Czy wszczepienie implantów jest bezpieczne?
Obecnie nie trzeba obawiać się pozostania z brakami w uzębieniu na skutek złamania zęba, jego ekstrakcji czy wykruszenia. Z pomocą przychodzą implanty zębowe, dzięki którym można cieszyć się pięknym uśmiechem i móc komfortowo spożywać swoje ulubione pokarmy. W ten sposób uzyskujemy ząb, który do złudzenia przypomina ten prawdziwy. Nie chodzi przecież wyłącznie o kwestie estetyczne, ale też zdrowotne. Luki w uzębieniu to prosta droga do wadliwego zgryzu i obruszania się pozostałych zębów. Nie mówiąc już o zmianach w wyglądzie twarzy. Pojawia się jednak pytanie, czy takie implanty zębowe są w pełni bezpieczne. Wiele osób ma pewne wątpliwości co do tej kwestii.
Braki w uzębieniu kojarzone są z wiekiem starczym, ale do utraty zębów stałych może dojść już w młodym wieku i to z różnych przyczyn. Na szczęście nie trzeba być szczerbatym. Z pomocą przychodzą implanty zębowe, które świetnie spełniają powierzone im zadanie – zastępują prawdziwe zęby. Bardzo ważne jest to, aby w miarę szybko podjąć decyzję o wszczepieniu takiego implantu. Okazuje się, że im dłuższe zwlekanie, tym gorzej. Trzeba pamiętać o tym, że w miarę upływu czasu w miejscu, gdzie nastąpiła ekstrakcja zęba, zaczynają postępować procesy gojenia i zanikania kości. W takim przypadku wszczepienie implantu zębowego staje się coraz trudniejsze, a co za tym staje się bardziej kosztowne. Jeśli zbyt długo zwlekamy, to może nawet być potem konieczne odbudowanie kości. Co z ryzykiem takiego zabiegu wszczepiania implantu? Jest ono bardzo małe i zwykle wynika nie z samego odrzucenia implantu, ale przez nieumiejętne przeprowadzenie zabiegu. Powikłania mogą pojawić się też na skutek złego leczenia. Nawet brak właściwej współpracy na linii pacjent-stomatolog może przyczynić się do zwiększenia ryzyka. Nie mówiąc już o tym, że niektórzy podejmują je i wszczepiają implant zębowy pomimo przeciwwskazań do jego wykonania.
Nie każdy może poddać się zabiegowi wszczepienia implantów zębowych. Istnieją pewne przeciwwskazania do jego wykonania. Przykładem są schorzenia takie jak: osteoporoza, gościec, nieustabilizowana cukrzyca, niektóre choroby krwi, choroby sfery psychicznej i choroby nowotworowe. Wyżej wymienione przeciwwskazania są bezwzględne. Istnieje też grupa tych względnych. Oznacza to, że możliwe jest wszczepienie implantów zębowych, ale musi to zastać poprzedzone konsultacją z lekarzem i ustabilizowaniem choroby. Do przeciwwskazań względnych zaliczają się choroby układu krążenia, reumatyczne, endokrynologiczne, układu oddechowego, nerek oraz wątroby. Kobiety ciężarne również nie mogą mieć wszczepianych implantów.
Zabieg wszczepiania implantów zębowych wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Trwa maksymalnie kilkadziesiąt minut i zazwyczaj nie tak bardzo inwazyjny jak ekstrakcja zęba. Trzeba pamiętać o tym, że taki implant jest zawsze ciałem obcym dla organizmu. Może więc zostać odrzucony. Ryzyko to drastycznie maleje, jeśli zabieg zostanie prawidłowo przeprowadzony. Wykonuje się je z materiałów neutralnych dla organizmu, wobec czego nie dochodzi do wystąpienia reakcji alergicznej. Dobrze wszczepiony implant integruje się z kością i służy dożywotnio. Do ewentualnych powikłań zalicza się dyskomfort, zasinienie, opuchliznę tkanek, ból i obrzęk. Może też wystąpić powiększenie węzłów chłonnych i trudności z jedzeniem.
2021-07-07
Poprzedni post: Zabiegi stomatologiczne refundowane w ramach NFZ
Następny post: Jak odróżnić ból zęba od bólu dziąseł?