Systematyczne czyszczenie zębów za pomocą nici dentystycznej, czyli nitkowanie jest bardzo ważne, aby utrzymać odpowiednią higienę jamy ustnej. Bardzo pomaga w usunięciu płytki nazębnej. Do czyszczenia przestrzeni między zębami nie ma sobie równych. Żadna szczoteczka, ze względu na swoje rozmiary, nie zrobi tego dokładniej. Dowiedz się, kiedy nitkować zęby i jak robić to skutecznie.
Nitkowanie zębów – czy warto?
Wydaje się, że jedyną odpowiedzią na o pytanie jest to, że warto nitkować zęby. Używając jedynie szczoteczki do zębów, można przyczynić się do sytuacji, w której płytka nazębna gromadząca się między stykami zębów doprowadzi do rozwoju próchnicy. Często jest tak, iż płytka zgromadzona w dużej ilości ulega zamianie w kamień, który jest bardzo trudny do usunięcia. Wymagana jest wtedy wizyta u stomatologa.
Moment, kiedy nitkować zęby będziemy musieli dość często, wskaże pomijanie nitkowania, może niekiedy prowadzić do rozwinięcia stanu zapalnego dziąseł oraz parodontozy, czyli choroby infekcyjnej tkanek i przyzębia. Na pytanie, kiedy nitkować zęby, należy odpowiedzieć, iż zawsze, jak najczęściej oraz jak najwcześniej. Stosując nici dentystyczne, zaoszczędzić można naprawdę sporo czasu, pieniędzy oraz nerwów w czasie wizyt u dentysty.
Jak odpowiednio nitkować zęby?
Prawidłowe nitkowanie należy przeprowadzać w czasie od 1 do 3 minut lub do osiągnięcia satysfakcjonującego efektu czyszczenia. Po oderwaniu od opakowania około 40-centymetrowego odcinka nici nawijamy dłuższą część na środkowy palec lewej ręki, a krótszą na środkowy drugiej ręki. Zostawić trzeba około 8 centymetrów odległości między palcami, a następnie chwycić ten odcinek palcami wskazującymi oraz kciukami.
Kolejnym krokiem jest wsunięcie nici pomiędzy zęby. Należy uważać, aby zrobić to delikatnie. Pozwoli to uniknąć podrażnienia dziąsła. Po wsunięciu nici przemieszczamy ją w górę i w dół po powierzchni zęba do momentu osiągnięcia zamierzonego efektu. Pamiętać trzeba także o miejscu poniżej linii dziąseł oraz o wyczyszczeniu obu stron przestrzeni między zębowej. Przechodząc do czyszczenia następnego zęba i przestrzeni, odwijamy świeżą nić z palca.
Czy nitkowanie jest niebezpieczne?
Nitkowanie zębów jest bezpieczne, o ile robi się to w odpowiedni sposób. Nawet osoby z wąskimi przestrzeniami między zębami znajdą odpowiednią nić dla siebie. W sprzedaży dostępnych jest wiele rodzajów nici, które umożliwią czyszczenie trudno dostępnych miejsc.
Ważna jest delikatność ruchów wprowadzających nić między zęby oraz ustawienie jej pod odpowiednim kątem.
Za mocne nitkowanie może być przyczyną krwawienia i bólu dziąseł. W sytuacji, gdy skaleczyliśmy przyzębie, dobrze sprawdzi się płyn do płukania jamy ustnej z Diklofenakiem o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym.
Dla uniknięcia takich sytuacji warto zadać sobie trudu doboru odpowiedniej szerokości nici do posiadanego uzębienia. W czasie, kiedy nitkować zęby musimy dość często, ważna jest właśnie regularność stosowania. Pamiętać trzeba także o częstej zmianie nici.