Zastanawiasz się, czy usuwanie kamienia nazębnego boli? Bądź spokojny. Nie boli. Pacjent może czuć pewien dyskomfort, jeżeli wrażliwy jest na dźwięk narzędzia, którym kamień jest usuwany oraz drgania przy tarciu o szkliwo. W przypadku czyszczenia zębów tuż przy dziąsłach lub w ich kieszonkach dentysta da znieczulenie miejscowe. Najczęściej kamień usuwany jest laserowo – najmniej inwazyjna metoda.
Od czego jest kamień na zębach?
Duży wpływ na osadzanie się kamienia na zębach ma zła higiena jamy ustnej. Jeżeli zaniedbujemy szorowanie zębów tuż po posiłkach, przyczyniamy się do odkładania się nalotu na szkliwie w znacznie szybszym tempie, niż to być powinno.
Brak profilaktyki i rzadkie pojawianie się na kontrolnych wizytach u stomatologa to drugi powód. Trzecim okazuje się picie kawy, herbaty, palenie papierosów, noszenie na zębach aparatu korekcyjnego.
Pomimo częstego mycia zębów, osad znajdzie się na nich i tak. Z czasem zamieni się w mocno przylegający do szkliwa kamień. Aby do tego nie dopuścić, musimy co pół roku odwiedzać gabinet dentystyczny na zbadanie stanu naszych zębów i w razie obecności kamienia, zgodzić się na jego usunięcie.
Niemały wpływ na osadzanie się kamienia na zębach ma także używanie past do mycia zębów bez dodatków wspomagających usuwanie nalotów. Z osadu tego po pewnym czasie wytworzy się kamień. Domowymi sposobami już się go nie pozbędziemy.
Jak usunąć kamień nazębny?
Najskuteczniejszym sposobem jest udanie się do gabinetu dentystycznego. Fachowe usuwanie kamienia odbędzie się w trakcie jednej wizyty. Wyjdziemy od stomatologa z pięknym białym uśmiechem.
Dentysta usuwa kamień za pomocą lasera. Kamień pod wpływem skierowanej na niego wiązki światła odpada od zęba. To najskuteczniejsza metoda szybkiego usuwania kamienia.
Czy usuwanie kamienia nazębnego boli, gdy wykonujemy go sami? Nalot i świeży kamień mamy szansę usunąć z zębów domowymi sposobami. Nie wywołują one żadnych bóli. Nie są one jednak w 100 procentach skuteczne, gdy tego kamienia na szkliwie jest już spora warstwa.
Poza tym potrzebujemy dużo dyscypliny w nas samych, by zawsze pamiętać o wyszorowaniu zębów tuż po posiłku, przed snem i po nocnym odpoczynku.
Możemy sobie pomóc profilaktyką, czyli zapobieganiem osadzania się kamienia. Skuteczną metodą jest szorowanie zębów specjalnymi pastami, sproszkowanym węglem aktywnym lub kurkumą. Codzienne płukanie jamy ustnej olejem kokosowym po pewnym czasie także przyniesie efekty.
Cena usuwania kamienia nazębnego
W zależności od tego, jak rozległy jest osadzony kamień na zębach, od tego będzie zależeć cena zabiegu. W skład kwoty do uiszczenia mogą dojść dodatkowe czynności jak piaskowanie, polerowanie, fluoryzacja (lakierowanie) i inne.
Im mniej kamienia, tym szybsze wykonanie zadania. Im mniej czasu posiedzimy na fotelu dentystycznym, tym cena za wykonany zabieg będzie mniejsza. Niemniej najniższa (wyjściowa) cena to 100 złotych.
Każde dodatkowe zabiegi wahają się od 50 do kilkuset złotych. Warto decydować się na promocyjne pakiety, dzięki którym mamy szansę na zaoszczędzenie pewnej ilości pieniędzy.
Ważne, aby stale prowadzić profilaktykę. Im dłużej utrzymamy zęby w nienagannym stanie, tym mniej wydamy na piaskowanie, skiling (usuwanie kamienia), polishing (usuwanie osadu specjalistyczną szczoteczką i pastą) i inne zabiegi dentystyczne.