Utraciłeś zęby i nie wiesz co z tym zrobić? Możliwe, że oczekujesz na to, aż inspiracja przyjdzie znikąd? Wiedz, że każdy dzień po utracie zęba prowadzi do zaniku kości, spowodowanego tym, że kość szczęki traci swoja funkcję. Dlatego im dłużej zastanawiasz się nad tym, jakie rozwiązanie protetyczne powinieneś zastosować, tym większą szkodę sobie wyrządzasz!
Na szczęście, zanik kości można łatwo nadrobić. Jeśli zastanawiasz się, co to jest augmentacja kości, to bardzo prawdopodobne, że przy utracie zębów okaże się to bezcenną wiedzą. Warto jest wiedzieć, co to jest augmentacja kości, aby uchronić się od potencjalnych szkodliwych efektów braku uzębienia, jednak nie czuć się źle gdy jednak zaniedbamy ten aspekt. W tym artykule wyjaśnimy także augmentacja kości powikłania, a także augmentacja kości czy boli.
Augmentacja kości szczęki
W kwestii tego, co to jest augmentacja kości – zabieg ten jest przeprowadzany w przypadku zaniku kości wyrostka zębodołowego. Zabieg ten jest wykonywany najczęściej u pacjentów, którzy decydują się na przeprowadzenie leczenia implantologicznego. W leczeniu implantologicznym priorytetem jest posiadanie stabilnego podłoża, które będzie stanowić miejsce, w którym zostanie umieszczony implant. Jeśli kość będzie miała zbyt małą gęstość, to implant nie zyska stabilności.
Faktem jest, że augmentacja kości nie jest zabiegiem, który może wykonać każdy potrzebujący pacjent. Przed podjęciem zabiegu lekarz jest w stanie określić potencjalne powikłania, które mogą sprawić, że przeprowadzenie tego zabiegu okaże się całkowicie nieopłacalne. Na przykład augmentacja kości jest nieopłacalna do czasu, gdy pacjent nie zmieni nawyków dotyczących higieny jamy ustnej na prawidłowe.
Na pewno zastanawiasz się, augmentacja kości czy boli. Zabieg chirurgiczny tego rodzaju bez wątpienia wzbudza strach u pacjentów, gdyż jest on stosunkowo skomplikowany. Wobec tego pacjent zakłada, że na pewno ból będzie ogromny! Niemniej jednak, z racji złożoności zabiegu, jest on przeprowadzany wyłącznie z wykorzystaniem znieczulenia miejscowego, a u niektórych pacjentów stosuje się narkozę. W takiej konfiguracji pacjent ma gwarancję, że jakikolwiek ból w trakcie zabiegu nie pojawi się.
Augmentacja kości – powikłania
Jesteś już świadomy tego, co to jest augmentacja kości. Warto więc byłoby poznać augmentacja kości powikłania, aby ostatecznie stwierdzić, czy chcesz przystąpić do tego zabiegu. Przede wszystkim, powikłania mogą być powodowane przez różne czynniki, na przykład stres, czy dalszą nieprawidłową higienę jamy ustnej, a także złe nawyki związane z tym, co spożywa pacjent.
Po przeprowadzeniu zabiegu augmentacji kości może okazać się, że wszczepiona kość może się nie przyjąć. Dodatkowo, rana, która powstała podczas zabiegu, może goić się nie tak, jak byśmy tego oczekiwali. Po zabiegu może także okazać się, że materiału kościozastępczego w dalszym ciągu nie jest wystarczająco, aby móc przeprowadzić leczenie implantologiczne. Dodatkowo podczas zabiegu rana może ulec zakażeniu, co może doprowadzić nawet do zapalenia kości szczęki.