Nowoczesna stomatologia i implantologia oferuje pacjentom specjalistyczną pomoc w postaci innowacyjnych produktów wpływających w znacznym stopniu na poprawę jakości i komfortu ich życia. Oferowane usługi są dostosowane do konkretnych potrzeb pacjentów, w tym stanu uzębienia oraz zdrowia ogólnego. Należy bowiem pamiętać, że znaczne braki w uzębieniu powodują nie tylko obniżenie samopoczucia pacjenta ale prowadzą również do dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych oraz występowania dolegliwości bólowych. Nowoczesne rozwiązania dostarczają pomocy w postaci protez ruchomych, jak i stałych implantów. Wielu pacjentów zastanawia się zatem jak długo boli po wszczepieniu implantu?
Po co wstawić implant zęba?
Jak wspomniano powyżej poważne braki w uzębieniu skutkują znacznym obniżeniem poziomu jakości życia pacjenta. Po pierwsze wpływają na jego stan psychiczny. Mało atrakcyjny wygląd przekłada się na jego wycofanie z dotychczasowego życia towarzyskiego oraz niechęci związanej z nawiązywaniem nowych relacji. Odbija się to negatywnie zarówno na życiu prywatnym, jak i służbowym. Ponadto, zły stan uzębienia odbija się negatywnie na stanie fizycznym pacjenta. Brak pojedynczych lub większej ilości zębów zaburza fizjologiczne procesy przeżuwania i wpływa negatywnie na dalsze etapy trawienia i przyswajania pokarmu. Dodatkowo luki w łukach zębowych wpływają na nieprawidłowe rozłożenie nacisku podczas żucia i skutkują nie tylko dolegliwościami bólowymi ale również dysfunkcją stawów oraz przemieszaniem się sąsiadujących zębów. Ratunkiem w tym przypadku są produkty protetyczne. W zależności od stanu uzębienia pacjenta można wykorzystać uzupełnienia ruchome lub stałe. Na korzyść protez ruchomych przemawia ich stosunkowo niska cena. Niestety tego typu wyroby nie są w stanie zapewnić powrotu do stanu fizjologicznego. Najtańsze protezy ruchome zaburzają proces żucia i podrażniają śluzówki. Dodatkowo wielu pacjentów obawia się wystąpienia krępujących sytuacji, w których proteza wypada z jamy ustnej. Rozwiązaniem bardziej zaawansowanym i zbliżonym do naturalnego wyglądu uzębienia jest wykorzystanie protez stałych. Są one dość drogie ale posiadają duże walory estetyczne i umożliwiają powrót pacjenta do pełni zdrowia.
Zalecenia po implantacji zęba
Proces wszczepienia implantu czyli sztucznego korzenia wykonanego zazwyczaj z tytanu jest procesem długotrwałym i wymagającym niezwykłej uwagi, wiedzy i doświadczenia ze strony stomatologa. W związku z tym, że jest to dość skomplikowana procedura należy przestrzegać określonych zaleceń po jej wykonaniu. W okresie dwóch godzin po zabiegu nie można spożywać posiłków oraz napojów. Następnie w ciągu kolejnych kilku dni należy unikać gorących potraw, produktów mlecznych oraz wybierać pokarmy płynne lub półpłynne. Zabronione jest palenie papierosów, spożywanie alkoholu, napojów gazowanych oraz podejmowanie intensywnej aktywności fizycznej. Ponadto, nie powinno się dotykać oraz szczotkować okolicy pozabiegowej. W przypadku wystąpienia dolegliwości bólowych należy przyjmować zapisane środki farmakologiczne zgodnie z zaleceniami stomatologa. Wskazane jest płukanie jamy ustnej płynami o działaniu odkażającym oraz w przypadku wystąpienia obrzęków stosowanie zimnych okładów.
Przewlekły ból po implantacji
Wielu pacjentów zastanawia się jak długo boli po wszczepieniu implantu? Wczesny ból po zabiegu jest zjawiskiem normalnym i nie powinien budzić niepokoju. Jednakże w niezwykle rzadkich sytuacjach pojawiają się późne i przewlekłe dolegliwości bólowe o różnym stopniu nasilenia. W przypadku żuchwy mogą być one związane z uciskiem implantu na okolice kanału i nerwu zębodołowego. Natomiast w szczęce mogą one podrażniać i naruszać strukturę zatok. W takich sytuacjach zazwyczaj konieczne jest usuwanie wszczepów. W pojedynczych przypadkach dolegliwości bólowe oraz czynnościowe pacjentów związane są ze stresem czy stanami lękowymi i nie ustępują mimo usunięcia implantów.