Tomografia żuchwy

Tomografia żuchwy

Nie ulega wątpliwości, że problemy zdrowotne mogą mieć różny charakter. Za przykład może posłużyć choćby tomografia żuchwy. Badanie to pewnie nie jest wykonywane szczególnie często, ale nie oznacza to tego, że mowa o czymś mało istotnym. Można wręcz powiedzieć, że jest dokładnie odwrotnie – tomografia żuchwy oznacza, że problem jest poważny.

Jak przygotować się do tomografii szczęki?

Nie ma też co ukrywać, że mowa o kwestii, w przypadku której pewne sprawy mogą nie być wystarczająco zrozumiałe. Wystarczy pomyśleć sobie choćby o tomografii z wiązką stożkową. Z drugiej strony tomografia komputerowa z wiązką stożkową to metoda, która pozwala na dokładne trójwymiarowe obrazowanie struktur tkanek szczęki i jej okolic.

Dobrze też spojrzeć na to wszystko z nieco innej strony, czyli jak przygotować się do tomografii szczęki? Co by nie mówić, pacjenci mogą zmagać się z różnorakimi obawami. Z drugiej strony sytuacja jest stosunkowo prosta, ponieważ mamy do czynienia z badaniem niewymagającym specjalnego przygotowania. Do tego mowa o badaniu, które jest bezbolesne i nieinwazyjne. W ogóle to wszystko pokazuje, że czasem obawy mogą wynikać z braku wiedzy. Kiedy brakuje wiedzy, błyskawicznie można dojść do wniosków dalekich od tego, co dzieje się w rzeczywistości.

Choć trzeba też przyznać, że to nie tak, iż tomografia żuchwy nie wymaga przygotowania. Po prostu pacjenci mają stosować się do zaleceń, które są wydawane. Jeżeli ma dojść do tomografii komputerowej (tyczy się to żuchwy i szczęki), konieczne jest przywdzianie specjalnego fartucha ochronnego. Być może dla wielu osób wydaje się to dziwne, ale powodów do zdziwienia nie ma żadnych. Chodzi o ochronę przed promieniami rentgenowskimi. Do tego trzeba pozbyć się wszystkich metalowych przedmiotów z okolic głowy. Krótko mówiąc, nie można mieć biżuterii. Później zostaje już tylko pojawienie się we wskazanym miejscu i przetrzymywanie uchwytu za pomocą zębów. Takie podejście skutkuje tym, że ustawienie w trakcie badania jest precyzyjne.

Ile trwa tomografia żuchwy?

Choć trzeba też przyznać, że być może są osoby, które cały czas mają jakieś obawy. Tym samym na pewno należy mieć na uwadze, czym jest tomografia stomatologiczna 3D zębów, czyli tomografia szczęki i właśnie żuchwy. O szczegółach moglibyśmy dyskutować długo, ale wszystko sprowadza się do tego, że mamy badanie wykorzystujące promienie rentgenowskie do obrazowania tkanek w trzech płaszczyznach. Warto również wiedzieć, że możemy rozmawiać o wykonywaniu badań w przypadku specjalistycznych i precyzyjnych zabiegów z zakresu szeroko rozumianej stomatologii. Poza tym tomografia szczęki czy żuchwy to dokładne zapoznanie się ze stanem uzębienia (można rozmawiać choćby o wykonaniu dokładnych wymiarów kości).

Czas trwania tomografii to temat, do którego nie każda osoba jest w stanie się odnieść. Nie ma też co ukrywać, że mamy do czynienia z przeróżnymi okolicznościami. Możemy usłyszeć choćby o najnowszej generacji tomografie 3D, czyli modelu Hyperion X9. Jest to aparat, który można określić jako bezpieczny dla pacjentów i tych, którzy zajmują się obsługą. Nie można też zapomnieć o tym, co w tym momencie jest najistotniejsze – całkowity czas ekspozycji w przypadku tomografii komputerowej stomatologicznej szacuje się na 3,6 sekundy. Być może taka wiadomość niektórym niewiele mówi, ale sytuacja jest stosunkowo prosta. Zainteresowani mogą być pewni maksymalnego ograniczenia czasu promieniowania na pacjenta w trakcie badania.

Dobrze jeszcze powiedzieć nieco na temat samego urządzenia. Jeżeli ktoś słyszy o tym urządzeniu po raz pierwszy, to znaczy, że warto nadrobić zaległości. Tomograf 3D Hyperion X9 może przeprowadzać wszystkie rodzaje badań stomatologicznych od pantomogramów przez cefalometrię po tomografię CBCT 3D.

Ile kosztuje tomografia żuchwy?

Można opowiadać o tym, że cena nie jest najważniejsza, ale nie można powiedzieć, że cena jest całkowicie bez znaczenia. Mowa o czymś, co dla wielu osób może odgrywać niemałą rolę.

Co za tym idzie, zawsze warto zwrócić uwagę na to, jakie ceny proponowane są w poszczególnych miejscach. Wypada też uwzględnić, że realia stosunkowo szybko mogą ulec zmianie. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać do tego, że często mamy okazję usłyszeć o rosnących cenach. Gdyby jednak komuś zależało na konkretach, to wydaje się, że cena tomografii żuchwy nie musi przekraczać 200 zł. Z drugiej strony tomografia za 400 zł jest czymś jak najbardziej możliwym.

Oczywiście można też opowiadać o Narodowym Funduszu Zdrowia, ale pamiętajmy, że ludzie znajdują się w różnych sytuacjach. Najprościej mówiąc, czasem jest tak, że pacjenci nie mogą sobie pozwolić na czekanie. Kolejki w polskiej służbie zdrowia to temat, który chyba nie wymaga specjalnego przybliżania. Naturalnie musimy też zdawać sobie sprawę, że na koniec najważniejsze jest to, aby wykonana tomografia (żuchwy lub czegoś innego) przyniosła satysfakcjonujący efekt. Wykonanie tomografii to w końcu etap na drodze prowadzącej do rozwiązania powstałego problemu. Nie możemy o tym zapomnieć.