Fluoryzacja-zebow

Fluoryzacja zębów – czy jest szkodliwa?

Fluoryzacja zębów to dość popularny zabieg wypływający na poprawę stanu uzębienia. Zapewnia ona na dobry stan szkliwa co przekłada się na jego większą odporność na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, w tym bakterii chorobotwórczych. Procedura może być wykonywana zarówno u dzieci jak i dorosłych, jednak z uwagi na możliwość wystąpienia poważnych skutków ubocznych powinna być zawsze wykonywana przez specjalistę w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym. A zatem, fluoryzacja zębów – czy jest szkodliwa?

Po co jest fluoryzacja?

Fluoryzacja zębów stanowi jeden z podstawowych i bardzo popularnych zabiegów profilaktycznych wykorzystywanych w walce z rozwojem próchnicy. Z uwagi na używany podczas procedury fluor wykazuje ona bardzo wysoką skuteczność. Pierwiastek w niewielkich ilościach wpływa na prawidłową budowę nie tylko zębów, ale i kości. Jest on spożywany w codziennej diecie wraz z ze zbożami, orzechami, rybami a nawet wodą. W pielęgnacji i profilaktyce dentystycznej fluor wykorzystywany jest jako składnik past do zębów polecanych w codziennych zabiegach pielęgnacyjnych jamy ustnej lub też w postaci specjalistycznych żeli, lakierów i pianek stosowanych w gabinetach stomatologicznych. Przed ich użyciem dentysta oczyszcza powierzchnię zębów, a następnie aplikuje produkt. Zawarte w nich stopniowo jony fluoru są stopniowo uwalnianie po czym wnikają w strukturę szkliwa. W przypadku pianki preparat podaje się w którym czasie, a jego pozostałość należy natychmiast wypłukać. Jak wspominano powyżej związki fluoru poprawiają stan szkliwa zębów. Dzieje się tak z uwagi na jego zdolność remineralizacji czyli ograniczenia porowatości powierzchni zębów oraz spłycenia ewentualnych ubytków i drobnych uszkodzeń. Ponadto fluor ogranicza liczbę bakterii chorobotwórczych zaburzając ich metabolizm.

Fluoryzacja zębów – za i przeciw

Fluoryzacja zębów jest zabiegiem, który ma swoje zalety oraz wady.
Wśród tych pierwszych wymienić należy przede wszystkim dość przystępną cenę oraz skuteczną profilaktykę próchnicy związaną ze wspominaną powyżej remineralizacją oraz ograniczeniem rozwoju bakterii w jamie ustnej.

Jednakże, fluoryzacja zębów – czya jest szkodliwa? Z uwagi na to, że fluor jest pierwiastkiem dość aktywnym w dużych dawkach może on wykazywać działanie szkodliwe, a w skrajnych przypadkach nawet toksycznie i zagrażające życiu. Dlatego tak ważne jest nie tylko odpowiednie dozowanie preparatów zawierających w swoim składzie fluor podczas codziennej higieny jamy ustnej oraz jej dokładne płukanie do umyciu zębów, ale również rozważne korzystanie z zabiegu fluoryzacji. Należy pamiętać o tym, że pierwiastek ma zdolność kumulacji w organizmie, a zbyt częsta fluoryzacja prowadzi do przewlekłego zatrucia organizmu objawiającego się obecnością ciemnych plam na zębach. W przypadku ostrego zatrucia fluorem pojawiają się dolegliwości bólowe głowy oraz przewodu pokarmowego, nudności, łzawienie oczu oraz nadmierna potliwości. Taka sytuacja wymaga pilnej interwencji lekarskiej.