Przetoka-zębowa-jak-ją-leczyć

Przetoka zębowa – jak ją leczyć?

Przetoka zębowa – jak ją leczyć?

Przy leczeniu przetoki zębowej bardzo ważna jest dokładna diagnostyka, która umożliwia ustalenie przebiegu kanału. Z reguły wykonywane jest standardowe prześwietlenie rentgenowskie oraz radiowizjografia, która jest jedną z najnowocześniejszych metod obrazowania zmian w obrębie jamy ustnej. Z reguły główna przyczyna dolegliwości to martwica miazgi i ostry stan zapalny okolicznych tkanek. W takiej sytuacji konieczne jest endodontyczne leczenie, które bywa określane również jako kanałowe. Polega to na dokładnym czyszczeniu kanałów ze zbędnej miazgi. Kolejnym krokiem jest wypełnienie ubytków w zębach. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że w ciężkich przypadkach taka forma terapii nie jest możliwa do zastosowania. Wtedy jedynym rozwiązaniem jest ekstrakcja. Pacjentom zazwyczaj podaje się też antybiotyki, ponieważ infekcje zazwyczaj są ropne i bakteryjne.

Jak powstaje przetoka zębowa?

Przetoka zębowa to patologiczny kanał, który łączy kość w okolicach wyrostka zębodołowego z zatokami przynosowymi lub jamą ustną. Z reguły tym kanałem przemieszczają się różne płyny ustrojowe, które są podbarwione krwią i ropą. Zawierają one wiele kolonii bakterii chorobotwórczych, które są niebezpieczne dla zdrowia lub życia człowieka. Schorzenie może być skutkiem powikłań po zabiegu chirurgicznym lub stomatologicznym. Ewentualnie może być to konsekwencja procesu chorobowego, który utrzymywał się przez długi czas.

Rodzaje przetok zębowych

Przetoki zębowe można podzielić ze względu na to, gdzie znajduje się miejsce ich ujścia. Jeżeli tym miejscem jest jama ustna to przetoka zębowa określana jest jako wewnętrzna. O przetoce zewnętrznej można mówić wtedy, gdy treść ropna wydostaje się w okolicach brody lub policzka. Warto zwrócić uwagę na fakt, że przetoki zębowe można też podzielić ze względu na ich aktywność. Przetoki aktywne to takie, w których ropa wypływa samoistnie, natomiast przetoki bierne uaktywniają się jedynie w pewnych okresach. Przetoka na dziąśle występuje, jeżeli zgromadzona wydzielina jest kierowana do wewnątrz jamy ustnej. Pojawia się ona, kiedy zmiany w obrębie miazgi są już na poziomie zaawansowanym. Sprawia to, że najlepszą metodą leczenia jest kanałowe leczenie chorych zębów. Prawidłowo przeprowadzony zabieg sprawia, że zmiany powinny się samoistnie wygoić. Jeżeli stan zapalny cały czas się utrzymuje, to niestety trzeba pomyśleć o ponownym leczeniu kanałowym, a w skrajnych przypadkach nawet o całkowitym usunięciu zęba.

Jakie są objawy przetoki zęba?

Bardzo ciężko przeoczyć objawy przetoki zębowej. Ból ma różny stopień nasilenia, a stomatolog może postawić właściwą diagnozę wykonując badanie wewnątrzustne. W pobliżu zmiany chorobowej znajduje się wybrzuszenie wypełnione wydzieliną ropno-krwistą lub samą ropą. Zazwyczaj towarzyszy temu zaczerwienienie i opuchlizna. Pacjent może w jamie ustnej odczuwać gorzki smak, a wstydliwym problemem jest również nieprzyjemny zapach z ust. Miejsce, w którym występuje przetoka jest też bardzo wrażliwe na gorące pokarmy i dotyk.