Bonding zębów jest zabiegiem, który z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Ta nieinwazyjna metoda naprawy wyglądu uzębienia znajduje coraz szersze grono zwolenników. Przy użyciu specjalnego kompozytu można zmienić nie tylko kształt, ale i ubarwienie zębów. Minusem tej metody jest to, że efekt zabiegu jest tymczasowy.
Bonding zębów – czym jest?
Jest to nieinwazyjna metoda, która pozwala na odbudowę zębów. Zęby pokrywa się cienką warstwą specjalnego kompozytu na bazie żywicy. W ten sposób szybko można przywrócić ładny uśmiech. Metoda nie tylko poprawia kondycję zębów, ale także pozbawia je szpecących przebarwień.
Zaletą zabiegu jest fakt, że poprawa w wyglądzie uzębienia jest widoczna natychmiast po zakończeniu zabiegu. Już w trakcie jednej wizyty można uzyskać taki efekt, jakiego się pragnie.
Jak się robi bonding?
Jeśli pacjentowi dokuczają niewielkie problemy z uzębieniem, bonding zębów będzie dla niego polecaną metodą. Kiedy zęby są nierówne – na przykład w wyniku uszkodzenia lub złamania – także można zastosować ten rodzaj zabiegu.
Zabieg bondingu obejmuje kilka etapów. Na szczęście wszystkie z nich można bez żadnych problemów przeprowadzić podczas jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym. Czas trwania zabiegu uzależniony jest od zakresu, jaki ten obejmuje. Tak naprawdę, już godzina pracy doświadczonego i sprawnego stomatologa może przynieść zadowalający efekt.
Na początku należy zmniejszyć powierzchnię zęba, na której następnie umieszcza się bond. Kolejnym etapem jest wytrawienie szkliwa zębów łagodnym kwasem. Na tak przygotowaną powierzchnię można już nakładać żywicę kompozytową oraz warstwę końcowego kompozytu. Ostatni etap zabiegu to naświetlenie przygotowanych zębów przy pomocy specjalnej lampy dentystycznej.
Wiele osób obawia się, że bonding boli. Niemniej jednak jest to metoda nieinwazyjna, która nie wymaga żadnego znieczulenia. Obawy pacjentów są zatem nieuzasadnione – bonding jest zabiegiem zupełnie bezbolesnym.
Koszt bondingu zębów
Bonding zębów nie jest zabiegiem, którego koszt powala z nóg. Oczywiście, w różnych placówkach jego ceny bywają bardzo różne. Im większą renomą cieszy się klinika stomatologiczna, tym więcej może kosztować przeprowadzenie tam zabiegu. Przeciętnie bonding zębów kosztuje od kilkuset złotych do nawet półtora tysiąca – na cenę ma także wpływ zakres przeprowadzonych prac.
Pacjent musi zdawać sobie sprawę z tego, że efekt uzyskany przy pomocy bondingu jest tymczasowy. Można natomiast wydłużyć jego czas trwania poprzez stosowanie odpowiedniej higieny jamy ustnej. Aby uśmiech prezentował się jak należy przez dłuższy czas, trzeba szczotkować zęby – przynajmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Warto także zaprzyjaźnić się z nićmi do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych oraz płynem do płukania jamy ustnej. Warto również pozbyć się szkodliwego nawyku, jakim jest zgrzytanie zębami – nie zaleca się przeprowadzania zabiegu u osób, które cierpią na bruksizm (czyli nawykowe zgrzytanie zębami).