Piękny, zdrowy uśmiech to najlepsza wizytówka. Warto o niego dbać, chcąc czuć się pewnie w kontaktach towarzyskich. Próchnica to nie jedyny problem, który potrafią sprawić zęby. Jednym z często występujących i potrafiących wzbudzić ogromny niepokój objawów jest nadmierna ruchliwość zębów. Warto mieć świadomość, że zęby posiadają naturalną, fizjologiczną ruchomość, jednak już mocniej wyczuwalna niestabilność zęba to sygnał, że zęby są osłabione i należy zadbać o ich zdrowie, a najlepiej – skonsultować się ze specjalistą. Szybko wdrożone leczenie pomoże uniknąć ekstrakcji i uratować ruszającego się zęba.
Ruszający się ząb
Ruszający się ząb natychmiast uruchamia najgorsze obawy. Jak konieczna będzie ekstrakcja? Czy da się jej uniknąć? Jak uratować ruszający się ząb? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, wiele zależy od poziomu ruchomości zęba oraz od przyczyny jego niestabilności. Zęby nie są z natury tak stabilne, jak mogłoby się wydawać. Mają naturalną ruchomość – ta jednak jest zwykle niewyczuwalna.
Kiedy w jamie ustnej można wyczuć chwiejący się ząb, to zwykle sygnał, że dzieje się coś niedobrego: stabilność zęba została mocno naruszona. Najczęściej wrażenie ruszania się zęba pojawia się podczas gryzienia czy żucia. Czasami to uczucie towarzyszy nawet podczas jedzenia. Zauważając chwiejący się ząb stały, pod żadnym pozorem nie należy jeszcze wzmacniać (np. przez dotykanie językiem) jego ruchomości. Wtedy zwiększa się szansa, że ząb uda się uratować.
Lekko ruszający się ząb
Zanim ząb zacznie się mocno chwiać, zwykle jego ruchomość zwiększa się bardzo delikatnie. Dyskomfort najczęściej objawia się podczas gryzienia, u osób cierpiących na bruksizm chwiejność i bolesność zęba może nasilać się rano. Wiele osób ignoruje tę dolegliwość, licząc na to, że to stan przejściowy i ząb sam się ustabilizuje. Tym czasem warto reagować natychmiast.
Zastanawiając się, jak uratować ruszający się ząb, warto zapamiętać podstawową zasadę: nie czekając, aż ruchomość się zwiększy. Nawet lekko ruszający się ząb powinien być alarmującym sygnałem, że dzieje się coś niedobrego i należy skonsultować się ze stomatologiem, aby ustalić przyczynę dolegliwości.
Przyczyny ruszających się zębów
Ruszający się ząb jest oznaką ruchomości zębów. To zjawisko, które nie jest tak rzadkie, jak mogłoby się wydawać. Problem dotyczy wielu osób, w różnym wieku. Ruchomość zęba polega na wychyleniu korony w stosunku do kości wyrostka zębodołowego. Przyczyny tego stanu rzeczy mogą być bardzo różne.
Jak uratować ruszający się ząb? Przede wszystkim należy ustalić, co spowodowało wyczuwaną przez pacjenta stomatologicznego chwiejność. Do najczęstszych przyczyn ruchomości zębów należą: urazy zgryzu lub zmiany w ozębnej powstałe w wyniku leczenia ortodontycznego, zmiany powierzchni korzeni (np. z powodu leczenia stomatologicznego, po urazie mechanicznym lub przebytym w przeszłości zapaleniu), a także deformację powierzchni twardych przez próchnicę czy wynikające z niej leczenie endodontyczne. Bardzo często do chwiejności zębów prowadzi także bruksizm, czyli zgrzytanie zębami. Zaburzone zostaje położenie punktu obrotu zęba i następuje utrata jego stabilności.
Leczenie ruszających się zębów
Ruszające się zęby stałe to zawsze sygnał choroby stomatologicznej. Nie zawsze oznacza jednak utratę zęba. Jak uratować ruszający się ząb? Przede wszystkim udając się po pomoc do specjalisty. Nawet jeśli ząb rusza się bardzo delikatnie, od razu po zauważeniu tego objawu należy umówić się na wizytę w gabinecie stomatologicznym.
Dentysta rozpocznie wizytę od wywiadu z pacjentem, a następnie obejrzy sprawiający kłopot ząb. Kolejny krok na drodze do wyleczenia dolegliwości to ocena ruchliwości zęba. Tę określa się w trzystopniowej skali. Bardzo ważne, jeśli chodzi o leczenie ruszających się zębów, jest również ustalenie przyczyny. Dopiero wtedy można ustalić, jak uratować ruszający się ząb. Najczęściej przyczyną chwiejności są próchnica i nieleczona paradontoza, czasami zaciskanie zębów lub zgrzytanie.
Leczenie ruszających się zębów polega na wzmocnieniu struktury zęba i tkanek. Jednocześnie trzeba również zwalczyć główną przyczynę dolegliwości: wyleczyć próchnicę czy rozpocząć leczenie paradontozy. W razie bruksizmu ustalić, czy przyczyną są wady zgryzu, czy zgrzytanie zębów jest objawem stresu albo zaburzeń lękowych.
Ruszający się ząb – domowe sposoby
Czy da się i jak uratować ruszający się ząb domowymi sposobami? Nie chcąc narażać się na konieczność wyrwania zęba, lepiej nie ograniczać się do domowych sposobów. Chwiejność zębów to wbrew pozorom bardzo poważny problem stomatologiczny, który wymaga interwencji stomatologa. Problemem jest nie tylko ruszający się ząb, ale też jego przyczyna, np. zaawansowana próchnica. U wielu osób ruszające się zęby oprócz dyskomfortu wywołują także kłopoty z jedzeniem, a nawet z mówieniem.
Takich dolegliwości nie należy bagatelizować. Domowe sposoby mogą jednak pomóc w usunięciu problemu ruszających się zębów. U podłoża leży bowiem zawsze osłabienie zębów, często wynikające z nieprawidłowej pielęgnacji czy niezdrowego trybu życia. Chcąc szybko pozbyć się dolegliwości, warto więc zmienić codzienne nawyki, by stan zębów szybko uległ poprawie: mocne zęby i zdrowe tkanki otaczające ząb to gwarancja stabilności.
Aby uniknąć problemu ruszających się zębów albo pomóc sobie w jego leczeniu, należy przestrzegać kilku prostych zasad. Po pierwsze, należy bardzo dbać o codzienną higienę jamy ustnej.
Po drugie, pomocna będzie zdrowa, dobrze zbilansowana dieta bogata w wapń, magnez i witaminę D, które są niezbędne do budowy kości. Po trzecie należy unikać cukru – głównego winowajcy próchnicy, oraz unikać używek (kawy, alkoholu, papierosów), które niszczą szkliwo. Po czwarte, warto regularnie odwiedzać gabinet stomatologa, bo wcześnie zdiagnozowane ubytki czy inne problemy stomatologiczne pomogą uniknąć poważniejszych dolegliwości i zapobiegną chwiejności zębów – to najlepsza odpowiedź na pytanie, jak uratować ruszający się ząb.