ząb

Złamana żuchwa

Złamana żuchwa potrafi sprawić wiele kłopotów, a taki uraz zazwyczaj jest bardzo bolesny. Jej złamanie może być następstwem wypadku lub pobicia.

Żuchwa

Żuchwa jest kością twarzy, która w życiu płodowym zrasta się z dwóch części. W żuchwie również są umieszczone zęby. Aby dobrze zrozumieć sposoby postępowania oraz leczenia w przypadku złamania żuchwy, dobrze jest najpierw zrozumieć różnicę pomiędzy szczęką a żuchwą.

Szczęka, a żuchwa

Wielu ludzi nie zastanawia się nad tym na co dzień oraz myli te dwa pojęcia. Tymczasem z medycznego punktu widzenia, mówiąc bardzo ogólnie, na szczękę składają się kości czaszki w jej górnej części z których są zbudowane nos, podniebienie twarde, oczodoły oraz łuki jarzmowe. We wnętrzu szczęki znajdują się zatoki. Jako ciekawostkę można podać fakt, że medycy rozróżniają szczękę lewą oraz prawą. Natomiast żuchwa jest ruchomą kością znajdującą się w dolnej części czaszki. To właśnie żuchwa odpowiada za otwieranie i zamykanie ust. Łatwo teraz sobie wyobrazić jak kłopotliwym i nieprzyjemnym urazem może być jej złamanie.

Złamana żuchwa – zapobieganie

Nie będzie dla nikogo niespodzianką ani stwierdzeniem godnym polemiki, że znacznie lepiej jest uniknąć złamania żuchwy niż leczyć jej uraz. Dobrze jest odpowiednio zabezpieczyć się, jeżeli mamy zamiar uprawiać takie sporty jak jazda na rowerze w wymagającym terenie czy narciarstwo. Na rynku są dostępne kaski, które chronią nie tylko górną część głowy, lecz również mają specjalną osłonę żuchwy. W nawiązaniu do poprzedniego akapitu, w którym wyjaśniona została różnica pomiędzy szczęką a żuchwą, od razu trzeba wyjaśnić, że wbrew medycznej terminologii, takie kaski określa się mianem „szczękowe” lub „z ochroną szczęki”. Są obecnie coraz popularniejsze, gdyż oferują wyższy poziom ochrony. Dotychczas z takich rozwiązań korzystali głównie motocykliści, lecz na pewno warto się zastanowić czy taki kask nie będzie przydatny również w przypadku podejmowania innych aktywności sportowych.

Złamana żuchwa – objawy

Jak rozpoznać złamanie żuchwy? Poszkodowana osoba skarży się na silny ból, który w zależności od miejsca urazu może być odczuwalny w żuchwie lub szczęce. Typowymi objawami złamania żuchwy są:
– obrzęk,
– problemy z mówieniem,
– trudności w połykaniu śliny,
– utrudnione oddychanie.
Łatwo teraz wyobrazić sobie, że ten rodzaj kontuzji może spowodować duży stres, zarówno u poszkodowanego jak i u ludzi będących świadkami zdarzenia. Jak w takim razie wyglądają prawidłowe kroki pierwszej pomocy, gdy mamy do czynienia ze złamaniem żuchwy?

Złamana żuchwa – pierwsza pomoc

Poszkodowaną osobę należy posadzić oraz polecić utrzymywanie pozycji pionowej z lekkim pochyleniem do przodu. Zasadne może być obwiązanie głowy elastycznym bandażem. Chorego można również położyć na brzuchu, opierając czoło na skrzyżowanych przedramionach lub w pozycji bocznej. Niezbędna jest interwencja lekarza. Pacjenci, którzy doznali takiego urazu, często są w stanie ciężkim.

Złamana żuchwa jest urazem, który często wymaga pomocy chirurgicznej. Każdy zabieg ambulatoryjny wiąże się z ryzykiem powikłań. Dużym problemem w trakcie leczenia jest brak możliwości spożywania posiłków stałych. Chory przyjmuje głównie produkty płynne i półpłynne.

Ten typ urazu przysparza dużo cierpienia nie tylko bezpośrednio po zdarzeniu, lecz również w trakcie leczenia. Będą tego świadomym, chyba nikt nie ma wątpliwości, że kask z osłoną żuchwy oraz unikanie ryzykownych sytuacji jest zdecydowanie warte rozważenia.