Czy-po-leczeniu-kanałowym-można-palić

Czy po leczeniu kanałowym można palić?

Czy po leczeniu kanałowym można palić?

Leczenie endodontyczne to fachowa nazwa leczenia kanałowego, które jest koniecznie w przypadku powstania infekcji miazgi miękkiej naszego zęba. Takiej infekcji towarzyszy zwykle duży, promieniujący na całą szczękę ból, który możemy zlikwidować usunięciem zęba lub leczeniem kanałowym.

Kiedy udać się na leczenie kanałowe?

Na leczenie kanałowe powinniśmy udać się jak najszybciej po pojawieniu się bólu zęba lub dziąsła, dlatego że niewyleczenie chorego zęba może doprowadzić, na przykład, do powstania ropnia, czy nawet torbieli, których leczenie jest znacznie trudniejsze.

Po zdiagnozowaniu chorej miazgi mamy do wyboru albo usunięcie zęba, albo leczenie kanałowe. Usunięcie zęba, szczególnie jeśli jest jednym z przednich, wiąże się z koniecznością wstawieni implantu, co jest znacznie droższym zabiegiem niż leczenie kanałowe. Warto więc dać sobie szansę i spróbować wyleczyć zęba bez jego usuwania.

Jak przebiega leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe wymaga poprawnej diagnozy. Wizyta u stomatologa zaczyna się od sprawdzenia, w którym zębie pojawiła się szkodliwa zmiana. W tym celu dentysta uderza mechanicznie w zęby lub sprawdza ich reakcje na zimno. Jeśli ból promieniuje na dwa sąsiadujące ze sobą zęby, to koniecznie będzie wykonanie RTG w celu potwierdzenia, który ząb należy leczyć. W innym wypadku musielibyśmy otworzyć oba zęby, więc lepiej zdecydować się na wykonanie zdjęcia, żeby oszczędzić sobie bólu.

Po zdiagnozowaniu, w którym zębie powstała zmiana, dentysta przechodzi do wiercenia aż do samego kanału zęba. Na tym etapie bardzo często stosuje się znieczulenie miejscowe, ponieważ ból wynikający z wiercenia narasta bliżej kanału, szczególnie takiego, który jest zainfekowany.

Finalnym krokiem jest zlokalizowanie i usunięcie zainfekowanej tkanki miękkiej, umieszczenie w niej specjalistycznego płynu oraz odbudowanie rozwierconej korony zęba.

Zdarzy się, że dentysta zaproponuje nam umieszczenie w kanale zęba lekarstwa i pozostawienie otwartego zęba w celu dokończenia leczenia. Taki opatrunek wyjmowany jest po mniej więcej dwóch tygodniach, a ząb na koniec zamykany.

Czego nie robić po leczeniu endodontycznym?

Po zabiegu leczenia kanałowego należy powstrzymać się od jedzenia przez co najmniej 30 minut, a najlepiej dwie godziny. Co więcej, warto przez pierwszy miesiąc ograniczyć spożywanie twardych produktów, a szczególnie gryzienie ich zębem, w którym powstała zmiana. Jest to zalecane, ponieważ proces pełnej odbudowy korony zęba zajmuje zwykle 30 dni.

Często pojawiają się pytania co do stosowania używek, takich jak kawa, papierosy czy alkohol. Do dwóch godzin po wizycie nie zaleca się picia niczego innego niż woda. Kawa jest niegroźna i co do zasady możemy ją pić, jednak podnosi ciśnienie, a więc może nasilać potencjalny ból, który może pojawiać się szczególnie w pierwszych dniach po zabiegu. Jeśli chodzi o palenie papierosów, to powinniśmy powstrzymać się od palenia przez pełne 24 godziny po zabiegu. Finalnie, nie powinniśmy spożywać alkoholu, szczególnie w dużych ilościach, w pierwszych dniach po leczeniu. Jeśli jednak leczeniu towarzyszy przyjmowanie antybiotyków, to powinniśmy bezwzględnie unikać kontaktu z alkoholem.