Co-to-jest-torbiel-na-zębie

Co to jest torbiel na zębie?

Co to jest torbiel na zębie?

W obrębie jamy ustnej tworzą się czasami nieprawidłowe zmiany, które nazywane są torbielami zęba. Na początku trudno zauważyć jakiekolwiek zmiany, ponieważ nie ma żadnych wyraźnych symptomów. Jednak gdy się pojawią należy jak najszybciej je wyleczyć, gdyż bardzo niekorzystnie wpływają na tkanki i stan jamy ustnej. Skąd się biorą torbiele zęba? Jakie są rodzaje i jak się je leczy? Odpowiedź znajduje się poniżej.

Torbiel na zębie – przyczyny powstawania

Torbiel na zębie to jedna ze zmian patologicznych w jamie ustnej, która występuje najczęściej. Zazwyczaj umiejscowiona jest w kościach szczęki lub żuchwy. Tworzą się bardzo powoli bez żadnych niepokojących objawów. Widoczne są i rozpoznawane przeważnie podczas robienia zdjęcia RTG. Torbiel, która jest już zaawansowana może powodować dolegliwości bólowe, kość lub dziąsło się uwypuklają, a zęby sąsiadujące z torbielą przemieszczają się. Jest to stan już bardzo groźny, z którym niezwłocznie należy zgłosić się do lekarza stomatologa.

Dlaczego torbiele powstają? Wynika to zazwyczaj z długotrwałego stanu zapalnego tkanek, które znajdują się wokół zęba. Może być to spowodowane nieleczoną próchnicą lub długotrwałymi zaniedbaniami w zakresie higieny jamy ustnej. Jedną z przyczyn powstawania torbieli może być także przewlekła choroba gardła lub nosa oraz brak systematycznych wizyt w gabinecie stomatologicznym

Rodzaje torbieli zęba

Możemy wyróżnić kilka rodzajów torbieli. Jedną z nich jest torbiel korzeniowa, która zazwyczaj obejmuje przednie zęby. Jest to najczęściej spotykana torbiel zęba. Torbiel zawiązkowa często spotykana jest w trakcie rozwoju zawiązka zęba lub towarzyszy zębom, których wzrost się zatrzymał. Torbiel pierwotna – rogowaciejąca zaliczana jest to nowotworów. Rosnąc prowadzi do zniszczenia kości. Kolejną torbielą jest torbiel przyzębia, która nie osiąga dużych rozmiarów i powstaje z powodu stanu zapalnego, jaki tworzy się w kieszonce przyzębnej. Torbiel dziąsłowa występuje u dorosłych i dzieci i bardzo często u niemowląt. Jednak nie wymaga ona zazwyczaj leczenia i nie powoduje dyskomfortu. Istnieje jeszcze jeden rodzaj torbieli – po leczeniu kanałowym. Tworzy się ona w sytuacji, gdy leczenie nie przebiegło prawidłowo.

Jak leczyć torbiel zęba?

Leczenie zależy od stopnia zaawansowania zmiany oraz rodzaju torbieli. Bardzo często konieczne jest usunięcie torbieli, a w rzadkich przypadkach dochodzi nawet do sytuacji ekstrakcji zęba. Podczas zabiegu torbiel musi być cała usunięta razem z włóknistą torebką, która ją otacza. Nowoczesna medycyna daje także inne możliwości usunięcia torbieli. Wszystko zależy od gabinetu, do którego się udamy oraz od technologii, jakie stosowane są przed stomatologa. Podczas zabiegu może dojść do ubytków kostnych, które mogą zostać uzupełnione sztucznym lub własnym materiałem. Leczenie zazwyczaj odbywa się bez podawania antybiotyków. Najważniejsze jest dokładnie przebadanie zmian i pobranie wycinka histopatologicznego, aby dokładnie sprawdzić, co się dzieje w jamie ustnej.