzie świadczyć tylko o dużych ambicjach specjalisty, ale będzie determinowało o jego „być albo nie być” na rynku zatrudnienia.
Zawody, w których trzeba decydować się na kolejne szkolenia
Lista zawodów, w których wymagane jest systematyczne dokształcanie się jest bardzo długa. Można stwierdzić, iż stanowią one większość na rynku pracy. Do najpopularniejszych prac, w które wpisane jest ustawiczne doskonalenie swoich umiejętności, można wymienić zawód lekarza, informatyka, programisty czy nauczyciela. Stomatolog, doradca prawny i urzędnik również powinien przechodzić dodatkowe szkolenia, które pogłębią jego wiedzę i zagwarantują mu lepsze umiejętności. Szczególnie w przypadku tego pierwszego, czyli dentysty, ważne będzie poprawianie swoich umiejętności oraz systematyczne pogłębianie wiedzy m.in. na temat nowych technik stomatologicznych.
Dlaczego stomatolog musi systematycznie poszerzać zakres swoich umiejętności? Kilka argumentów „za”
Mając na uwadze fakt, iż wiele pacjentów zwyczajnie boi się kontaktów z lekarzem-dentystą, przedsiębiorstwa dentystyczne wdrażają nowe pomysły, które mają na celu wprowadzenie przyjemnej atmosfery w placówce. Przodują w tym placówki rozsiane w dużych miastach w Polsce, choć tendencja powoli wchodzi również na rynki gminne. Już nie długo do powszechnego obiegu wejdą jeszcze bardziej innowacyjne techniki leczenia zębów, które zagwarantują pacjentom więcej swobody przy zredukowaniu nieprzyjemnych bodźców. Stomatolog musi być przygotowany na ich wdrożenie oraz powinien być w stanie dostosować się do nowych trendów panujących w stomatologii, gdyż one się nieustannie zmieniają.
Pacjenci chętniej wybierają placówki, w których umiejętności dentysty są potwierdzone certyfikatami i zaświadczeniami
To kolejny argument za tym, iż stomatolog musi dokształcać się przez cały czas. Dentysta uczy się całe życie, jednakże chwile poświęcone na studiowanie trudnych zagadnień nie idą w las. Ukończenie szkoleń, spotkań i kursów, gwarantuje wydaje poświadczeń o uczestnictwie, dzięki czemu pacjenci wizytujący gabinet dentystyczny mają potwierdzenie, iż dentysta jest prawdziwym profesjonalistą. Oczywiście stomatolog wykonuje te szkolenia dla siebie i przede wszystkim dla poprawienia wypracowanych wcześniej umiejętności, nie zaś na pokaz. Nie zmienia to bardzo istotnego faktu, że kwestia odpowiedniego odbioru przez pacjenta jest równie ważna. Pozwala to rozładować negatywne emocje, pacjent w większym stopniu ufa dentyście, co poprawia ogólny komfort wykonywania skomplikowanych zabiegów dentystycznych.