Leczenie-kanałowe-zęba-czy-jest-bezpieczne

Leczenie kanałowe zęba czy jest bezpieczne

Leczenie kanałowe zęba – czy jest bezpieczne?

Według przeprowadzonych badań prawidłowo wykonane leczenie kanałowe zęba może na długi czas wyeliminować problemy występujące w jamie ustnej. Nie istnieją badania kliniczne, które by potwierdzały powstanie chorób ogólnoustrojowych po zabiegu. Należy mieć na uwadze, że obecnie stomatologia bazuje przede wszystkim na metodach zapobiegawczych. Dlatego tak ważną rolę odgrywa wczesna diagnostyka i leczenie choroby próchnicowej, która występuje jeszcze w początkowym stadium.

Przebieg leczenia kanałowego

Czasami drobnoustroje mogą dostać się do bardzo delikatnej struktury miazgi. Następnie rozmnażają się i przyczyniają się do powstania stanu zapalnego miazgi, któremu towarzyszy bardzo silny ból. Warto dodać, że ten rodzaj infekcji może się rozprzestrzeniać i powodować stany ropne, a w skrajnych przypadkach nawet obumarcie miazgi. W takiej sytuacji nie ma lepszego rozwiązania niż leczenie kanałowe. Zadaniem lekarza stomatologa jest określenie długości oraz kształtu kanału. Wykorzystuje do tego specjalne urządzenie do mierzenia kanałów, a także zdjęcia rentgenowskie. Kolejnym krokiem jest ostrożne otwarcie wejścia do kanału. Do osłony leczonego zęba wykorzystuje się koferdam, czyli specjalną gumę, która zapobiega przedostaniu się bakterii do odsłoniętego zęba. Za pomocą specjalistycznych narzędzi oczyszcza się kanały i usuwa bakterie z zainfekowanych fragmentów. Obecna technologia umożliwia bardzo dokładne wypłukanie i oczyszczenie nawet wąskich i krętych kanałów. Do płukania używa się silnych i skutecznych środków bakteriobójczych. Czasami, żeby dostać się do szczególnie wąskiego kanału, niezbędne jest skorzystanie ze sprzętu, który optycznie powiększa obraz. Mikroskopy stomatologiczne są na tyle dokładne, że mogą nawet kilka razy powiększyć obserwowany obiekt. Jest to szczególnie ważne przy skomplikowanych zabiegach, które wymagają dużej dokładności.

Leczenie endodontyczne – przeciwskazania

Istnieją pewne choroby, które ulec zaostrzeniu po zastosowaniu leczenia kanałowego. Należą do nich choroby serca, choroby nerek, choroby stawów oraz stany immunosupresji. Pacjenci, którzy cierpią na wymienione dolegliwości powinni przez zabiegiem poddać się pewnym działaniom, które mają zapobiec rozprzestrzenianiu się zakażenia. Bardzo ważna jest konsultacja z lekarzem ogólnym, a także uzgodnienie potrzeby stosowania antybiotyku, a także osłony antybiotykowej. Konieczne może być również podanie innych leków, które mają poprawić stan zdrowotny pacjenta podczas leczenia kanałowego.

Mity o leczeniu kanałowym

Jednym z najpopularniejszych mitów jest to, że nie warto leczyć kanałowo zębów, ponieważ jest to bardzo kosztowne, a efektów nigdy nie można być pewnym. Należy jednak pamiętać, że dobry stomatolog nigdy nie zdecyduje się wyrwać zęba, jeśli jest choć mała szansa na jego uratowanie. Jeżeli dentysta proponuje leczenie kanałowe to oznacza, że jest jeszcze szansa wyleczenia zęba. Wyleczone zęby mogą służyć przez wiele lat.