Co-zrobić-żeby-ropień-zęba-pękł

Co zrobić żeby ropień zęba pękł?

Co zrobić zęby ropień zęba pękł? Odpowiadamy!

Przyczyn bólu zębów jest wiele, choć najbardziej dolegliwym jest ten związany ze stanem zapalnym, który może spowodować powstanie ropnia zęba lub dziąsła. Czym on jest, dlaczego powstaje, jak z nim walczyć?

Ropień na dziąśle – przyczyny powstawania

Przyczyną powstawania jest najczęściej brak odpowiedniej higieny jamy ustnej, a więc próchnica, czyli inaczej pojawienia się dużej ilości płytki nazębnej w okolicach przyzębia, w wyniku której powstaje stan zapalny w dziąśle. Inną przyczyną pojawienia się ropnia jest nieleczone zapalenia miazgi zęba.

Sam w sobie ropień zęba jest reakcją obronną naszego organizmu na stan zapalny. Tak więc ropień tworzy swoistą barierę dookoła miejsca zapalnego, co ma na celu zahamowanie rozprzestrzeniania się zakażenia. Natomiast obecny w ropniu żółty płyn jest gęstą wydzieliną, która powstaje w wyniku obumierania komórek obecnych w zmianie, oraz tych układu odpornościowego, które walczą z infekcją. Płyn ten charakteryzuje się bardzo nieprzyjemnym zapachem.

Rozwój ropnia

Na początku mamy ropień okołowierzchołkowy. Powstaniu tego rodzaju ropnia towarzyszy zwykle okropny ból objawiający się uczuciem rozpierania całej szczęki. Jeśli na tym etapie nie zostanie podjęte odpowiednie leczenie, to ropień przejdzie w formę podkostną. Na tym etapie ropień przechodzi na sąsiadujące zęby, a my możemy doświadczać dreszczy, czy nawet gorączki, w wyniku silnego stanu zapalnego obecnego w naszym organizmie. Ostatnia forma to ropień podśluzówkowy. Na tym etapie możemy doświadczyć gorączki, a w dziąśle pojawi się mała krostka, z której może wydzielać się wspomniany żółty płyn. Gdy w krostce zbierze się dość dużo płynu, to możemy ją przebić i da to chwilowe poczucie ulgi, jednak nie oznacza to końca leczenia, ponieważ ból będzie wracał, a my będziemy cierpieć od przebicia krostki do powstania kolejnej.

Jak sobie radzić z ropniem na dziąśle?

Ropień zęba to zmiana, która nie wydostanie się z naszego organizmu bez naszej pomocy. Co do zasady, w finalnym jej stadium powstanie krostka, którą będziemy w stanie przebić, a wtedy wydostanie się płyn, który zapewni nam chwilowe ukojenie bólu. Nie oznacza to jednak końca choroby, a ból z pewnością do nas wróci. Inną metodą jest otwarcie zęba w celu zabicia bakterii beztlenowych powstałych w wyniku stanu zapalnego, jest to jednak metoda przejściowa.

Dlatego bezwzględnie należy udać się do stomatologa. W przypadku leczenia ropnia koniecznie jest wykonanie RTG w celu dokładnego zbadania zmiany. Zwykle leczenie rozpoczyna się od leczenia kanałowego w celu usunięcia zainfekowanej miazgi i umieszczenia w kanale zęba lekarstw. Jest to jednak mało skuteczne w przypadku, gdy obecna zmiana zdążyła już wykształcić ropień.

Najczęstszym sposobem leczenia jest wykonanie drenażu w celu wyciągnięcia ropy z zęba czy dziąsła. Może się jednak okazać, że powstała zmiana to torbiel i wtedy leczenie będzie bardziej skomplikowane. W celu usunięcia torbieli konieczne jest nacięcie dziąsła, co prowadzi do całkowitego oczyszczenia go z bakterii, w innym wypadku ból będzie wracał. Zabieg usunięcia torbieli wykonywany jest przez specjalistyczne gabinety stomatologiczne i potrafi kosztować (wraz z wizytami kontrolnymi) nawet kilka tysięcy złotych w zależności od stopnia zaawansowania.