U wielu osób występują różne dolegliwości związane z jamą ustną. Czasami nawet prawidłowa higiena nie wystarcza, a coraz częstszą przypadłością jest recesja dziąseł. Jakie są przyczyny? Co może się wydarzyć, jeśli dziąsło się za bardzo cofnie? A czy dziaslo moze odrosnac? Na te i inne pytania można znaleźć odpowiedzi w tym artykule.
Co się dzieje, gdy dziąsła się cofają?
Wiele osób, u których zaczynają odsłaniać się szyjki zębowe, nie zdaje sobie sprawy, że jest to dość duży problem. Recesja dziąseł może mieć przykre konsekwencje, które mogą nawet doprowadzić do utraty zębów. Zdecydowana większość udaje się do gabinetu stomatologicznego i od razu zadanie pytanie, czy dziaslo moze odrosnac. Pomimo tego, że jest to tkanka, to nie ma możliwości, aby dziąsło odrosło. Są jednak skuteczne metody, które pozwalają zniwelować i całkowicie wyeliminować ten problem. Najpierw jednak warto się zastanowić, co jest przyczyną recesji dziąseł i jakie są konsekwencje. Ta przypadłość może dotknąć każdego. Czasami wpływ na recesję mają uwarunkowania genetyczne. W dużej mierze palenie papierosów osłabia tkankę dziąsła i może doprowadzić do jej obumarcia. Odsłonięte szyjki zębowe są także zauważalne u osób zbyt mocno szczotkujących zęby. Także zbyt twarda szczoteczka może deformować dziąsła i je w znaczący sposób osłabić. To czy dziaslo moze odrosnac zostało już napisane, ale ważne jest jak najszybsze podjęcie leczenia. Recesja może powodować przede wszystkim codzienny dyskomfort, gdyż zęby stają się wrażliwe na ciepło, zimno, kwaśne i słodkie smaki. Podczas szczotkowania pojawia się często krwawienie, które może być oznaką paradontozy. Zęby w pewnym momencie mogą przestać być stabilne i zaczynają się chwiać. Taka sytuacja po dłuższym czasie może doprowadzić do wypadnięcia zęba, dlatego pierwsze oznaki cofniętych dziąseł powinny być natychmiast skonsultowane z lekarzem stomatologiem, który może zalecić wizytę u specjalisty periodentologa.
Opcje leczenia cofających się dziąseł
O wyborze metody leczenia cofających się dziąseł decyduje lekarz po przeprowadzeniu szczegółowych badań. Oczywiście oprócz leczenia można stosować odpowiednią profilaktykę i wspomóc się domowymi sposobami. Warto robić sobie płukanki ziołowe, a najlepszymi ziołami są kora dębu, lukrecja, szałwia oraz aloes. Dostępne są także gotowe płukanki, które można nabyć w aptekach lub sklepach zielarskich. Oczywiście domowe sposoby nie cofną recesji dziąseł, ale zapobiegną krwawieniu i wzmocnią tkankę. Leczenie cofających się dziąseł najczęściej polega na oczyszczeniu zębów z kamienia nazębnego. W kamieniu nazębnym gromadzi się mnóstwo bakterii, które są odpowiedzialne za tę dolegliwość. Dlatego bardzo ważne jest regularne odwiedzanie gabinetu stomatologicznego i raz w roku usuwanie kamienia. Jeśli osad jest zbyt głęboko, to lekarz może użyć specjalistycznych ręcznych narzędzi, którymi dostanie się pod dziąsło. Dzięki temu będzie mógł on dotrzeć do osadu nagromadzonego pod dziąsłem. Niekiedy po takich zabiegach może pojawić się u niektórych pacjentów dyskomfort. W takim wypadku należy niezwłocznie poinformować o tym stomatologa, który nałoży specjalny preparat z fluorem. Taka mikstura skutecznie zamknie kanaliki, a zęby przestaną być wrażliwe na zewnętrzne bodźce. Dobrze jest także stosować specjalną pastę do zębów wrażliwych. Są także metody leczenia chirurgicznego. Podczas zabiegu płat dziąsła jest ściągany, a lekarz dokładnie oczyszcza całą powierzchnię zęba. Może być także nałożona specjalna membrana, która w szybki sposób spowoduje odbudowę tkanki i naturalnej siły zęba. W skrajnych przypadkach można także dokonać przeszczepu dziąsła. Jest to inwazyjna metoda i stosuje się ją w najbardziej zaawansowanych stadiach chorobowych. Podczas zabiegu lekarz zasłania korzeń zębowy dziąsłem pochodzącym z innego obszaru jamy ustnej bądź przenosi fragment podniebienia na obszar objęty recesją.
Czy dziaslo moze odrosnac i czy da się zapobiec recesji?
To, czy dziaslo moze odrosnac już wiadomo, a może istnieją metody pozwalające zapobiec tej chorobie? Pomimo tego, że tkanka dziąsła nie odrośnie, to istnieje metoda przeszczepu, o której zostało już wspomniane, a także pacjent może zapisać się na zabieg do gabinetu medycyny estetycznej. Niewielką recesję można cofnąć poprzez ostrzyknięcie dziąseł specjalnym preparatem. Dzięki niemu można nie tylko pogrubić i wzmocnić odnowę biologiczną tkanek, ale także wyeliminować stany zapalne. Przede wszystkim jest to metoda bezinwazyjna, szybka i bezbolesna. Najlepiej jest jednak zapobiegać niż leczyć, dlatego bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja jamy ustnej. Dodatkowo warto także zmienić tryb życia. Zła kondycja organizmu przede wszystkim osłabia zęby, dlatego ważne jest spożywanie zdrowych i zbilansowanych posiłków oraz unikanie stresu. Warto także suplementować witaminę D, która odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Nie wolno zapomnieć o regularnych wizytach w gabinecie stomatologicznym, prawidłowym szczotkowaniu zębów oraz używaniu odpowiednich produktów, które zapobiegają powstawaniu chorób jamy ustnej.